Ģimenes studija

Atmiņas par laiku kopā ar vecvecākiem ir neizdzēšamas!

Ģimenes studija

Kāp ārā no garšas rāmjiem kopā ar "Ģimenes studiju"! Piedāvā Andris Rūmītis

Līva Ušpele: Cigaretes un alkohols vienlīdz negatīvi ietekmē grūtnieces

Grūtniece smēķē un lieto alkoholu. Kā to iespējams mainīt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Rīgas Stradiņa universitātes studenti izpētījuši, ka mūsu valsts ierindojas trešajā vietā starp visām Eiropas valstīm, kurā grūtniecības laikā smēķē aptuveni 37% jauno māmiņu. Un diemžēl arvien biežāk ziņās var lasīt arī par iereibušām grūtniecēm.

Cik nopietna ir situācija un kā to iespējams mainīt, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” skaidro psiholoģe Inga Dreimane, Rīgas Dzemdību nama dzemdību speciāliste Līva Ušpele un Atsaucīgo māmiņu foruma administratore “Facebook” Laura Karlsone.

Tā ir aktuāla tēma Latvijā, daudzas grūtnieces nepārtrauc smēķēt, gaidot bērniņu.

Daudzas grūtnieces ir atmetušas smēķēšanu tad, kad uzzinājušas par grūtniecību. Tas ir apsveicams lēmums.

Līvas Ušpeles pieredze rāda, ka apmēram 10% grūtnieču smēķē. Ja visu grūtniecības laiku māte ir smēķējusi, tad mediķiem un mātei jārēķinās ar bērniņa papildu aprūpi.

Alkohols grūtniecības laikā ir teratogēns jaunajam bērniņam, tas nozīmē – tam ir kaitīga ietekme uz augli. Nav tādas alkohola devas, kura ir grūtniecei pieļaujama. Ja grūtniece lieto alkoholu un smēķē, bērniņš attīstās sliktāk, piedzimst mazāk attīstīts, neizmanto savu potenciālu, veidojas fetālā alkoholisma sindroms.

Saikni starp mammu un bērnu visu grūtniecības laiku nodrošina placenta, caur to no mātes asinīm bērna asinīs nokļūst arī alkohols – tik, cik alkohola ir mammas asinīs, tik arī bērnam.

Dažreiz sieviete nezina, ka ir stāvoklī, pirmajā grūtniecības laikā lieto alkoholu un smēķē. Pirmajā attīstības laikā bērniņš no mammas organisma papildu vielas nesaņem, tāpēc svarīgi laicīgi veikt grūtniecības testu, lai noskaidrotu par grūtniecību un savlaicīgi atteiktos no kaitīgajiem ieradumiem.

Tieksme ir viens no lielākiem izaicinājumiem, arī tieksme pēc alkohola un nikotīna ir liels izaicinājums. Grūtniecības laikā nevar izmantot metodes, kuras parasti izmanto cilvēki, lai atteiktos no nikotīna – dažādus medikamentus.

Alkohols un nikotīns grūtniecības laikā atstāj uz bērnu vienlīdz spēcīgu negatīvu ietekmi, izpausmes vēlākā dzīvē var būt dažādas, tāpēc arī bērna zīdīšanas laikā jāatsakās no alkohola un nikotīna, jo ar pienu kaitīgās vielas nonāk bērna organismā.

Likums nosaka, ka bērnam nepieciešama no tabakas dūmiem brīva vide, bērna klātbūtnē smēķēt nedrīkst, bet likums neaizliedz smēķēt grūtniecei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti