Ģimenes studija

Grūtnieču vakcinācija pret Covid-19: topošās māmiņas saskata riskus

Ģimenes studija

Bērna pieredze sarežģītās ģimenes attiecībās. Filma "Bedre"

Piedzīvot rudeni kopā ar bērniem! Pieredzes stāsti un profesionāļu ieteikumi

Kā piedzīvot rudeni kopā ar bērnu! Pieredzes stāsti un profesionāļu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Dabas pētniecība bērnam dod priekšstatu par procesiem dabā, gadalaiku maiņu, tāpat ļauj pētīt un izzināt. Dabas pētniecība iespējama ne tikai laukos, bet arī pilsētā, raidījumā "Ģimenes studija" ar pieredzi dalās speciālisti un vecāki.

Trīs bērnu mamma, brīvdabas pedagoģijas entuziaste Kitija Balcere  uzskata, ka, dodoties dabā, labākais ir nesteidzināt bērnu, lai var vērot un pamanīt dabas norises, uzsverot, ka dabu var vērot jebkur, arī pilsētā.

Juris Vaidakovs, žurnālists un tētis, kurš labprāt dzīvojas dabā kopā ar dēlu, tam piekrīt: “Kopš ģimenē ienāk bērns, jāsaprot, ka steigties nedrīkst, steiga jāaizmirst. Dodoties pastaigā ar bērnu, nedrīkst steigties.”

Kur doties? Latvijā nav tikai Sigulda vai Tērvete, kur baudīt dabu. Covid-19 laiks nāca par labu, jo deva dabas taku baudīšanas iespējas Latvijā. “Vietas ir unikālas, interesantas un neparastas,” uzsver Juris Vaidakovs.

Kitija Balcere uz došanos dabā aicina paskatīties no diviem skatpunktiem – ja ir emocionālais baudījums, tad vajag konkrētu vietu, bet, ja grib ko iemācīt bērnam novērot, tad jādodas uz konkrētu vietu atkārtoti, lai redzētu atšķirības.

No dabas visizteiksmīgākā ir vieta, kur sastopas divas vai trīs dzīvotnes vai biotopi, piemēram, kur ir mežs un tuvu jūras vai upes krasts, tur baudījums būs daudzveidīgāks un krāšņāks.

“Nesezonā dabas takas ir baudāmākas,” uzsver Kitija, jo var vērot izmaiņas dabā, nav vairs lapu kokiem.

Skolotāja Ginta Ernštreite uzskata, ka lauku bērni vairāk sajūt gadalaiku maiņu, pilsētas bērniem vairāk jāpiestrādā. Tieši pilsētas bērnam svarīgi doties dabā.  Ginta Ernštreite izvēlas pastaigu, tā var bērnam norādīt, ka dabā viss ir vietā un vajadzīgi. Piemēram, pīlādžogas ēd putni, tās ir ārstniecības augs cilvēkiem. Vai kastaņi – ar to piemēru var mācīt pat par Visumu. Bērni ir vācēji – kas uzrunā, to ņem, bet ne visas lietas ir noderīgas, arī tas ir labi, vākšana nav komerciāla. Zīle ir ozols, kosmoss, tautasdziesmas, pasakas, arī krelles.

Kitijas Balceres ģimenē ir noteikums, dodoties dabā – var ņemt to, ko pats var panest. Noteikti bērni salasa kastaņus, jo tiem ir dažāds pielietojums.

Privātās pirmsskolas “CreaKids” skolotāja Ketija Maculēviča kopā ar bērniem dodas ne tikai dabā, bet arī uz tirgu, lai iegādātos produktus un kopā gatavotu ēdienu.

Kitija Balcere aicina, pirms rudens veltes nonāk katlā, tās uzzīmēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti