Ģimenes studija

Vai, pieaugot inflācijai, iespējama arī "māmiņu algu" indeksācija?

Ģimenes studija

Tuvojas "Zinātnieku nakts 2022": Diskutējam par zinātnes centru nozīmi izglītībā

Mediķi ceļ trauksmi par bērnu sirds veselības problēmu pieaugumu

Mediķi aicina jaunos sportistus uz bezmaksas medicīnas pārbaudēm; novērota sirds veselības pasliktināšanās bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējos gados pasliktinājusies bērnu veselība, īpaši pieaudzis kardioloģisku un endokrinoloģisku saslimšanu skaits, to atklāj Bērnu slimnīcas Sporta medicīnas centrā veiktajās pārbaudēs. Šādu pārbaužu mērķis ir noteikt bērna fizisko gatavību nopietni sportot, diemžēl ne visi vecāki un treneri izmanto iespēju bez maksas pārbaudīt bērnu veselību. Pateicoties Sporta veselības centram, klīnikā nonāk bērni ar iepriekš neatklātām sirds kaitēm. Saņemot ārstēšanu, liela daļa no šiem bērniem dzīvē varēs sportot, speciālisti skaidro Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija".

Vecākiem, kuru bērni sporto, jāatceras, ka valstī MK noteikumumos ir noteikts, ka reizi gadā katrs bērns var iziet valsts apmaksātu veselības pārbaudi no 10 gadu vecuma (dažos sporta veidos no astoņiem gadiem).

Vecāki drīkst pieprasīt veselības pārbaudi bērna sporta skolotājiem.

Veicot pārbaudes, konstatē, ka bērnu vispārējā veselība ir pasliktinājusies. Bērnu veselības pasliktināšanās lielākais pieaugums saistīts ar kardioloģiskām un endokrinoloģiskām saslimšanām. 2019. gadā par pilnībā veseliem atzina 75% bērnu, bet pērn jau 72%.

Pieaudzis endokrinoloģisko diagnožu skaits un sirds veselības problēmu skaits. Bērniem un vecākiem parasti nav sūdzības, bet, izejot pārbaudes, atklājas problēmas.

Pārbaudes ieteicamas visiem sportistiem. Ir izveidotas veselības pārbaudes filiāles Daugavpilī, Valmierā un Siguldā, skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Funkcionālās diagnostikas dienesta vadītāja Baiba Norīte-Lapsiņa.

Kad bērns iestājas sporta skolā, jāuzrāda izziņa no ģimenes ārsta, stāstīja Bērnu Klīniskās universitates slimnīcas sporta ārste Dace Augstkalne. Bērnu slimnīcas sporta medicīnas centrā bērnam veic dažādas pārbaudes – elektrokardiogrāfiju, asins un urīna analīzes, eirofitatestu, kur nosaka sportista fiziskās spējas, redzes pārbaudi, sporta ārsta konsultāciju. Ja nepieciešams, veic papildu izmekklējumus, ja veselības dēļ ir kādi ierobežojumi sportā.

Vecāki, arī treneri nepiekrīt sporta ārsta slēdzienam parasti tad, ja visas ģimenes ass ir bērns konkrētā sporta veidā jau no mazotnes.

Agrīna specializācija kādā sportā ir vecāku izvēle, bieži bērns tam nav fiziski gatavs. Sporta veidam ir bērnam jāpatīk, ja sports ir vecāku uzspiests, var būt bērnam dažādi veselības traucējumi emocionālā plānā.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Ja bērnam ir ģīboņi, galvas reiboņi, elpas trūkums, sāpes sirds rajonā – tie ir simptomi, kam jāpievērš uzmanība sirds veselības kontekstā.

Bērnu Klīniskās universitates slimnīcas kardioloģe Ingūna Lubaua skaidroja, ka iedzimtas sirdskaites ir biežākā no attīstības anomālijām bērnam. Ir pataloģijas, kuras pastiprinās, bērnam augot. Neizdarot sirds kardiogrammu, nevar atpazīt sirds veselības problēmas. Sirds slimības var iedzimt, jāpēta ģimenes locekļu veselības vēsture. Svarīgi ir bērnu nepārslogot mācībās un sportā, nepieciešams miegs un atpūta.

Pateicoties Sporta veselības centram, klīnikā nonāk bērni ar iepriekš neatklātām sirds kaitēm. Saņemot ārstēšanu, liela daļa no šiem bērniem dzīvē varēs sportot. Pieredze rāda, ka dažreiz bērni un vecāki neparāda trenerim ārsta slēdzienu, ka sportošana nav ieteicama, pauda Lubaua.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti