Ģimenes studija

Pieaug matemātikas loma ikdienā. Bez programmēšanas neiztikt arī izšujot

Ģimenes studija

Inga Dikmane ved ekskursijā pa Gaujasrēveļiem un gatavo siltos grūbu salātus

Robežu starp intensīvu tehnoloģiju lietošanu un atkarību nepamana arī vecāki

Mēs nezinām, kas notiks ar spēlētāju paaudzi. Attieksmi pret tehnoloģijām gūst ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gan bērni, gan pieaugušie daudz laika mēdz pavadīt ,“sēžot” viedierīcēs. Speciālisti novērojuši, ka pārmērīga viedierīču lietošana var būt sekas kādam citam, ar viedierīcēm nesaistītam iemeslam. Lai datorlaiku dozētu, tai jākļūst par visas ģimenes apņemšanos.

Latvijas Radio raidījumā ‘”Gimenes studija” saruna par pārmērīgu aizraušanos ar viedierīcēm pieaugušo vidū un kā to nepieļaut, audzinot bērnus.

Spēļu spēlēšanas iemesli

Spēles tiek radītas ar mērķi “ievilkt” tajās un radīt naudu. Ir dažādas ievilkšanas metodikas – uzlīmes, apbalvojumi, punkti, iespēja spēlēt kopā ar citiem un daudzas citas. Spēles ir spēcīgs piedzīvojums mūsu dienās, pat spēcīgāks par realitāti – tā spēļu biznesu raksturo “Kursors.lv” idejas autors Kristaps Skutelis.

Virtuālā pasaule mūsdienās ir tādā kvalitātē, ka tā atšķiras no realitātes.

Biedrības “Esi brīvs” pārstāvis Edgars Caics skaidro, ka bieži spēles ir patvērums, “protams, to nevar vispārināt, bet ierasta klasika ir vīrs, kurš spēlē, un sieva, kura ir neapmierināta ar šo situāciju.” Šādās situācijās ieteicams saprast, vai pirms attiecībām arī pastāvēja spēļu problēma. Tā var atrast spēlēšanas iemeslu, bieži datorspēļu sakarā tiek runāts par spēlētāju vajadzību kompensēšanu.

Spēlēšana sāk būt par problēmu, ja kādam tas traucē. Par to ir jārunā, ja tas notiek ģimenē, tad jārunā, jāvienojas. Katram ir jābūt laikam sev, katrs var izvēlēties, ko darīt – makšķerēt, spēlēt videospēles vai darboties garāžā. Spēļu spēlēšana arī ir viens no veidiem, kā atpūsties.

Tomēr jāsaprot, ka pārmērīgai spēļu spēlēšanai ir kāds iemesls. Datorspēles atkarība ir sekas, iemesls ir cits.

Signāli, ka tā ir atkarība, ir nespēja būt kontaktā ar savām jūtām, nespēja vienam otru sadzirdēt.

Atkarība ir slimība, kuru var apturēt, kompensēt, mazināt, bet ne pilnībā izārstēt. Arī spēlētājs, kurš pārtraucis spēlēt, saskaroties ar kādu neizturamu situāciju, var atkal sākt to darīt. Bet par spēlētajiem nevajag domāt, ka viņi visi ir atkarīgi.

Viss, kas ir par daudz, var būt atkarība, arī skriešana vai makšķerēšana.

Kā datorspēļu laiku regulēt ģimenē ar bērniem

Bieži vecāki, sēžot blakus bērnam, skatoties multfilmu, rokā tur telefonu un skatās tajā, bērns jūt, ka visa uzmanība netiek veltīta viņam.

Ir vērtīgi nospraust pie datora pavadītā laika robežas un pateikt to ģimenei, bērniem, pastāstot, ko pie datora dara.

Bieži vecāki ierobežo bērnu laiku pie datora, bet paši rod attaisnojumu ilgstošam laikam pie viedierīces. Arī vecākiem jāmācās savu laiku pie viedierīces plānot un ierobežot. Ja vecāki bērniem uzstāda zināmas prasības tehnoloģiju jomā, tad arī pašiem šādi aizliegumi jāievēro.Speciālisti iesaka ģimenēs izmantot dažādas tehniskās iespējas atgādināt un piefiksēt viedierīcēs pavadīto laiku.

Mazākiem bērniem, īpaši zīdaiņa periodā, mammas ilgstoša aizņemtība viedierīcēs rada atsvešināšanos, zūd emocionālā piesaiste, kas rada bērnā nedrošību.

"Viss ir slikti, viss iet uz galu, ja spēlēsim spēles, bet tā nav," smej Skutelis, uzsverot, ka ir arī labas un attīstošas lietas – uzlabojas valodas zināšanas, sociālās prasmes.

“Mēs zinām, kas var notikt ar cilvēkiem, kas smēķē, kā cilvēki nodzeras, bet mēs nezinām, kas notiks ar spēlētāju paaudzi,”

secina “Kursors.lv” idejas autors Kristaps Skutelis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti