Kultūras ziņas

Dubultizstāde Rīgas mākslas telpā

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Patriotiskā animācijas filma - "Lielais Indriķis"

Pirmizrādi piedzīvo patriotiskā animācijas filma «Lielais Indriķis»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Studijas "Animācijas brigāde" pirmās pilnmetrāžas leļļu filmas "Lielais Indriķis" ir pirmizrāde. Tā ir patriotiska animācijas filma, kuras autori vēlas veicināt bērnu un jauniešu interesi par vēsturi. 16. gadsimta Livonijas notikumus "izdzīvo" apmēram 200 ar rokām darinātas lelles.

"Tā ir pasaule, kurā dzīvo pīrāgi, desiņas, sieri, šķiņķi u.c. Čebureki, belaši, dažādi radījumi, ko mēs ikdienā dažkārt ēdam," skaidroja filmas producents un mākslinieks Māris Putniņš.

Filma "Lielais Indriķis" veidota pēc Māra Putniņa grāmatas "Mežonīgie pīrāgi un Lielais Indriķis". Tā ir stāsts par to, kā Baltaines zemē iebrūk dažādi austrumu zemju radījumi. Tajā skaitā pelmeņi, čebureki, šašliki un citi Lielā Indriķa ienaidnieki.

"Gribas aiznest galveno domu, ka mūsu nelielā tauta ir gana vitāla un spējīga tikt ar viskautko galā. Mēs esam briesmīgi gudri un briesmīgi bagāti, bet neesam spējīgi izcīnīties šajā dzīvē,"

par ideju stāsta Putniņš.

Režisors Jānis Cimmermanis skaidro, ka "sākuma vēstījums, protams, bija it kā vēsturiskais. Nu kā tā vēsturīte notiek. Tad iejaucās dažādi apstākļi,  ko jau mēs ļoti labi zinām, tad es domāju, ka līnijas pastiprinājās. Karš, miers. Tas ir ļoti sāpīgi.''

Lai gan stāsts kaut kādā ziņā sasaucas ar notikumiem mums apkārt, filmas tēli cīņās vienmēr izdzīvo.

Māris Putniņš: "Pīrāgam var izdurt cauri iesmu. Nu, protams, ka sāpīgi, un reizēm vajag aizlāpīt to caurumu, aizšūt vai aizziest ar mīklu. Bet mirt viņi netaisās, nē, nekad. Tā kā humāns kino."

Filmas producents un mākslinieks Māris Putniņš atzīst, ka sākotnēji pie stāsta nonācis nejauši kādā vakarā, lasot meitai pasakas: "Vienu vakaru tā kaut kā izspruka par mežonīgajiem pīrāgiem. Jo pīrāgi un pirāti skan līdzīgi. Un es domāju, vispār laba doma. Pierakstīju īsu pasaciņu uz kādām deviņām lappusēm par pīrāgiem, baltmaizes radziņiem, smalkmaizītēm, eklēriem. Visādiem tādiem. Devu draugiem lasīt, tie saka: "Uj, šausmīgi interesanti, tikai ļoti īsi."  Ir tādi brīži, kad kāds pieklauvē pie galvas un piedzimst scenārijs. Kā tas ir? Nejauši? Jauši? Velns viņ zin."

Leļļu izgatavošana aizņēma daudz laika. Darba procesā izstrādātas skices katrai no lellēm, turklāt tās veidoja apmēram 12 eksemplāros. Tā veidotas grimases un pozas.

"Visi brīnās, kāpēc tik daudz galvu vajag? Bet šoreiz mums pirmo reizi ir pilnībā runājošs kino. Tas nozīmē, ka visi runā kā aktieri. Tās mutes ir kaut kā jākustina. Un kā tu saproti, lellēm pakustināt mutes un mainīt sejas izteiksmes nav vienkārši. Rezultātā mums ir vesela kaudze galvu," stāsta Putniņš.

Filmu studijā darbs nav apstājies. Režisors Māris Brinkmanis veido filmu par bitēm, savukārt Dace Rīdūze nupat kā pabeigusi darbu pie filmas "Kājām gaisā". Abas filmas pie skatītājiem nonāks pavasarī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti