Ģimenes studija

Aizrādījumi uz ielas citiem vecākiem: kad paklusēt un kad tā sociāli atbildīga rīcība

Ģimenes studija

Ukraiņu dziedātājas Anastasijas Vasiļenko ģimenes ikdiena Latvijā

Karš Ukrainā rit jau divus gadus: ar bērniem ir jārunā par pasaulē notiekošo

Psiholoģe: Bērns vārdu «karš» var saprast, to nepiedzīvojot

Jautājums – kā runāt ar bērniem ar karu? – ir aktuāls joprojām. Vecākiem jāzina, ka bērnam nav jāpiedzīvo karš, lai saprastu, ka tas ir kas biedējošs, informāciju bērns var saņemt no vecākiem un apkārt notiekošā. Šeit esam apjopojuši materiālus vecākiem un pedagogiem, kas palīdzēs ar bērnu par šo tēmu runāt, skaidrot, nomierināt.

Psiholoģe Inese Putniece akcentēja, ka jebkurš temats, arī par kara iespējamiem draudiem, bērnos līdz 10–11 gadiem būs vecāku psihoemocionālo stāvokļu izreaģēšana ārējā pasaulē.

"Jo vecāki vairāk satraukušies un nobijušies, jo vairāk šo sajūtu nodos bērniem, paužot uztraukumu."

Tāpat psiholoģe uzsvēra, ka bērna galvā jābūt drošības shēmai, ko darīt krīzes situācijā, lai bērns zinātu, kur iet, ko darīt, kur atrast tēti, un cita informācija par iespējamo rīcību, lai bērnam nesāktos panika, piebilstot: "Mēs saprotam, ka panika būs, no tās neizbēgt."

Pieaugušie var satraukt bērnus – jo vecākiem kara jautājums rada lielāku iekšēju sasprindzinājumu un nedrošību par to runāt, jo bērnam ir apjukums, ko jautāt, dzirdēt un kā ieklausīties pieaugušā atbildē. Piemēram, ja mammai ir panika par to, ka tētis ir iestājies Zemessardzē, noteikti  bērnā arī tas atspoguļosies. Ja bērnam visu izskaidrotu, tad bērns noteikti saprastu, skaidro Putniece.

"Noteikti, ka neapzinātajā prāta daļā pilnīgi arhitipiski vārdu "karš" mēs saprotam arī tad, ja neesam to piedzīvojuši.

Maziem bērniem nav jābūt to redzējušiem, lasījušiem, dzirdējušiem, bet tas neapzinātā veidā kā tāds simbolisks vārds intuitīvi norezonē, raisot bailes un iekšēju sasprindzinājumu, tas ziņo par bīstamību.

Es domāju, ka tas ir tādā ģenētiskā līmenī, sekojot Junga idejai par kolektīvo bezapziņu, kurā mums glabājās visas cilvēces pagātnē esošie stāsti. Vienmēr karš ir bijis kas bīstams, tāpēc mēs psihē arhitipiskā līmenī to tā glabājam," skaidroja Inese Putniece.

Bērnam nav nepieciešama ļoti konkrēta informācija par traģiskiem notikumiem, bērns "nolasa" vecāku un apkārtējo emocijas. Sarunās ar bērniem par karu ir jāsaprot bērnu zināšana par to, neizvairīties no šīm sarunām un bērna vecumam un izpratnei atbilstīgi skaidrot un atbildēt uz bērnu jautājumiem.

Biedrībā "Patvērums "Drošā māja"" izstrādāts pētījumos un pieredzē balstīts, praktisks materiāls vecākiem un pedagogiem – "Kā runāt ar bērniem ar karu?". 

Materiāls digitālā formā pieejams šeit.

Izdrukājams materiāls:

Dokumenti

Kā runāt ar bērniem par karu

Lejuplādēt

1.54 MB

 

 

 

 

Materiālā iekļauta informācija, ko ņemt vērā, lai palīdzētu sev praktiski un emocionāli noskaņoties sarunai, kā arī informācija un materiāli, ko izmantot pašas sarunas laikā.

Apskati arī šo! Materiāli, kuros apkopoti speciālistu ieteikumi, video, audio, izdrukājamai materiāli sarunai ar bērnu par karu:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti