Rīta Panorāma

Sācies starptautiskais Frankfurtes grāmatu gadatirgus

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Demokrātija sākas ģimenē. Bērni dodas vēlēt

Demokrātija sākas ģimenē. Cēsīs arī bērni dodas vēlēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Demokrātija sākas ģimenē. Tā sauc iniciatīvu, kas Saeima vēlēšanu dienā tika īstenota Cēsīs. Reizē ar Saeimas vēlēšanām, vēlēšanu iecirkņos pirmsskolas izglītības iestāžu bērni un skolēni tika aicināti izteikt savu viedokli par dažādiem citiem jautājumiem, tādā veidā apgūstot demokrātijas pamatus.

Oktobra sākumā Cēsu 3. pirmsskolas izglītības iestādes bērni Jānis un Nora, kopā ar vecākiem devās uz vēlēšanu iecirkņiem. Kamēr mamma un tētis izvēlējās jaunās Saeimas deputātus, tikmēr bērniem bija sava vēlēšanu urna un biļeteni.

Saruna ar Noru:

Nora: Es balsoju par puķēm, kas būs Cēsu Maija parkā.
Kādu krāsu tu izvēlējies?
Nora: Es izvēlējos dzelteno.
Kura krāsa uzvarēja vēlēšanās?
Nora: Violetā.

Cēsīs gan pirmsskolas izglītības bērni, gan skolēni tika aicināti izteikt savu viedokli par dažādiem jautājumiem pilsētā, praktiski apgūstot, kas ir demokrātija un vēlēšanas.

Cēsu 3. pirmsskolas izglītības iestādes direktore Rasa Siliņa par šo iniciatīvu saka: "Bērni ar sajūsmu to uztvēra. Viņi jūtas iesaistīti. Kā mēs pārrunājām, viņi ir atbildīgi par Cēsu pilsētu, piederīgi. Tas ir tāds liels piedzīvojums kopā visiem."

Kamēr paši mazākie balsoja par puķu dobi, 2.–7. klases skolēniem bija jālemj, vai Maija parkā esošo spēļu iekārtu "Tarzāns" nomainīt pret šūpolēm, savukārt 8.–12. klases jaunieši izvēlējās, kur Cēsīs uzstādīt bezmaksas ūdens uzpildīšanas iekārtu. Apmierināta ar vēlēšanām ir Cēsu pašvaldība.

"Pašvaldībai kopumā ir svarīga pilsoniskā aktivitāte. Bet mēs sapratām, ka līdz šim esam izteikti strādājuši uz pieaugušajiem. Varbūt, ka mēs varam sākt, negribu to saukt par audzināšanas darbu, bet drīzāk tādu izpratnes veicināšanu jau mazākos vecumos, lai bērniem ir sajūta, ka viņu balsij ir svars un ka tā var reāli ietekmēt kaut ko tādu, ko viņi pēc tam nākamajā gadā redz," skaidroja  Cēsu novada domes pārstāvis Kārlis Pots.

Ideja par šādām vēlēšanām radās divām Latvijas Mākslas akadēmijas studentēm. Bērnu un jauniešu aktivitāte esot bijusi negaidīti liela.

Pašvaldībā stāsta, līdzīgu projektu varētu īstenot paralēli nākamajām Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām, iesaistot visus novada bērnus. Iespējams, projektam nākotnē pievienosies arī citas Latvijas pašvaldības.

Projekta autore Ulla Ozollapa uzskata, ka visas Latvijas iesaiste būtu fantastiska, mēs varētu būt flagmaņi šajā jautājumā.

Šādā veidā bērniem ne vien tiek iemācīts, kas ir vēlēšanas, bet tiek celta kopējā vēlēšanu aktivitāte. Dažiem bērniem esot izdevies uz vēlēšanu iecirkņiem aizvilkt savus vecākus, kuri citādāk nebūtu balsojuši Saeimas vēlēšanās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti