Ģimenes studija

Bērnu veselībai iesaka miofunkcionālo terapiju: kāpēc tā šobrīd tik pieprasīta?

Ģimenes studija

Iestājpārbaudījumi valsts ģimnāzijās: kāpēc tie tomēr būtu nepieciešami

Mēnešreižu higiēnas preces - vai tām skolās jābūt pieejamām bez maksas?

Saeimai būs jāvērtē iecere skolās nodrošināt bezmaksas higiēnas preces meitenēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Uz Latviju ir attiecināms jēdziens "menstruālā nabadzība", jo trūcīgās un nabadzīgās ģimenēs higiēnas preču iegāde sagādā grūtības, ir zināmi gadījumi, kad meitenes šī iemesla dēļ neapmeklē skolu menstruāciju laikā. Latvijas sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla iniciatīva par pieeju bezmaksas higiēnas precēm meitenēm un sievietēm izglītības iestādēs guvusi lielu atsaucību, to atbalstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju. Saeimai būs jāvērtē šī iecere, lai vēlamais kļūtu par realitāti, skaidroja Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija".

Sieviešu sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Ineta Ielīte skaidroja, ka iniciatīva tapa ilgākā laikā, pēc kovida pandēmijas bija signāli no skolām, mammām, sociālajiem darbiniekiem, ka nepieciešama palīdzība meitenēm ar higiēnas preču nodrošinājumu.

"Es esmu divu bērnu mamma un arī pusaudzes mamma. Ir vēlme, lai skolas vide ir atbalstoša, lai higiēnas preces ir pieejamas. Jūrmalas Aspazijas pamatskolā veidota tā, lai ir pieejama sakārtota vide, kur ir dušas telpas, higiēnas preces. Mēs tagad runājam par konceptu "Mēnešreižu nabadzība". Latvijā tā ir problēma lielai meiteņu kopai, nerunājot tikai par mazturīgajiem un nabadzīgajiem.

Aplēšot izmaksas, summa mēnesī par paketēm un tamponiem ir no 6 līdz 10 eiro.

Visām meitenēm Latvijā ir jāapmeklē skolas, ir Latvijā gadījumi, ka šī iemesla dēļ meitenes nedodas uz skolu," skaidroja Jūrmalas Aspazijas pamatskolas skolas padomes pārstāve Edīte Kalniņa.

Latvijas Universitātes asociētā profesore, sociālantropoloģe Aivita Putniņa skaidroja, ka jēdziens "menstruālā nabadzība" ir attiecināms uz Latviju, tas ir arī jautājums par sociālo taisnīgumu.

"Taisnīguma jēdzienu ietekmē arī mūsu izpratne par sievieti. Ja gribam to "paslaucīt zem paklāja", tad nevaram sagaidīt, lai sabiedrība cienītu sievietes."

"Ne tikai no vīriešu, bet arī no daudzu sieviešu puses ir uzskats, ka par šo jautājumu sabiedrībā nav jārunā.

Varbūt meitene, kura šobrīd aiz garāžām dzer spirtu, ja viņai būtu bijušas higiēnas paketes, būtu ministre,"

pauda biedrības "OPEN Radošais Centrs" vadītājs Edijs Klaišis.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Zentas Mauriņas Grobiņas pamatskolā ir noorganizēta iespēja, ka meitenes, ja nepieciešamas higiēnas preces, tās var saņemt.

Ineta Ielīte uzsvēra, ka skolās higiēnas precēm jābūt pieejamām kādā diskrētā vietā, meitenēm skolā nebūtu jāiet prasīt šīs preces.

"Dzīvojam laikā, kad no galvas jāizslēdz jēdziens "kad es augu…", šādi salīdzinājumi parāda sabiedrības neizglītotību," pauda Edijs Klaišis. Viņš arī norādīja, ka jaunieši mūsdienās nav kautrīgi, lai lūgtu palīdzību higiēnas preču iegādei.

Putniņa nepiekrīt, uzskata, ka ar jauniešiem par intīmām tēmām runā nepietiekami. Šādi jautājumi sabiedrībai jānormalizē.

Daudzās pasaules valstīs higiēnas precēm ir samazināts vai pavisam noņemts pievienotās vērtības nodoklis, dažās valstīs ar šim precēm nodrošina sievietes. Latvijas sabiedrībā šī tēma ir aktuāla, iniciatīva divu nedēļu laikā saņēma 10 000 parakstu. Iniciatīvā aicina visām meitenēm valstī nodrošināt bezmaksas preces, tāpat arī atsevišķām sieviešu grupām.

Šāds atbalsts nepieciešams visai sabiedrībai, ne tikai sievietēm. Līdztekus risinājumiem par higiēnas preču pieejamību būtu nepieciešama arī sabiedrības izglītošana par ķermeni, seksuālo un reproduktīvo  attīstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti