Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem nepieciešams valsts apmaksāts pakalpojums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka 2019. gadā Latvijā bija 2369 bērni, kuriem ir diagnosticēti autiskā spektra traucējumi (AST), Aspergera sindroms vai jaukti specifiski attīstības traucējumi. Šiem bērniem palīdz ziedotāju atbalsts, jo visbiežāk terapija nav valsts apmaksāta. Ir uzsāktas sarunas ar Veselības ministriju un Labklājības ministriju par palīdzību bērniem ar AST, paziņojumā presei informēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa. Bērnu slimnīcas fonds turpina labdarības akciju “Es apņemos”, lai palīdzētu 40 bērniem ar AST nodrošināt agrīno intervenci.
 

Kampaņa "Es apņemos"

Kampaņā vāks līdzekļus, lai 40 bērni ar Autiskā spektra traucējumiem varētu saņemt agrīno intervenci.

Ziedot:

Par kampaņu lasi Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā.

Lasi arī:

Autiskā spektra traucējumi un to agrīnās pazīmes. Skaidro bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs

Visstraujāk ir pieaudzis ar AST vai ar aizdomām par autismu bērnu skaits vecumā grupā no 11-18 gadiem, tātad pusaudžu vecumā. 2018. gadā tie bija 433 pusaudži, bet 2019. gadā jau 503 jaunieši ar diagnozi bērnības autisms, atipisks autisms, Aspergera sindroms un jaukti specifiski attīstības traucējumi.

Kopskaitā visvairāk bērnu ar AST vai ar aizdomām par autismu ir vecumā no 4 līdz 7 gadiem - tie ir 1022 bērni, kas ir par 12% vairāk nekā 2018. gadā. Taču 2019. gadā pieaugums ir novērojams visās vecuma grupās, arī vecumā no 0 - 3 gadiem, kad agrīnā intervence ir ļoti svarīga - kopā tie ir 366 bērni ar AST, Aspergera sindromu vai ar aizdomām par autismu, kas ir par 6% vairāk nekā 2018. gadā.

Bērnu slimnīcas fonds līdz šim sniedzis palīdzību vairāk nekā 200 bērniem. Bet ar saziedoto naudu ir par maz, stāsta fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Liene Dambiņa
00:00 / 00:31
Lejuplādēt
''Diemžēl Latvijā šobrīd šiem bērniem nav valsts apmaksāts pakalpojums. Jo pamatterapija – pierādījumos balstīta un ārvalstīs plaši izmantota – ABA terapija nav valsts apmaksāta. Mēs esam informējuši gan Veselības ministriju, gan Labklājības ministriju. Šobrīd sajūta ir tāda, ka cilvēki saprot problēmu, ir atsaucīgi un gatavi meklēt risinājumus kopā.''

2019. gadā Bērnu slimnīcas fonds nodrošināja atbalstu 191 bērnam ar AST vairāk nekā 234 000 eiro apmērā, sedzot izdevumus par ABA terapiju, logopēda nodarbībām, ADOS testu, apmācībām vecākiem. Salīdzinot ar 2018. gadu, kad fonds atbalstu sniedza 105 bērniem, pieprasījums pēc palīdzības ir teju dubultojies, un gandrīz katru dienu bērnu vecāki vēršas fondā pēc atbalsta.

Tāpēc kopā ar nozares speciālistiem tika pieņemts lēmums prioritāri palīdzēt bērniem līdz 7 gadu vecumam, nodrošinot agrīno intervenci, kas ir ļoti efektīva, taču palīdzība un terapija bērniem akūti nepieciešama arī pēc 7 gadu vecuma. Vidēji vienam bērnam izmaksas gadā ir 2500 eiro, taču nepieciešamais finansējums var ļoti atšķirties, ņemot vērā katra bērna individuālās grūtības.

“Šobrīd Bērnu slimnīcas fondā palīdzību gaida 71 bērns, savukārt  atbalstu jau esam apstiprinājuši un sniedzam 206 bērniem vairāk nekā 250 tūkstošu eiro apmērā. Šiem bērniem ziedotāju atbalsts praktiski ir vienīgā iespēja saņemt atbilstošu, speciālistu rekomendētu un pierādījumos balstītu palīdzību,  jo visbiežāk terapija ir par maksu, tātad nav valsts apmaksāta. Ikdienā redzam, cik labus rezultātus bērnam var sniegt ABA un citas terapijas, tāpēc nepieciešamība ne tikai pēc valsts apmaksāta, bet arī organizēta pakalpojuma ir ļoti liela.

Bērnu vecākiem katru gadu ir jāgaida labdarības kampaņu rezultāti, lai saprastu, vai bērns varēs turpināt terapiju, kas ir sniegusi labus rezultāts. Šī situācija nav normāla, jo nenodrošina sistemātisku, tātad arī pēctecīgu palīdzību bērnam.

Cilvēki ir ļoti atsaucīgi un gatavi atbalstīt bērnu veselību ar lietām, kas nav valsts apmaksātas, taču nevar būt tā, ka valsts vienai pacientu grupai nenodrošina pat pamata veselības vajadzības. Tāpēc priecājos par uzsāktajām sarunām gan ar Veselības ministriju, gan Labklājības ministriju, par izrādīto interesi, un ļoti ceru, ka šīs sarunas par pakalpojuma veidošanu bērniem ar AST sniegs rezultātus jau tuvākajā laikā”, situāciju komentēja Bērnu slimnīca fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Tikmēr Bērnu slimnīcas fonds turpina labdarības akciju “Es apņemos”, lai palīdzētu 40 bērniem ar AST nodrošināt agrīno intervenci.

Ikviens ir aicināts ziedot, un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) kopienas iniciatīvas ietvaros privātpersonu ziedojums tiks dubultots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti