Ģimenes studija

Vecāku mīlestība pret bērnu: kad tā rodas un vai vienmēr ir pašsaprotama

Ģimenes studija

Izdegšanas sindroms: vecāku izdegšana pielavās nemanāmi

Ģimenēm aktuālo jautājumu risinājumi 2022. gadā

Ģimenēm aktuālo jautājumu risinājumi izglītībā, veselībā un sociāli ekonomiskajā palīdzībā 2022. gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gadu noslēdzošajā raidījumā ''Ģimenes studija'' atskatās uz aizvadīto, 2022. gadu, veltot sarunu jomām, kas ģimenei pašas būtiskākās – veselība, izglītība un arī sociāli ekonomiskie jautājumi. Studijā organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta; pedagogs, Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas direktors Oskars Kaulēns un pediatre, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe sarunā par aizvadītā gada tendencēm, priekiem, sarūgtinājumiem, problēmām vai pārsteigumiem.

Rūta Dimanta skaidroja, ka šis gads visiem visās jomās bijis trauksmains, jo 24. februāris ir izmainījis pasaules kārtību. "Diemžēl man un maniem tuvajiem gads ir pagājis kara zīmē. Tas ir nesis arī labas atziņas par sabiedrību, par tās spēju saliedēties. ''Ziedot.lv'' ir nākusi klāt palīdzība Ukrainai dažādās jomās, gan palīdzība kara bēgļiem Latvijā, esam mācījušies jaunas prasmes un iemaņas. Atskatoties uz gadu – Latvijas sabiedrībai ir palīdzēts vairāk nekā pirms gada."

"Ir gods palīdzēt otram, tas liecina par cilvēka briedumu, spēku un pārticību,"

pauda Dimanta.

Oskars Kaulēnam, atskatoties uz šajā gadā paveikto, ir grūti izcelt vienu lietu, "arī skolā jāsaskaras ar praktiskām lietām, skolās mācās arī ukraiņu bērni. Šis ir iziešanas no pandēmijas gads. Šobrīd un nākotnē varēsim redzēt blaknes, ko tas ir atstājis uz bērniem. Noslēdzošais gads, kad ieviešam jauno mācību saturu, daudz nezināmo, visiem izglītībā iesaistītajiem ir jāiesaistās."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Bērnu medicīnā jūt iziešanu no pandēmijas, ar kovidu slimo mazāk, tomēr ir imūnais parāds – izplatās citi vīrusi, bērni slimo daudz un smagi. "Pandēmijas laikā iemācījās ātri reaģēt uz nezināmo, tā arī pavasarī spējām ātri reaģēt uz Ukrainas bērniem, kas organiski iekļāvās pacientu plūsmā. Pievērsta liela uzmanība mentālajai veselībai, tā mēs kā  sabiedrība paliksim veselāki," šo gadu un tā ietekmi raksturo Renāte Snipe.

"Gada problēmu uzskaitījumā pirmo vietu ieņem veselības jomas finansēšana, pēc palīdzības vēršas cilvēki, kuri nevar nosegt savus izdevumus.

Šajā jomā uz priekšu tiekam ļoti lēni," pauda Dimanta.

Snipe pie šī gada grūtībām un izaicinājumiem min nepietiekamu atalgojumu, medicīnas prestižs nav augsts, ir milzīgs cilvēku resursu trūkums. Mediķi izvēlas privātās iestādes vai darbu ārzemēs. Medicīna straujiem soļiem attīstās, daudzas diagnozes ir ārstējamas, bet izmaksas ir milzīgas, cilvēks pats to nevar atmaksāt, valstij tā ir liela summa.

Izglītībā lielākā problēma – atbalsta trūkums, kas noved pie izdegšanas.

Izglītības reformā skolotājiem pietrūkst metodiskā atbalsta,

"tas "nodedzina" to profesionālo resursu, ko varētu izmantot ikdienā. Vecās likstas ir skolotāju trūkums, tā ir kompleksa problēma, kāpēc jauni cilvēki neizvēlas pedagoģiju – gan algu, gan atbalsta jautājumi," skaidroja Kaulēns.

"Problēmu risināšanu pamatā ir griba un izpratne,"

teica Dimanta.

Kaulēns uzsvēra kvalitātes prasību nepieciešamību: "Ja par vāju izpildījumu maksāsim vairāk, tas automātiski nenozīmēs, ka izglītība būs labāka. Jādomā par stratēģiskiem un lieliem risinājumiem, citādi fundamentālas pārmaiņas izglītības jomā nevarēsim panākt."

Snipe akcentēja, ka pārmaiņu ieviešanā jāsāk ar veselīgu dzīvesveidu, izpratni par to: "Ir jābūt jaudīgai aprūpei jeb ģimenes ārstiem, daudz tērējam uz nepamatotiem izsaukumiem un slimnīcu apmeklējumiem. Jāceļ medicīnas darbinieku prestižs. Pārmaiņām jābūt lielām ar adekvātu finansējumu, fundamentāli jāmainās, lai Latvijas sabiedrība kļūtu veselāka."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti