Ģimenes studija

Veltījums Ukrainas atjaunošanai, ticot, ka gaisma uzvarēs. Tiekamies ar Prāņu ģimeni

Ģimenes studija

Svarīgs labbūtības elements ir līdzdalība. Vai tā ir pietiekama?

Tapis pētījums par laulību, dzimstības un pozitīvu attiecību veicinošiem faktoriem

Demogrāfe: Mēs ejam rietumvalstu virzienā – ģimenes vēlas mazāk bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nesen veiktā pētījumā ir noskaidrots, kādi ir sociālie, psiholoģiskie un ekonomiskie aspekti, kas Latvijā veicina cilvēku vēlmi radīt vairāk bērnu. Tāpat pētījumā vērtēti aspekti, kas uzlabo bērnu un vecāku attiecības. Pētījumā secināts, ka ģimenēs, kurās nav bērnu, nākotnē vēlas mazāk bērnu, salīdzinot ar iepriekšējā pētījuma rezultātiem 2004. gadā. Vīrieši studenti pozitīvāk skatās uz trīs bērnu ģimeni.

Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes profesore, psiholoģijas doktore Sandra Beatrice Sebre skaidroja, ka  pētījums veikts, lai veiktu salīdzinājumu ar iepriekšējo pētījumu (2004. gads) , saprotot vēlamo bērnu skaitu ģimenēs, laulības nozīmi, attiecību jomu. "Cerība bija, ka viss mainīsies pozitīvā virzienā, bet to nevar pilnībā apgalvot, ir gan redzams, kur [ģimenēm] nepieciešama palīdzība – ne tikai finansiāli resursi, bet arī psiholoģisks atbalsts." Ir plašs pētījumu dalībnieku loks – skolēni (5., 7. un 9. klases), viņu vecāki, studenti, pieaugušie bez bērniem, pirmsskolas bērnu vecāki.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Pētījumā fokuss – cik bērnu ģimenē vēlētos pie optimāliem apstākļiem? Situācija ir ļoti mainījusies kopš kara Ukrainā sākuma, ģimenēs, kurās nav bērnu, vēlas mazāk bērnu, salīdzinot ar iepriekšējā pētījuma rezultātiem. Vīrieši studenti pozitīvāk skatās uz trīs bērnu ģimeni.

"Ir vērtīgi redzēt izmaiņas, kas notikušas 20 gadu laikā. Mēs ejam rietumvalstu virzienā – ģimenes vēlas mazāk bērnu,"

akcentēja Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētā profesore, demogrāfe Zane Vārpiņa.

Darbā pētīta arī vardarbība dažādās vecuma grupās. Pētījumā skatījās, vai vardarbības pieredze saistāma ar demogrāfijas jautājumu. Kopējie vardarbības rādītāji ir kļuvuši augstāki, salīdzinot ar 2004. gadu. Lielākās izmaiņas saistītas ar fizisko vardarbību.

Īpaši nozīmīga ir pusaudžu meiteņu grupa, kura uzrāda augstākus rādītājus visos vardarbības veidos, visdrīzāk tas ir saistāms ar pandēmijas laiku.

Aptuveni 2/3 no bērniem saka, ka labi jūtas savā ģimenē, skaidroja Vārpiņa.

"Ja ir bijusi negatīvā pieredze ģimenē, tad nav vēlme pēc bērniem ģimenē, 66%, kuri jūtas labi un atbalstīti ģimenē, jūtas pozitīvi par ģimeni, viņi gribēs divus vai trīs bērnus ģimenē,"ar pētījuma rezultātiem iepazīstināja Sebre.

Pētījumā ir ieteikumu sadaļa, ir vēl daudz iespēju, kā atbalstīt ģimenes ar bērniem, domājot par laulībām un dzimstību, ir jāstiprina sajūta, ka divi trīs bērni ģimenē ir optimāls bērnu skaits, bērni nes prieku un laimes sajūtu, uzsvēra Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docente, psiholoģijas doktore Laura Pirsko.

Sebre akcentēja, ka  jaunām ģimenēm jābūt pārliecībai, ka saņems atbalstu no valsts bērnu audzināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti