«Runā ar mani» – notiks bērnu mentālās veselības nedēļa vecākiem un atbalsta personām

No 4. līdz 10. martam norisināsies jau ceturtā Bērnu mentālās veselības nedēļa "Runā ar mani", kuras mērķis ir izglītot vecākus un atbalsta personas par bērnu mentālo veselību, kā arī informēt par resursiem, kur rast palīdzību Latvijā. "Runā ar mani" organizē biedrība "Debesmanna", visi notikumi ir bez maksas un norit attālināti biedrības "Debesmanna" un citu sadarbības partneru Facebook un Instagram platformu tiešraidēs, informēja pasākuma organizētāji.

Šī gada Bērnu mentālās veselības nedēļas ietvaros būs vairāki jaunumi. Pirmo reizi notiks arī klātienes lekcijas Kuldīgā sadarbībā ar Latvijas Autisma apvienību un Līgu Bērziņu, uzvediba.lv. Pirmo reizi Bērnu mentālās veselības nedēļas vēsturē bērni tiks aicināti gan uz gleznošanas meistarklasi ar māksliniecēm Lauru Juhņeviču un Santu Smoļaku, gan uz ēst gatavošanas meistarklasi ar Lauru Grēviņu, lai visi kopā iepazītu pavārmākslas noslēpumus un pagatavotu ko gardu.

Šogad ir aicināti vairāki radoši cilvēki, lai tie dotos uz Latvijas skolām, bibliotēkām un citām kultūrvietām kā Bērnu mentālās veselības nedēļas vēstneši. Radoša darbošanās un iedvesmojoši pieredzes stāsti ir ļoti palīdzoši instrumenti jebkura vecuma cilvēkiem, tostarp, protams, bērniem un jauniešiem. Tieši tādēļ biedrība "Debesmanna" priecājas par visiem šī gada vēstnešiem un saka lielus paldies par viņu brīvprātīgi ieguldīto laiku un spēku! Paldies Bērnu un mentālās veselības nedēļas vēstnesēm – Ingai Gailei, Zanei Zustai, Ingai Grencbergai, Laurai Melnei, Lilijai Berzinskai, Leldei Jaujai, Ievai Ūdrei Kalniņai, Kristīnei Austerei, Elīnai Elerei, Elīnai Līcei, Ivetai Dzērvei, Evijai Gulbei un Laurai Vinogradovai.

Arī šogad visas nedēļas garumā būs iespēja sekot līdzi @mazie.lasitaji Instagram kontam, kura saturu veido Laura Jambuševa, grāmatas "Diena, kuru es pārvērtu" autore. Visas nedēļas garumā Laura iepazīstinās ar dažādām grāmatām par emociju dažādību un apzinātību. Grāmatu apskats tapis sadarbībā ar tādām izdevniecībām un apgādiem kā "Latvijas Mediji", "Zvaigzne ABC", "Liels un mazs", "Valters un Rapa", "Jāņa Rozes apgāds" un "Aminori".

Biedrības "Debesmanna" vadītāja Iveta Parravani: "Mums ir teiciens – trīs lietas, labas lietas, bet ceturtā – no sirds, un šoreiz tiešām varam teikt, ka esam centušies no sirds, lai uzrunātu, lai izglītotu, lai būtu blakus. Šogad būs rekorddaudz lekciju – kopā 18 un tiksimies gan tiešsaistē, gan klātienē. Šogad esam piesaistījuši teju 20 speciālistus, 13 radošas personības, kas Latvijas skolās un bibliotēkās tiksies ar bērniem un jauniešiem, tiksimies gleznošanas un ēst gatavošanas meistarklasēs, un sešas Latvijas izdevniecības būs kopā ar mums, lai pastāstītu par emocijām grāmatās visas nedēļas garumā. Ar katru gadu mums ir izdevies sasniegt arvien vairāk cilvēku gan Latvijā, gan ārpus, un tas parāda, cik ļoti šī nedēļa nozīmē ne tikai mums – rīkotājiem, bet arī mūsu sabiedrībai. Liels paldies visiem, kas turpina ticēt un darīt šo sirdsdarbu kopā ar mums, jo bez jums mums neizdotos. Uz tikšanos!".

Bērnu mentālās veselības nedēļa "Runā ar mani" nedēļas plāns: 

Pirmdien, 4. martā, plkst. 10.00 "Brāļi un māsas". Lekciju vadīs Viktorija Ozola, platformas espats.lv veidotāja. Viktorija pastāstīs, vai sāncensība, "kašķi" un sūdzēšanās vienam par otru ir neizbēgama brāļu un māsu attiecībās, kā arī dalīsies praktiskos padomos, kas palīdzēs veidot sirsnīgākas attiecības brāļu un māsu starpā. Lekcija būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Plkst. 13.30 "Robežu pārkāpjoša uzvedība". Valdis Melderis sarunāsies ar organizācijas "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāju Ivetu Ķelli un mēģinās rast atbildes uz jautājumiem, kas ir robežu pārkāpjoša uzvedība un kā vecākiem būtu vēlams uz to reaģēt. Saruna notiek sadarbībā ar organizāciju "Papardes zieds" un būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Otrdien, 5. martā, plkst. 10.00 "Kā pāraprūpe bērnībā atspēlējas pusaudžu vecumā?". Agnese Drunka sarunāsies ar Pusaudžu resursu centra klīnisko psiholoģi Elīnu Bārtuli par to, kā pārmērīga vecāku kontrole var ietekmēt pusaudža pašvērtējumu, lēmumu pieņemšanas spējas un sociālās sfēras attīstību. Saruna notiek sadarbībā ar Pusaudžu resursu centru un būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Plkst. 12.00 "Audzināšanas modeļi ģimenē". Valdis Melderis sarunāsies ar Latvijas Universitātes profesori, klīnisko un izglītības psiholoģi Baibu Martinsoni par audzināšanas modeļiem ģimenē. Saruna būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Plkst. 17.00 "Un kā tad ar mazbērniem?!". Sarunas moderatore Linda Curika sarunāsies ar organizācijas "Mozaīka" ilggadēju valdes locekli Janu Jarinovsku un klīnisko psiholoģi Kristiānu Kalniņu, lai izrunātu, cik sarežģīti ir pieņemt pašam sevi, apzinoties to, ka dzīvē sanāks gribot vai negribot izcelties no pūļa. Vai ir viegli atklāt vecākiem, draugiem, skolotājiem, ka tava seksuālā orientācija ir savādāka? Ko šāda atklāšanās nozīmē bērnam, un ko apkārtējo nosodījums var nodarīt bērna psihei? Saruna būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Trešdien, 6. martā, plkst. 12.00 "Bērns melo un zog". Lekciju vadīs konsultatīvā un izglītības psiholoģe, pārraudze konsultatīvajā psiholoģijā Evita Štāla. Šajā lekcijā psiholoģe pastāstīs, kad bērna zagšana un melošana vairs nav tikai pārejoša uzvedība un kad tam nepieciešams pievērst lielāku uzmanību. Lekcija būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Plkst. 17.00 "Pārraut ķēdi. Paaudžu traumu cikla izpratne un pārtraukšana".  Laura Dennlere ("Ugunsskola", "Cilvēkjauda") sarunāsies ar klīnisko psiholoģi, KBT psihoterapijas speciālisti Marinu Brici un meklēs atbildes, kas ir paaudžu trauma un vai mūsu spēkos to ir iespējams pārtraukt? Kā savu piedzīvoto traumu nenodot tālāk saviem bērniem? Vai bērnībā piedzīvota trauma var ietekmēt pieauguša cilvēka dzīvi? Saruna būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Plkst. 19.00 "Lai saglabātu savu psihoemocionālo labsajūtu". Ārste psihiatre Ieva Everte patāstīs, kā vecākiem parūpēties par savu psihisko veselību. Lekcija būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Ceturtdien, 7. martā, plkst. 11.00 "Pārliecināts un laimīgs bērns". Geštaltterapeite Līva Spurava un psiholoģijas centrs "Augt" piedāvā sarunu ar mākslas terapeiti, psihoterapijas speciālisti Katrīnu Dimsoni par to, kādi faktori ietekmē bērna spēju justies pārliecinātam un kā mēs kā vecāki radām bērnā pārliecību, ka viņš ir vērtīgs? Kā stiprināt bērnā pārliecību par savām spējām un likt justies vērtīgam jebkurā vecumā? Sarunu atbalsta psiholoģijas centrs "Augt", tā būs skatāma "Debesmannas"  un psiholoģijas centra "Augt" Facebook platformās.

Plkst. 13.00 "Kas ir uzvara ģimenes domstarpībās?". Lai gan valda komunikācijas laikmets, tomēr mūsdienās vecāki vēl arvien neprot risināt attiecībās radušās domstarpības un konfliktus. Kas notiek, kad uz šķiršanās sliekšņa esošs vai jau izšķīries pāris sāk emocionāli un juridiski cīkstēties par it kā bērna labākajām interesēm un kā tas viss izskatās bērna acīm, skaidros Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas Domstarpību lietu nodaļas vadītāja Iveta Lielmane un psiholoģe Inese Āre. Saruna notiek sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesu un norisināsies "Debesmannas" Facebook platformā.

No plkst. 14.00 līdz 19.00 "Gleznošanas meistarklase bērniem". Mākslinieces Laura Juhņeviča un Santa Smoļaka gaidīs bērnus un viņu vecākus uz gleznošanas meistarklasi, lai kopā darbotos ar akvareļu krāsām. Norises vieta: Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes baznīcas pagraba zālē.

Plkst. 18.00 "Pēcdzemdību vieglumi un grūtumi". Ceturtdienas lielā intervija ar psiholoģijas zinātņu doktori, kognitīvi biheiviorālo terapeiti Diānu Zandi. Sarunu moderēs Kristīne Beitika, kas aicinās psiholoģi kliedēt pozitīvos mītus par pēcdzemdību periodu, izrunās, kam īsti šajā periodā ir jāpievērš uzmanība, kādi ir potenciālie apdraudējumi un kā iegūt resursus, lai sev palīdzētu. Saruna būs skatāma "Debesmannas"  Facebook platformā.

Piektdien, 8. martā, plkst.10.00 "Kā nepazaudēt partnerattiecības ģimenē, kurā aug bērni?". Psiholoģijas zinātņu doktore, kognitīvi biheiviorālā terapeite Diāna Zande pastāstīs, kā, rūpējoties par bērniem, lielajā dzīves skrējienā nepazaudēt vienam otru un nekļūt par svešiniekiem. Lekcija būs skatāma Diānas Zandes (@diana_zande) Instagram platformā.

Plkst. 11.00 "Kā mācīt bērnam laika izjūtu?". Līga Bērziņa, uzvediba.lv, klātienes lekcija Kuldīgā. Lai mazinātu bērniem, jauniešiem un pieaugušiem trauksmi, atlikšanas tendenci, perfekcionismu, ir vērts mācīties tieši laika izjūtu. Ir bērni, kuri met krēslus, savaino sevi un citus, jo nespēj sagaidīt nākamo stundu, brīdi, kad beigsies diskomforts. Mēs apskatīsim dažādas metodes un stratēģijas, kā mācīt bērniem plānot savu laiku, atpazīt un novērtēt laika vērtību, kā arī veiksmīgi pārvaldīt uzdevumus un pienākumus, lai izvairītos no stresa un pēdējā brīža steigas. Lekcija notiek sadarbībā ar uzvediba.lv. Norises vieta: "Kļaviņš Piano" koncertzāle, Kaļķu ielā 16, Kuldīgā.

Plkst. 13.00 "Apzināta audzināšana". Par apzinātību un apzinātības metodēm tiek runāts daudz, bet tikai pēdējā laikā aizvien biežāk pamanāma arī tēma par apzinātu audzināšanu. Ko tas nozīmē? Ko man dos tas, ja būšu klātesošs sava bērna audzināšanā? Un pats svarīgākais – kā to izdarīt? Uz šiem jautājumiem atbildes sniegs klīniskā psiholoģe Aija Krišjāne. Lekciju piedāvā "Miera studija", un tā būs skatāma  "Debesmannas" Facebook platformā.

Plkst. 14.00 "Patoloģiska jeb ekstrēma pretestība prasībām (PPP)". Elīna Havukainena (Elina Havukainen), Somijas Autisma apvienības vecāku atbalsta grupu vadītāja, klātienes lekcija Kuldīgā. Gadījumā, kad bērns  izvairās no ikdienas prasībām un uzdevumiem, izmantojot atrunas un aizbildinājumus, iegrimstot savā iztēles pasaulē, pēc iespējas atliekot uzdevumu pildīšanu jeb prokrastinējot vai pielietojot vēl citus izvairīšanās veidus, to tradicionāli vairāk uzskata kā kaprīzēšanos, neaudzinātību un izlutināšanas sekas. Tomēr viss nav tik vienkārši – patoloģiska jeb ekstrēma pretestība prasībām (PPP) ir viens no autiskā spektra uzvedības profiliem – veids, kā var izpausties autisms. Lekcija būs angļu valodā, bet tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā. Lekcija notiek sadarbībā ar Latvijas Autisma apvienību. Norises vieta: "Kļaviņš Piano" koncertzāle, Kaļķu ielā 16, Kuldīgā.

Plkst. 15.00 "Mans bērns treniņā, pulciņā, nometnē: cik tur ir droši?". "Centra "Dardedze"" komunikācijas vadītāja, interešu aizstāve Anda Avena pastāstīs par bērnu drošību ārpusskolas aktivitātēs. Lekcija notiek sadarbībā ar "Centru "Dardedze"". Tā būs skatāma nodibinājuma  "Centrs "Dardedze"" un "Debesmannas" Facebook platformās.

Svētdien, 10. martā, plkst. 16.00 "Vecāki arī dusmojas". Laura Grēviņa sarunāsies ar klīnisko psiholoģi Lailu Pāpi un noslēgs Bērnu mentālās veselības nedēļu sarunā par vecāku dusmām, un citām pieaugušo intensīvām emocijām, ko varam piedzīvot bērnu audzināšanas laikā. Saruna būs skatāma "Debesmannas" Facebook platformā.

Lekciju ieraksti būs pieejami Debesmanna.com Facebook lapā, "YouTube" kanālā, kā arī www.debesmanna.com mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti