Turpmāk jaundzimušajiem skrīningu veiks 8 slimībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Pamatojoties uz bērnu speciālistu rekomendācijām, no 2023. gada aprīļa tiek paplašināts jaundzimušo skrīnings, lai savlaicīgi atklātu un ārstētu patoloģijas. Skrīnings tiek uzsākts spinālai muskuļu atrofijai un smagam kombinētam imūndeficītam (SKID), iepriekš to veica sešām slimībām, informēja Veselības ministrijas pārstāvji.

Jaunos izmeklējumus paredz MK noteikumi dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtībā*, par ko šodien, 28. martā, lēma valdība.

Pirmā no tām ir spinālā muskuļu atrofija, kuras sastopamības biežums Latvijā apmēram diviem jaundzimušajiem gadā. Šobrīd ir izstrādāti un apstiprināti lietošanai efektīvi medikamenti, kas, uzsākot terapiju pirms simptomu parādīšanās brīža, ļauj samazināt simptomu attīstību vai to novērst.

Kā otra skrīningā iekļautā patoloģija ir skrīnings smagam kombinētam imūndeficītam, kura savlaicīga diagnostika un ārstēšana (cilmes šūnu transplantācija) glābj bērnu no letāla slimības iznākuma, kurš lielai daļai neārstētu pacientu notiek līdz viena gada vecumam. Šis skrīnings ļauj arī atklāt citas patoloģijas. Visiem šiem bērniem SKID jaundzimušo skrīnings dotu lielu ieguvumu savlaicīgai slimības ārstēšanai un negatīvu ilgtermiņa seku mazināšanai vai novēršanai. Latvijā šāds skrīnings iepriekš nav veikts, tāpēc ir grūti prognozēt sagaidāmo imūndeficītu biežumu, tomēr pieļauts, ka tie varētu būt divi bērni gadā.

Latvijā jaundzimušajiem līdz šim skrīningu veica sešām slimībām, bet tagad tas papildināts.

*Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumi Nr.611 "Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti