Kā mazu bērnu pasargāt no sadzīves ķīmijas. Ieteikumi vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Saindēšanās ir viens no izplatītākajiem nelaimes gadījumiem bērniem līdz četru gadu vecumam. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi ik nedēļu sniedz palīdzību bērniem, kuri piekļuvuši sadzīves ķīmijai, jo vecāku nolaidības dēļ tā atradusies bērnam pieejamās vietās. Dodam ieteikumus, kā rīkoties, lai nelaime nenotiktu, un ko darīt, ja negadījums noticis.

Var saprast bērnu, kurš ziņkārības dēļ vēlas pagaršot krāsainas tabletes vai padzerties no limonādes pudeles, kurā mamma ir pārlējusi etiķi, bet grūti saprast, kāpēc vecāki bīstamās vielas neglabā maziem bērniem nepieejamā vietā.

Ja jūsu mājā ir mazs bērns un mazgāšanas līdzekļus jūs glabājat skapītī zem izlietnes, kā to ierasts darīt, tad jūs sevi nevarat saukt par atbildīgiem vecākiem!

No NMPD izsaukumiem redzams, ka bērni piekļuvuši veļas pulvera kapsulām, veļas mazgāšanas gelam, kanalizācijas cauruļu, tualetes podu un izlietņu tīrīšanas līdzekļiem, balinātājiem, atkaļķotājiem, traipu tīrīšanas līdzekļiem, tāpat arī citām bīstamām vielām, tostarp grauzēju un citu kaitēkļu indēm.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi ik nedēļu sniedz palīdzību un nogādā slimnīcā  vienu vai divus bērnus vecumā līdz trīs gadiem. Visu šo izsaukumu varēja nebūt, ja vecāki sadzīves ķīmiju glabātu vietās, kuras mazam bērnam nav pieejamas, kuras ir aizvērtas, aizslēgtas, aizsietas, trauki aiztaisīti tā, ka mazs bērns tos nevar attaisīt.

Pieaugušo pienākums ir novērst nelaimes gadījumus un nepieļaut, ka bērna rokās nokļūst bīstamās vielas.

Dienesta mediķi atgādina, ka sadzīves ķīmija jāglabā drošā, bērniem nepieejamā vietā, piemēram, aiz aizslēgtām durvīm vai augstākos plauktos.

Bērns, ieraugot krāsainu pudeli vai uzrakstus, košu kastīti ar zīmējumiem vai mīkstas krāsainas veļas pulvera kapsulas, nepaliks vienaldzīgs un noteikti mēģinās šos atradumus iepazīt tuvāk. Ņemot vērā, ka mazi bērni pasauli iepazīst ne tikai ar acīm un rokām, bet arī lielā mērā ar mutes palīdzību, tad noteikti mēģinās pagaršot. 

Sadzīves ķīmija var izraisīt mutes dobuma, barības vada un elpošanas ceļu ķīmiskus apdegumus.

Ja tomēr noticis negadījums un bērns piekļuvis sadzīves ķīmijai, ielicis mutē vai, iespējams, arī ieēdis/iedzēris ķīmiskas vielas, jārīkojas nekavējoties:

  • jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113;
  • bērna mute jāizskalo ar ūdeni;
  • noteikti nav ieteicams censties izraisīt vemšanu, jo tas nozīmē, ka ķīmiskā viela organismā pārvietosies otrreiz, līdz ar to arī apdegums būs otrreiz;
  • nav ieteicams dzert daudz ūdens, jo tas tikai pastiprina vielas iespējamo uzsūkšanos asinīs;
  • dot izdzert maziem malkiem ne vairāk kā 100ml ūdens, kas nedaudz var mazināt ķīmiskās vietas koncentrāciju;
  • jāsaglabā lietotās vielas iepakojums, lai mediķiem būtu zināms tās sastāvs;
  • ja saindēšanās izraisa vemšanu, to nevajag aizkavēt, jāsaglabā izvemtās masas, tās mediķiem palīdzēs noteikt indīgās vielas sastāvu;
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti