Grāmatu jaunums mazajiem lasītājiem – Dainas Tabūnas garstāsts «Lasis Stasis un Atlasijas okeāns»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" laiž klajā Dainas Tabūnas pirmo prozas grāmatu bērniem – garstāstu "Lasis Stasis un Atlasijas okeāns" ar Agates Lielpēteres ilustrācijām. Stāsts vēsta par mazu lasēnu, viņa iepazīšanos ar upi, Baltijas jūru, zivīm un citiem ūdens iemītniekiem, par dabisku un cilvēku izraisītu briesmu pilno ceļojumu uz Atlasijas okeānu – tā okeānu dēvē laši. Grāmatas adresāts ir jaunākā skolas vecuma bērni, kuriem patiks arī mākslinieces ilustrācijās iztēlotā krāsainā ūdeņu pasaule.

Okeānu mazais zivēns iztēlojas, kā "īsto varoņu" pasauli, kurā viss ir daudz labāks un visi ir daudz pārāki par "parastiem" lašiem "parastā" upē vai jūrā. Ceļā stājas asari un cūkdelfīni, tīkli un piesārņojums, tomēr ilgais un grūtais peldējums lasēnam izdodas. Taču Stasim nākas zaudēt ceļā iemantoto draudzeni Judīti, kas cēlusies no okeāna lašiem. Jau sarunas ar viņu liek Stasim sajust šaubas par iztēloto okeāna lašu dižumu. Realitātē viss patiešām izrādās pavisam citādi, nekā izsapņots, un par īsto varoņdarbu kļūst neatlaidīgā, attapīgā Staša nokļūšana atpakaļ dzimtajā upē.

Šajā saistošajā sižetā atklājas gan zēna pieaugšanas stāsts, kurā ielikts daudz cilvēcisku emociju, gan arī svarīgas zināšanas par dabas norisēm, lai gan tās pasniegtas "cilvēciskotā" formā – lasis Stasis mīl savus vecākus, kašķējas ar iedomīgo brālēnu un pat sacer jokainus pantus. Grāmata vairo izpratni par dabu, ekoloģiskiem procesiem un vides apdraudējumu – ne katrs bērns zina, ka arī viņa gaisā palaistais baloniņš, nonācis jūrā, var kļūt par bīstamām lamatām kādai dzīvai būtnei.

Rakstniece Daina Tabūna (1985) absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju Teātra, kino un TV dramaturģijas specialitātē, strādājusi par tekstu redaktori un sabiedrisko attiecību speciālisti. Viņas stāstu krājums "Pirmā reize" (2014) tika nominēts Literatūras gada balvai.

Māksliniece Agate Lielpētere (1995) pieder ilustratoru jaunākajai paaudzei. Viņa studējusi grafiku Latvijas Mākslas akadēmijā un Porto Universitātē, dzīvo un strādā Slovēnijā, savus darbus izstādījusi gan Rīgā, gan Ļubļanā. Māksliniece zīmē komiksus, grāmatu un žurnālu ilustrācijas, strādā grafiskajā dizainā un jau ir sadarbojusies ar izdevniecību "Liels un mazs" dzejas kopkrājuma "Netikumīgie" (2021) ilustrēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti