Izziniet latgaļu tērpa stāstu! Izdrukājami krāsojamie darbi bērniem

Katram tautastērpam ir savs stāsts – kas to darinājis, kādam pasākumam, kāda novada tērps izvēlēts no plašā klāsta, kādos pasākumos tas vilkts. Mēs piedāvājam vecākiem kopā ar bērniem izzināt latviešu tautastērpu stāstus no nodažādām pasaules vietām.

Sadarbībā ar muzeju "Latvieši pasaulē" esam sagatavojuši izziņas un praktiskas darbošanās materiālu lieliem un maziem. Mazajiem ir iespēja izkrāsot konkrētu tērpu zīmējumus, pētīt to detaļas, mācīties tērpu daļu nosaukumus, bet lielie var izlasīt informāciju par šo tērpu, tā stāstu un kopā ar bērniem to pārrunāt. Šī saruna var būt labs sākums, lai risinātu stāstus par tautastērpiem jūsu ģimenē un dzimtā, meklēt ne tikai tērpus, bet senas fotogrāfijas un notikumus, kas ar to saistīti.

Daudzās ģimenēs ir seni tērpi, kuri mantoti no senčiem un joprojām tiek celti godā svētkos, tos valkājot vai glabājot kā dārgu relikviju.

Šajā projektā apskatīsim piecus tautastērpu stāstus, visus zīmējumus varat aizdrukāt Bērnistabā. Apmeklējot izstādi, šos zīmējumus varēs krāsot arī tur.

 

Izdrukā zīmējumus!

Dokumenti

Latgaļu tautastērps

Lejuplādēt

1.4 MB

 

 

 

 

Darba gaita:

  • Izprintējiet krāsojamos zīmējumus, pievērsiet uzmanību – ir divi zīmējumu veidi: attēls ar tautastērpu un lelle, kuru var saģērbt tautastērpā.
  • Apskatiet oriģinālā tautastērpa fotogrāfijas pievienotajā fotogalerijā, salīdziniet ar zīmējumiem.
  • Izkrāsojiet zīmējumus, izvēloties tērpa oriģinālās krāsas vai pieejot darbam radoši.
  • Lelles saģērbšanai vispirms izkrāsojiet tērpa detaļas, tikai tad tās izgrieziet un uzlīmējiet uz lelles.
  • Salīdziniet veikumu ar attēliem!

Rotas no kapara un caurulēm – pašu gatavotā latgaļu tērpa atdarinājumā

Stāsti no muzeja "Latvieši pasaulē" izstādes "Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē".

Latgaļu tērpa atdarinājuma stāsts no Austrālijas. Vecāki, pastāstiet to bērnam!

 

 

Gandrīz katrā latvieša mājā ārpus Latvijas bija un ir vismaz viens tautastērps, kas tiek augstu godāts un cienīts, – vai nu paņemts līdzi kā dzimtas relikvija no Latvijas, vai mantots no paaudzes paaudzē, vai pašu gatavots, austs un šūdināts, vai varbūt pasūtināts pie kāda no daiļamatniekiem. Tautastērps veido un uztur saikni ar Latviju. 

Stāsti no muzeja "Latvieši pasaulē" izstādes "Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē"

Gandrīz katrā latvieša mājā ārpus Latvijas bija un ir vismaz viens tautastērps, kas tiek augstu godāts un cienīts – vai nu paņemts līdzi kā dzimtas relikvija no Latvijas, vai mantots no paaudzes paaudzē, vai pašu gatavots, austs un šūdināts, vai varbūt pasūtināts pie kāda no daiļamatniekiem. Tautastērps veido un uztur saikni ar Latviju.

Muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" izstādē "Uzvilkt Latviju" aplūkojami 40 ārzemju latviešu tautastērpi un to valkātāju un darinātāju stāsti.

No 9. jūnija līdz 2. septembrim muzeja un pētniecības centra izstādē "Uzvilkt Latviju" aplūkojami 40 ārzemju latviešu tautastērpi un to valkātāju un darinātāju stāsti. Pirmsskolas vecuma apmeklētāji izstādē var vīt tautiskos rakstus vai izkrāsot papīra leļļu tērpus. Papīra lelles darinātas atbilstoši izstādes eksponātiem. To vidū ir Austrālijas latvietes Māras Siksnas Alsungas tērps, kura mūžs vijas no aizpagājušā gadsimta līdz mūsdienu Alsungai, piedzīvojot arī Austrālijas tropisko svelmi un uzstāšanos dažādās pasaules malās. 

Publikācija tapusi sadarbībā ar muzeju "Latvieši pasaulē".

Izstāde "Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē" no 2023. gada 9. jūnija līdz 3. septembrim būs skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē Rīgā, Mūkusalas ielā 3. Ieeja izstādē bez maksas.

Izstādes kuratores Marianna Auliciema un Ieva Vītola.

Izstādes tapšanu atbalsta LR Ārlietu ministrija, LR Kultūras ministrija, Sabiedrības integrācijas fonds, Valsts kultūrkapitāla fonds, ziedojumi Ritas Grīslis Sējas piemiņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti