Kāpēc purkšķis smird un mazās māsas kaka smaržo citādi nekā mana? Bērni jautā, speciālisti atbild

Speciālisti atbild uz bērnu jautājumiem par veselību un ķermeni.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem – Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.

Kāpēc purkšķis tik ļoti smird?

Atbild Bērnu slimnīcas gastroenteroloģe Kristīne Šuba

Zarnās, jo īpaši resnajās zarnās, dzīvo daudz un dažādi mikroorganismi – ļoti sīciņas, ar aci neredzamas radības, kurām ir liela nozīme veselības uzturēšanā visā organismā. Mikroorganismi ļoti palīdz gremošanas procesā, dara dažādas labas lietas, bet, tā kā šīs sīkās radībiņas ir dzīvas, tām gribas ēst. Tad nu mikroorganismi ēd to, kas nonācis zarnās, un pūš no sevis ārā dažādas gāzes.

Tas, cik ļoti šīs gāzes smird un cik daudz tās izveidojas, ir atkarīgs no ēdiena, kas apēsts, kā arī no mikroorganismiem, kas šo ēdienu ir pārstrādājuši. Īpaši smirdīgi purkšķi ir no gāzēm, kuru sastāvā ir sērs. Tādas gāzes var veidoties no kāpostiem, brokoļiem, pupām, zirņiem, olām. Dažkārt zarnu traktā iekļuvuši nevēlami viesi – kādas baktērijas vai vīrusi, kuri spēj radīt slimības,– tad kakas un purkšķi var būt īpaši smirdīgi.

Kāpēc māsas (3 mēneši) kakas smaržo citādi nekā manas?

Atbild Bērnu slimnīcas gastroenteroloģe Kristīne Šuba

Tas, kā smaržo kaka, ir ļoti atkarīgs no tā, kas ir apēsts un kādi mikroorganismi dzīvo gremošanas traktā. Pavisam mazi bērniņi ēd mammas pienu vai īpaši sagatavotu mammas piena aizstājēju, ko var nopirkt veikalos. Kamēr mazulis ēd tikai pienu, viņa zarnās pārsvarā dzīvo tādas baktērijas, no kuru darbošanās gremošanas procesā kaka mēdz smaržot pēc skābena piena. Tiklīdz mazulis sāk ēst arī citu ēdienu – dārzeņus, augļus, putras, gaļu, zivis, olas –, zarnās sāk dzīvot daudz vairāk dažādu mikroorganismu, kas maina gan kakas krāsu, gan smaržu. Mazuļa kakas pamazām kļūst arvien līdzīgākas pieauguša cilvēka kakām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti