Kultūras ziņas

Jauna ekspozīcija Enerģētikas un tehnoloģiju muzejā Viļņā

Kultūras ziņas

(Zīmju valodā). Kultūras ziņas

Bērni iepazīst klasisko mūziku

Ar pasaku tēliem bērniem palīdz iepazīt klasisko mūziku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Mūzika ir daļa no mūsu dzīves. Bez tās mūsu dzīve būtu garlaicīga un monotona. Tā vienmēr ir kopā ar mums, pat ja mēs to nejūtam. Kāpēc? Jo mūzika ir kā burvju lāde, un, lai to iemācītos klausīties, mums ir jāatrod īstā atslēga. Lelle LeNeSOns kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri jau vairāk nekā desmit gadus piedāvā koncertciklu bērniem.

Bērni ir mūsu nākotne! Tas ir neapstrīdams fakts un, kļūstot par vecākiem, mēs cieši apņemamies darīt visu, lai mūsu bērns izaugtu par harmonisku personību. Bet, lai tā notiktu, nepietiek tikai ar bērna fizioloģisko un materiālo vajadzību apmierināšanu. Daudz lielākas pūles jāiegulda viņa sirds, prāta un jūtu attīstībā. Un viens no veidiem, kā to izdarīt, ir mūzika.

Latvijas klasiskās mūzikas vide piedāvā dažādas koncertprogrammas, kurās teju jau no pirmajiem dzīves gadiem bērniem tiek piedāvāta ļoti laba mūzika. Arī orķestris "Rīga" kopš 2010. gada ar lielu aizrautību veido koncertus, kuros mūzika atspoguļo bērna apkārtējo pasauli.

"Ja kādam zālē, vienam vai diviem mazajiem bērniem rodas aicinājums iet mājās un pateikt – mamm, man interesē arī spēlēt kādu instrumentu! – man šķiet tā ir tā pievienotā vērtība, ko mēs ar šiem koncertiem arī darām!" pauda dziedātājs, koncerta vadītājs Daumants Kalniņš.

Arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris jau vairāk nekā desmit gadus piedāvā koncertciklu bērniem, kurā līdzās instrumentiem un diriģentam uz skatuves darbojas lelle LeNeSOns. Šobrīd top koncerts, kurā caur pasaku tēliem izskanēs Kārļa Marijas Vēbera mūzika. 

"Tas ir tāds jauneklis, kurš līdzīgi kā zālē sēdošie jaunieši arī mēģina izzināt, kas notiek mūzikas pasaulē, kā viņu klausīties, kā viņu uztvert, kādi ir tie brīnumi, kādi ir tie atklājumi, un līdz ar to LeNeSOns ir šo te jauniešu vienaudzis, draugs, cīņu biedrs, nezinu – sauciet kā gribat, vienkārši bez viņa nevar!" skaidroja diriģents Andris Vecumnieks.

Režisore Paula Pļavniece: "Mūsu radošās komandas uzdevums ir palīdzēt gados jaunajam klausītājam kaut kā lēnām pieradināt savu galvu, ausis, iztēli pie tā, kas ir simfoniskā mūzika. Skaidrs, ka to visvieglāk ir izdarīt, tajā vecumā iedodot visai koncerta programmai kaut kādu stāstu. Pagājušo reizi tā mums bija Apburtā princese un baletdejotāja, šoreiz tā būs tāda vizualitāte, kas ir no kodoskopa. LeNeSOns tiks animēts – tāda spēlēšanās ar tādu uz vietas radītu animāciju."

Bet kāpēc mazs bērns būtu jāved uz klasiskās mūzikas koncertu?

Inta Godiņa: "Vienkāršākais veids, kā mēs varam piedzīvot mūziku emocionāli, ir to klausīties un tieši dzīvā izpildījumā. Un neviens koncerts – lai vislabākais ieraksts, ''Youtube'' kanāls to nespēj atsvērt. Mēs reizēm sabiedrībā nenovērtējam šīs iespējas, ko tas dod bērna attīstībā un cik tas ļoti būs nozīmīgi, attīstot gan bērna radošumu, gan viņa spēju pielāgoties, gan spēju darboties atšķirīgi, veidot savu interpretāciju kaut kam. Un tas būs noderīgi nākotnē pilnīgi jebkurā profesijā."

Bet, pirms kopā ar bērnu doties uz koncertu, der ieklausīties padomos, kas domāti vecākiem.

Kristaps: "Es varu pateikt uz ko jāgatavojas! – jāpaņem līdzi mazas uzkodiņas! Tas viņus piezemē, un viņi kādu laiku ir atkal koncentrēti, un viņiem ir labsajūta!"

Inta Godiņa: "Ir jāvēro savs bērns un jālūkojas, kā vecāks tikai to var redzēt, – vai bērns dzird vai nedzird, vai varbūt bērnam vajag kādu paskaidrojumu, vai bērnam vajag kādu vienkāršu pieskārienu."

Andris Vecumnieks: "Viņiem vajadzētu būtu gataviem uz to, ka mūzika ir ļoti nopietna lieta un mūzika ir jāklausās nopietni. Mūzikas laikā nedrīkst sarunāties, mūzikas laikā ir jābūt ausīm spicām un ar maksimālu koncentrāciju!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti