Kultūras ziņas

Artūra Virtmaņa izstāde "Psihopomps: iesācēja ceļvedis viņpusē"

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Atklāta izstāde bērniem "Vai grāmatai ir knābis?"

Bērnu lasītprasmes uzlabošanai interaktīvā izstādē aicina spēlēties un izpētīt grāmatu pasauli

"Vai grāmatai ir knābis?" – ar šādu nosaukumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā šodien atklāj izstādi, kas palīdz bērniem atrast lasītprieku. Tā ir izglītojoša, interaktīva izstāde pirmskolas vecuma bērniem un viņu ģimenēm, kas iepazīstina ar grāmatām, atklāj bibliotēkas un galvenokārt – mudina bērnus lasīt.

Kā liecina pēdējie starptautisko pētījumu rezultāti, Latvijas bērnu lasītprasme pasliktinās, ir daudz bērnu, kuri neprot lasīt vai izlasīto tekstu nesaprot. Tāpēc ar izstādes un lasīšanas veicināšanas programmas "Grāmatu starts" palīdzību Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība pievērš sabiedrības uzmanību problēmai un meklē tai risinājumus.

Izstādē mazie pētnieki jeb bērni var izsekot grāmatas ceļam no rakstnieka radīta stāsta līdz pat grāmatas nonākšanai grāmatplauktā. Bērni, paši darbojoties, varēs noskaidrot, kur rodas grāmatas, kā ienākt grāmatā, iemācīties sacerēt stāstus, iejusties mākslinieka lomā, iepazīt burtus un redzēt, kā tie satiekas vārdos.

 

Inese Zandere par lasīšanu
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Izstādi rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība, un tās autori ir māksliniece Rūta Briede, dzejniece Inese Zandere un dizaineris Artis Briedis. Šī gada sākumā tika izdota Ineses Zanderes un Rūtas Briedes bilžu grāmata "Vai grāmatai ir knābis?", kur tās galvenais varonis pūčulēns Elmārs aicina spēlēties un izpētīt grāmatu pasauli. Grāmata tapusi īpaši lasīšanas veicināšanas programmai "Grāmatu starts" un paredzēta pirmsskolas vecuma lasītājiem.

Tiesa, izstāde aktualizē sabiedrībā arī problēmu, proti, ka Latvijas bērnu lasītprasme pasliktinās. Kā liecina starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums "PIRLS 2021", ko veic reizi piecos gados, – kopumā Latvijas skolēnu sasniegumi lasītprasmē ir augstāki par vidējo, taču, salīdzinot ar pētījumu, kas veikts vēl pirms pieciem gadiem – 2016. gadā, Latvijas rādītājos redzams nozīmīgs prasmju kritums, ko skaidro ar Covid-19 pandēmiju, kuras dēļ ilgstoši mācības noritēja attālināti.

Tāpat dati parāda, ka 6% jeb aptuveni katrs 17. skolēns Latvijā nesaprot izlasīto tekstu. Iepriekš pētījumos šādu rezultātu uzrādīja tikai 1%–2% skolēnu.

Dati liecina, ka lasītprasmes sasniegumi meitenēm Latvijā ir ievērojami augstāki nekā zēniem, un viszemākie ir to zēnu lasītprasmes sasniegumi, kuri dzīvo ārpus pilsētām, – tie ir zemāki par pētījuma skalas vidējo vērtību.

Taču saskaņā ar šī pētījuma definīciju skolēniem 4. klasē būtu jāuzrāda tāds zināšanu līmenis, kas liecina, ka viņi var izmantot lasītprasmi, lai mācītos, nevis vēl joprojām mācās lasīt. Iepaliekot lasītprasmē, skolēni atpaliek arī citos mācību priekšmetos.

LNB Bērnu literatūras centra lasītavā (7. stāvā) izstāde būs skatāma līdz 30. decembrim. Ieeja – bez maksas. Pēc tam tā kļūs par ceļojošo izstādi, ko varēs apmeklēt daudzās Latvijas bibliotēkās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti