Ģimenes studija

Veģetārs un vegāns uzturs bērniem jau pirmsskolā. Viedokļi par un pret

Ģimenes studija

Doties dabā kopā ar bērniem

Peldies droši: bērniem ir jāmāca peldēt un apzināties riskus pie ūdens

Peldētprasme neiedzimst! Seši padomi vecākiem bērnu drošībai pie ūdeņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Siltajā laikā nelaimes ūdeņos nav retums. Bieži nelaimes ar bērniem sakņojas neprasmē droši peldēt un rīkoties kritiskā situācijā. Speciālisti uzskata, ka vecāki un sabiedrība neattiecas pietiekami nopietni pret bērnu peldētprasmes apguvi, izskan raidījumā “Ģimenes studija”.

Peldētprasme neiedzimst, peldēt ir jāmācās, tāpat kā daudzas citas prasmes. Problēma, ka vecāki neuzskata, ka peldēšanas jautājums valstiskā līmenī ir sistēmiska problēma. Tas ir komplekss jautājums, kas jārisina. Ir pozitīva tendence - sabiedrība un mediji aizvien vairāk pievēršas peldētprasmes jautājumiem.

Peldētprasmes apmācībā māca peldēt, uzvesties ūdenī, saskatīt iespējamos riskus un izvērtēt drošību uz ūdens. Peldētprasmē nozīmīgi ir bērna pašpārliecība un spēja pieņemt lēmumu, kritiskā domāšana, un tās jāaudzina bērnā. Bērnam jāmācās noteikt riskus atbilstīgi savam vecumam.

Peldēšanas apmācības speciālisti, mācot bērniem peldēt, saskaras ar bērnu visatļautību, disciplīnas trūkumu, kas nav pieļaujami, esot ūdenī.

Bērniem no ūdens nav jābaidās, bet jāņem vērā dažādi drošības aspekti. Peldētapmācībā svarīgi saprast, ka peldētprasme ir nepieciešama, tā nav tikai izklaides sastāvdaļa, jo peldēšana bieži ir veldzēšanās, nopietnāk peld baseinos.

Peldēšana nav izrauta no sadzīves konteksta, tā jāvērtē tāpat, kā citas situācijas. Vecākiem jāprot novērtēt bērna apzinātības līmeni, jāatceras, ka kopā ar draugiem var rasties vēlme veikt ko pārdrošu. Tas ir svarīgi, jo bērni ūdenī var sākt nekontrolēti dauzīties.

Padomi vecākiem:

  • Atrašanos pie ūdens kopā ar bērnu vecāki sāk ar to, ka ūdens gultni izstaigā, nepieciešams apzināt teritoriju, lai saprastu šķēršļus. Peldbaseins ir drošs, citas peldvietas drošība jānovērtē.
  • Jāsagatavo norādes, ja peldot kaut kas apdraud drošību, norādot ar bojām vai citādu apzīmējumu, vai mutisku norādi, kur nevar peldēt. Bieži dzird par nelaimes gadījumiem pašu ierīkotās peldvietās vai piemājas dīķos. Ūdenstilpnes gultne var mainīties.
  • Sagatavoties peldei; esot ūdenī, vienmērīgi atdzist, pierast pie ūdens.
  • Vecāki nedrīkst nolaist acis no bērna. Vecāku atbildība ir  bērnu drošība. Vācijā ir konstatēts, ka aug nelaimes gadījumu skaits ūdenī ar bērniem vecāku klātbūtnē, jo vecāki “iegrimuši” viedierīcēs.
  • Rekomendācija – viens bērns bez vecākiem vai draugiem iet peldēt atklātās ūdenstilpnēs nedrīkst.
  • Nerekomendē peldētmācībā izmantot piepūšamas peldlīdzekļus, tos var pārdurt vai no tiem iziet gaiss un zūd drošība. Vislabāk izmantot peldvestes (ne piepūšamās), “nūdeles”, pelddēlīšus un citus nepiepūšamus palīglīdzekļus.

Mīti par rīcību nelaimes gadījumā uz ūdens:

1.mīts: Ja jūti, ka nespēj peldēt, kliedz, sauc pēc palīdzības, māj ar rokā.

Pareizā rīcība: To nav iespējams izdarīt cilvēkam, kurš nevar papeldēt un paelpot.

2.mīts: Ja redz, ka cilvēks slīkst, peldēt palīgā.

Pareizā rīcība: Turēties drošā attālumā no slīcēja, lai nebūtu ciešs kontakts un rezultātā divi cietušie. Slīkstošajam jāpamet kāds priekšmets, pie kā turēties.

 

Speciālisti iesaka atcerēties, ka peldēšana ir kā klavierspēle – vingrināšanās, vingrināšanās, vingrināšanās!

Peldam droši. 1.sērija:

Peldam droši. 2.sērija:

Raksta pirmpublicējums LSM.lv 2019. gada 19. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti