Mūziķene

"Mūziķene". Arfa

Mūziķene

Mūziķene. Bungas. Meistarklase ar Andžeju Graudu

Mūziķene. Čells

Kas jāzina, ja bērns vēlas apgūt čella spēli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Čells – neatņemama stīgu instrumentu ģimenes sastāvdaļa, instruments, bez kura nav iedomājams neviens simfoniskais orķestris un stīgu kvartets. Tā pirmsākumi meklējami pirms 400–500 gadiem, tam bija par divām stīgām vairāk nekā mūsdienu čellam, un to sauca visnotaļ aprakstoši – viola da gamba – jeb “vijole pie kājas”.

LSM.LV pēc katra LTV1 raidījuma “Mūziķene” publicēs detalizētu rakstu – atbildes uz iespējamiem vecāku jautājumiem par lietām, ar kurām var saskarties bērni, uzsākot mācīties instrumentu. Šajā rakstā piedāvājam informāciju, kas saistīta ar čella spēles apguvi mūzikas skolā.

Kas ir čells?

Čells ir viens no lielākajiem lociņinstrumentiem. Tam ir četras stīgas tāpat kā vijolei, altam un kontrabasam. Par čellu bieži saka, ka tā skaņa ir vistuvākā cilvēka balsij. Pirmie čelli, tāpat kā vijoles, radās pirms 400–500 gadiem Itālijā, kad tos sauca savādāk – viola da gamba.

Kur spēlē čellu?

Jau vairākus gadsimtus čells ir neatņemama simfoniskā orķestra un stīgu kvarteta sastāvdaļa. Visbiežāk to var dzirdēt klasiskajā mūzikā, bet, tā kā čells ir ļoti universāls un uz tā var izpildīt ne tikai melodiju, bet arī pavadījumu, to izmanto visdažādākajos sastāvos un žanros.

Cik ilgi mūzikas skolā jāmācās čella spēle?

Čellu mūzikas skolā apgūst astoņus gadus. Bieži vien mūzikas skolas klases atbilst vispārizglītojošās skolas klasēm (bērnus uz 1. čella klasi uzņem reizē ar skolas gaitu uzsākšanu vai gadu vēlāk).

Kā tikt pie sava instrumenta, un kādas ir izmaksas?

Uzsākot mācības čella klasē, visbiežāk mūzikas skola piedāvā instrumentu īrēt (īres cenas mūzikas skolās ir daži eiro mēnesī). Čellam ir dažādi izmēri –  augumā mazākiem, pirmsskolas (sagatavošanas klases) vecuma bērniem piemēroti ir 1/8 vai 1/4 izmēra čelli. Bērnam augot, skolotājs novērtē čella izmēra atbilstību un, ja nepieciešams, īrei izsniedz lielāku instrumentu – 1/2, 3/4, 7/8. Kad pienācis laiks spēlēt uz pilna izmēra (4/4) čella, tas visbiežāk jāiegādājas pašiem – skolotājs palīdzēs atrast un izvēlēties labāko. Cenas ir dažādas, atbilstoši tam, cik kvalitatīvs ir instruments, taču mūzikas skolas līmeņa čells maksā 500–800 eiro. Papildus čellam, protams, jāiegādājas arī lociņš, instrumenta futlāris (čehols) un kalifonijs.

Kas būtu jāzina par instrumenta uzturēšanu?

Lai čella skanējums būtu labāks, lociņš katru dienu jāiesmērē ar kalifoniju – tas maksā ap 2 eiro, taču kalpo vairākus gadus. Kalifonijs uz stīgu instrumentiem atstāj baltus putekļus, kuri regulāri jānoslauka ar sausu lupatiņu. Gadījumiem, ja kādu stīgu neveikli pārrauj vai deformē, būtu vēlams laicīgi iegādāties rezerves stīgu komplektu; tiem cenas ir ļoti dažādas – augstākas klases četru stīgu komplekts var izmaksāt pat 200 eiro, bet skolas vecumam atbilstošam čellam var rast daudz lētākus variantus. Būtiski ir arī turēt instrumentu istabas temperatūrā, jo straujas temperatūras maiņas (īpaši ziemā) ietekmē instrumenta intonāciju – čells var atskaņoties.

Kam jāsagatavojas, uzsākot spēlēt čellu?

Uzsākot jebkura instrumenta spēli, jārēķinās ar to, ka instruments nosaka konkrētu un specifisku pozu, kāda jānotur – čellu spēlē sēžot, taču tas nebūt nepadara procesu vieglāku. Vispirms jāiemācās pareizi sēdēt un sinhronizēt abu roku kustības –  labā roka atbild par pareizu lociņa tehniku, taču kreisās rokas pirkstiem jāapgūst nošu izvietojums uz grifa.

Kāds ir mācību process mūzikas skolā?

Mūzikas skolas audzēkņiem katra semestra beigās jākārto eksāmens, kurā parasti atskaņo divus skaņdarbus. No 2. klases semestra vidū jākārto vēl viens pārbaudījums – tehniskā ieskaite, uz kuru tiek gatavotas gammas un etīdes (mazi skaņdarbiņi, kuri paredzēti instrumenta spēles izkopšanas tehnikai). No 3. klases bērni sāk apgūt arī klavierspēli. 4./5. klasē jāsāk apmeklēt arī simfoniskā orķestra nodarbības, ja mūzikas skolai tāds ir. Ja jaunajam mūziķim īpaši labi sokas instrumenta spēlē, skolotājs aicinās piedalīties arī mūzikas skolas rīkotajos koncertos, kuros varēs iegūt pirmo skatuves pieredzi. Papildus muzicēšanai duetā ar koncertmeistaru iespējams arī piedalīties dažādos ansambļos un kamersastāvos.

Kādas ir attīstības iespējas ārpus mūzikas skolas?

Vēl viens mērķis, kuram daudzi mūzikas skolas bērni regulāri gatavojas, ir mūzikas konkursi. Konkursu mērķis ir attīstīt un pilnveidot jauno mūziķu spēles prasmes, sekmēt interesi par mūziku, veicināt apmācības procesa kvalitāti. Mūzikas skolas audzēkņiem reizi četros gados jāpiedalās valsts konkursā mūzikā. Šim konkursam ir trīs kārtas, no kurām pirmā (obligātā) ir skolas ietvaros, otrā – reģiona līmenī un trešā – valsts. Gan Latvijā, gan ārzemēs tiek organizēti arī citi konkursi, kuros dalība nav obligāta, taču jaunā mūziķa izaugsmei vēlama – tos palīdzēs atrast un tiem sagatavoties instrumenta spēles skolotājs.

Kuri ir atpazīstamākie čellisti Latvijā un pasaulē?

Latvijā dzimuši ļoti daudz izcilu čellistu – daži no tiem: Kristīne Blaumane, Ivars Bezprozvanovs, Ēriks Kiršfelds, Margarita Balanas un citi. Pasaulē pazīstami ir Stīvens Iserlis (Steven Isserlis), Miša Maiskis (Mischa Maisky), Jo-Jo Ma (Yo-Yo Ma).

Ja rodas vēl kādi specifiski jautājumi, aicinām rakstīt mums uz bernistaba.lsm.lv – mēs meklēsim atbildes!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti