Ģimenes studija

Kristības un krustabas: runājam gan par baznīcas tradīcijām, gan kūmu godiem

Ģimenes studija

Višņevsku ģimene lielpilsētas dzīvi pametuši bērnu dēļ. Obelišku ciemā viņi audzē kaņepes

Vecāki šķiras un dzīvo katrs savā valstī: iespējamie riski un risinājumi

Kristīne Misāne: Pirms dibināt ģimeni ārpus Latvijas, jāzina tās valsts likumdošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saskarsmes tiesību ar bērnu noteikšanas problēmas, ja vecāki dzīvo dažādās valstīs, plaši izskanējušas Kristīnes Misānes gadījumā. Speciālisti raidījumā “Ģimenes studija” aicina vecākus, uzsākot jaunas attiecības ar citu valstu pilsoņiem, ņemt vērā dažādu valstu likumdošanu, prast izvērtēt situācijas, kādas var rasties, zināt, kur vērsties pēc palīdzības.

Raidījumā uzklausa Kristīni Misāni, kuras lieta ir atrisinājusies viņai labvēlīgi. Un šobrīd viņa jau konsultē sievietes, kas plāno uzsākt kopdzīvi ārpus Latvijas vai plāno veidot ģimeni ārpus Latvijas, lai viņas nesaskartos ar problēmām, kas var rasties ar pārcelšanos.

Ja attiecības ir samezglojušās – svarīgi, vai notikušais ir saistīts ar Eiropas valsti vai trešās pasaules valsti, jo svarīgi, vai ir valstu savstarpējie līgumi.

Katram, kurš dibina attiecības ar citu valstu pilsoņiem, laiž pasaulē bērnu, jāatceras – “ja notiks problēmas, vai pietiks spēka un zināšanu rīkoties pareizi,” uzsver Kristīne Misāne.

Ārlietu ministrijas konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa skaidro, ka Latvijas pārstāvji vēršas pēc palīdzības arī vēstniecībās. Tieslietu ministrijas Starptautiskās sadarbības departamenta direktore Baiba Jugane-Lintere vērtē, kā jārīkojas gadījumos, ja mamma vēlas ņemt bērnus pie sevis un atgriezties savā ģimenē: “Ja ir situācija, kad jāvēršas pēc juridiskas palīdzības, jāizmanto tie advokāti, kuriem ir pieredze starptautiskās tiesībās.”

Ja starp vecākiem nav panākta vienošanās par saskarsmes tiesībām un viens no vecākiem kopā ar bērnu dodas uz mītnes zemi, tad to uzskata par nolaupīšanu.

Konflikta situācijā ņem vērā arī bērna piesaisti konkrētai valstij, kur bērns dzīvojis pirms izvešanas uz kādu citu zemi. Hāgas konvencija nosaka, kurā valstī jārisina attiecības.

Baiba Jugane-Lintere konfliktā iesaistītos vecākus aicina ievērot trīs soļu principu:

  • Izvērtēt konkrēto valsti – vai spēšu aizsargāt savu un bērna drošību.
  • Jāmeklē iespējas risināt situāciju.
  • Rīcība krīzes situācijā.

Portāla “Latvijas Vēstnesis” galvenā redaktore Edīte Brikmane pauž, ka jautājumus saistībā ar šķiršanās problēmu risināšanu saņem arī portāls.

Viņa norāda, ka jautājumi atklāj problēmu –

Latvijā nav izpratnes par vecāku aizgādību, kādas ir tiesības un pienākumi.

Valda uzskata, ka tam vecākam, pie kura bērns dzīvo - bieži tā ir mamma -, ir lielākas tiesības pieņemt lēmumus, bet tā tas nav.

“Bērna vecākiem (ja nav cita lēmuma) ir vienādas tiesības un pienākumi uz bērnu. Jautājumi ir risināmi, vecākiem savstarpēji vienojoties arī tad, ja viens no vecākiem dzīvo ārzemēs.“

Kādas ir bērnu vecāku aizgādības tiesības, skaidro Rīgas pilsētas bāriņtiesas Juridiskās nodaļas vadītāja Marija Ļeonova.

Ļeonova iesaka vecākiem, nonākot situācijā, kad bērna intereses konfliktē ar otru vecāku, meklēt palīdzību atbilstīgās valsts institūcijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti