Ar skolās pieejamo pārtiku grūti nodrošināt pilnvērtīgu uzturu vegāniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ar skolās pieejamo pārtiku grūti nodrošināt pilnvērtīgu uzturu vegāniem. Vecākiem ir vai nu jābaro mājās ar to, kas nav pieejams skolā, vai jādod līdzi pusdienu kastītes. Vegāni uzskata, ka skolās un valdībā attieksme joprojām ļoti noraidoša. Ārvalstīs šāda veida uzturs jau atzīts par pietiekamu arī augšanas procesā. Latvijā Veselības ministrija par to vēl nerunā. Pagājušajā gadā gan mainīti noteikumi, kas atļauj pasniegt veģetāru maltīti skolās.

Ar skolās pieejamo pārtiku grūti nodrošināt pilnvērtīgu uzturu vegāniem
00:00 / 04:27
Lejuplādēt

Izglītības iestādēs pašlaik pasniegt vegānu pārtiku nav atļauts. Normatīvi stingri nosaka, ka skolēnam jāuzņem arī piena produkti. Pāvilostas iedzīvotāja Māra Slanāra piecgadīgais dēls arī ir vegāns. Sākumā tas noticis tāpēc, ka vecāki izvēlējušies šādu uzturu, bet tagad puika jau pats to pieprasa. Bērnudārzā viņš bijis spiests ēst to, kas ir.

"Ļoti bieži no valsts struktūrā strādājošiem esmu dzirdējis to attieksmi, ka bērniem jāēd gaļa, bērnam vajag gaļu, bērns bez gaļas nevar. Varbūtība, ka skolas vai bērnudārza vadītāji paši būs vegāni, ir ļoti maza. Un cilvēki lielākoties noraida to, ko viņi paši nedara. Teiksim, ja es dzīvoju Rīgā vai citā lielā pilsētā, tad man ir izvēle. Ir varbūt simt bērnudārzi – nepatīk vienā, vari iet otrā. Mazpilsētās parasti bērnudārzs ir viens un skola ir viena, un izvēles nav. Attiecīgi, karot ar kādu šīs lietas dēļ nebūs racionāli. Vienkārši ir jāmaina dzīvesvieta. Pat tik tālu," stāstīja Slanārs.

Vēl viens variants ir ņemt līdzi pusdienu kastītes. Bet arī tas nav vienkārši. Latvijas Radio sazinājās ar Rīgas 64. vidusskolu, lai noskaidrotu, cik daudzi vēlas vegānisku pārtiku arī skolās. Konkrēti šai izglītības iestādē tā ir viena vidusskolniece. Veģetārieši gan ir vairāk – divdesmit.

"Viņi pie tā pieturas un izlīdzas ar vairākiem variantiem. Viens ir tas, ka skola piedāvā arī veģetāro ēdienkarti, kur dārzeņus un vēl kaut ko viņi izvēlas no tā. Un vēl viņi arī ņem līdzi pusdienu kastītes, ko paši sagatavojuši," pastāstīja skolas māsiņa Laura Grauziņa.

Pavisam nesen arī veģetāras maltītes skolās nebija. 2018.gadā noteikumus mainīja. Respektīvi,

iestādes var nodrošināt veģetāru ēdienkarti, ja ir saņemts bērna likumiskā pārstāvja iesniegums. Vienlaikus šāda ēdienkarte jāsaskaņo ar uztura speciālistu, lai pārliecinātos, ka tā atbilst veselīga uztura pamatprincipiem.

Turklāt, mainot šos noteikumus, palielināja piena produktu daudzumu nedēļas ēdienkartē. Līdz ar to jaunie noteikumi joprojām ir nedraudzīgi vegāniem. Tiesa gan, no Latvijas Radio ievāktās informācijas, secināms, ka pieprasījums ir salīdzinoši neliels, bet tomēr ir.

"Man ir pacienti, kas ir nākuši pieaugušā vecumā un salīdzinoši nesen ir pārgājuši uz vegānu diētu ar mērķi saprast, vai tā ir optimāla vai ne. Man ir nākuši arī jaunie vecāki. Ik pa laikam ir kāds, kura bērniņam tūlīt sāksies piebarošana, un tad grib noskaidrot, vai obligāti vajag dot viņiem gaļu vai var iztikt bez gaļas. Tā kā, jā, šādi pacienti uztura speciālistu lokā ir. Un tā ir laba ziņa," pieredzē dalījās sertificēta uztura speciāliste Eva Kataja.

Speciāliste stāstīja, ka

skolās nodrošina atšķirīgu uzturu tikai gadījumos, ja bērnam ir kāda nepanesība vai alerģija.

Skolēnu vecāki reizēm vēršas pēc padoma, kā pilnveidot ēdienkarti, lai nodrošinātu visas vajadzības augšanas periodā. Viņi arī jautā, ko skolā paņemt līdzi. Uztura speciāliste iesaka skolās kombinēt graudaugus ar salātiem.

Viņa uzsver, ka ar vegānisku pārtiku iespējams nodrošināt pilnvērtīgu uzturu arī bērnam, ja pie tā piedomā:

"Pirmkārt, jāskatās tas, ko skolā piedāvā. Ja tur tiešām ir tikai kartupeļi vai rīsi, vai griķi un salāti, tad es parūpējos par to, lai mājās viņam ir citi pārtikas grupu produkti. Lai būtu taukskābes, lai būtu pākšaugi, rieksti, sēklas. Vai arī es viņam dodu līdzi uz skolu paštaisītus auzu pārslu batoniņus vai cepumiņus, vai riekstus, vai zirņu plāceņus."

Speciāliste uzsver, ka bērna uzturam ir jāseko līdzi pašiem vecākiem. Turklāt ne tikai bērniem, kuri ēd vegāniskas maltītes, bet arī visiem pārējiem. Arī ēdot gaļu, uzturs var būt nepilnvērtīgs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti