Lasītprieka termometrs. Kā un ko lasa Lauras Grēviņas, Ivetas Dzērves un Sandas Dejus ģimenēs?

Viens no mūsdienu sabiedrības aktuālākajiem un karstākajiem jautājumiem ir bērnu lasītprieks. Mums ir skaidri iemesli, kāpēc vēlamies, lai bērni lasīšanu uztver veselīgi un iemācās baudīt rakstīto tekstu, taču mazāk skaidri ir veidi, kā bērnos sēt un audzināt lasīšanas prieku. Eksperti un pedagogi apgalvo, ka pieaugušo piemērs ir panākumu atslēga, un lasošiem vecākiem, visticamāk, izaugs tikpat grāmatas mīloši bērni. Vai tā patiešām ir?

Lasiet kopā ar bērnu un iesūtiet savu grāmatas apskatu

Lasītprieks ir lipīgs, tāpēc vairojam to, lasot kopā! Izlasiet grāmatu kopā ar bērnu un pastāstiet par to LSM.lv, mēs publicēsim jūsu grāmatas apskatu.

Kas jādara?
1.  Kopā ar bērnu jāizlasa jebkura grāmata;
2.  Pēc grāmatas izlasīšanas jāparunājas un kopā jāatbild uz jautājumiem:

  • Vai tu gribētu draudzēties ar grāmatas varoņiem? Vai tavā dzīvē ir līdzīgi gadījumi, kādi aprakstīti grāmatā? Vai tu grāmatas varoņa vai varoņu vietā būtu rīkojies līdzīgi?
  • Kam tu ieteiktu šo grāmatu lasīt un kāpēc tieši šiem cilvēkiem?
  • Ko tu gribētu pavaicāt grāmatas autoram?

3. No šīs sarunas lai top grāmatas apskats visdažādākajās formās – īss raksts, vēstule grāmatas autoram, sarunas pieraksts, dzejolis, zīmējums, “TikTok” video vai kas cits, kas ienāk prātā;
4. Atsūtiet izveidoto apskatu uz [email protected] kopā ar apskatītās grāmatas fotogrāfiju (vēlams, lai fotogrāfija būtu horizontāla). Ja esat ar mieru nelielai publicitātei, nofotografējieties kopā ar grāmatu, ko publicēsim portālā LSM.lv.

To pētīsim un vētīsim rakstu sērijā "Lasītprieka termometrs", kurā sabiedrībā zināmu ģimeņu pārstāvji dalīsies ar stāstiem par saviem lasīšanas paradumiem. Lai lasītprieka termometrs karst!

Laura Grēviņa un lasīšana nemiera brīžos

Laura Grēviņa, savulaik ļoti populāra "Instagram" bloga @viensplusviens autore, nu vairāk zināma kā raidieraksta "Pa kluso" veidotāja un "Mazo pavāru skoliņas" vadītāja. Šobrīd Laura ir pilnas slodzes darbiniece arhitektu birojā un mamma septiņus un desmit gadus veciem bērniem.

Lauras Grēviņas ģimenes lasītprieka temperatūra – 6 balles.

Raksturojot savas ģimenes lasītprieka temperatūru, tas ir, vērtējot ģimenes lasīšanas paradumus 10 ballu sistēmā, Laura saka tā: "Ja jānovērtē mūsu 3 (es un abi bērni) kopā, tad laikam tas būtu kāds sešinieks. Tāds īsts "grāmatu tārps" (šī vārda vislabākajā nozīmē) laikam neesam neviens. Grāmatas ģimenē visvairāk interesē man, bet arī par visiem kopā nespējam izlasīt visas, kas mums mājās ir."

Laura atzīst, ka pati lasa labprāt un ar baudu un ka lasīšana noteikti ir viens no kvalitatīvākajiem laika pavadīšanas veidiem. Tiesa gan, lasīšana Laurai ir tikai viens no hobijiem, un ikdiena ir gana piepildīta ar citiem pienākumiem. Lauras personiskie novērojumi: "Vairāk lasu, kad es par kaut ko pārdzīvoju vai skumstu, jo grāmatas palīdz padzīvot citā pasaulē un savā veidā aizbēgt no savām problēmām un realitātes. Savukārt bērniem ir dažādi – jaunākajam lasīšana asociējas ar prieku un kaut kā jauna uzzināšanu, vecākajam šobrīd diemžēl vairāk ar pienākumu, pie tam viņš labprātāk lasa angliski."

Lauras Grēviņas ģimenes lasītprieka veicināšanas likums nr.1 – runāšana par izlasīto.

Laura stāsta: "Mūsu ģimenē vislabāk strādā tas, ja es izrādu interesi par to, ko bērni lasa. Un lai mums veidotos saruna, man ir jābūt lietas kursā par grāmatu saturu. Jaunākais parasti visu grib izstāstīt pats, un ar savu ieklausīšanos veicinu viņā vēlmi turpināt trenēt savu lasītprasmi. Arī ar vecāko dēlu par grāmatām ir jārunā, jo tas viņu motivē izlasīt vismaz to, kas paredzēt skolas vielā. Bet ja godīgi, katram strādā citi likumi, un domāju, lai bērni lasītu, ir jāatrod sava pieeja katram bērnam. Diemžēl grāmatu lasīšana mūsdienu bērnam nenāk tik dabīgi, ņemot vērā, cik daudz iespēju citādi "izklaidēties" ir apkārt. Bet tas droši vien atkarīgs no ģimenes."

Laura Grēviņa
Laura Grēviņa

Lauras Grēviņas ģimenes grāmatu ieteikumi

Lauras Grēviņas pēdējā izlasītā grāmata ir Katerīnas Gildineras "Good Morning, Monster: A Therapist Shares Five Heroic Stories of Emotional Recovery", par kuru stāsta tā: "Man ļoti patīk šāda tipa grāmatas – par patiesiem cilvēku dzīvesstāstiem, īpaši caur psihoterapijas prizmu. Konkrēti šī grāmata arī ir par to, kā caur reizumis patiesi šausmīgām dzīves pieredzēm cilvēki ar dažādām kultūras un ģimenes pieredzēm ar psihoterapeita palīdzību mācās uzticēties cilvēkiem un dzīvot pilnvērtīgi."

Savukārt bērnu lasīšana tiek pielāgota sezonai vai skolas vajadzībām: "Šobrīd ar jaunāko dēlu, pirmklasnieku, vakaros kopā palasām tematiskās grāmatas – Halovīna spocīgās un tūdaļ jau arī Ziemassvētku. Viņam patīk lasīt gan ar mani kopā, gan palasīt pašam savu grāmatu. Viņš ir atklājis skolas bibliotēkas burvību un nesen sajūsmināts pārnāca mājās ar "Vinniju Pūku"! Vecākais dēls diemžēl ir ļoti skubināms uz lasīšanu, lai gan līdz 1., 2, klasei patiešām cītīgi lasīju viņam priekšā un lasījām kopā. Viņam ir svarīgāk pabūt ar draugiem un komunicēt ar draugiem interneta vidē. Lasa viņš tikai skolas obligāto literatūru. Tas nedaudz skumdina, jo gluži naudu par grāmatu lasīšanu maksāt arī negribas (iespējams, tas motivētu)."

Iveta Dzērve un grāmatu apsēstība

Žurnāla "Santa" galvenās redaktores un romāna "Tūlīt paliks labāk" autores Ivetas Dzērves ģimenē aug astoņus gadus vecais dēls Toms un trīspadsmitgadīgā meita Stella.

Ivetas Dzērves ģimenes lasītprieka temperatūra – 8 balles.

Visai augstos ģimenes lasītprieka rādītājus Iveta komentē šādi: "Man ir jāatzīst, ka to stipri uz augšu pavelk mana un jo īpaši manas meitas apsēstība ar grāmatām, kas sākās ar komiksiem, tad pārgāja uz "Hariju Poteru", un nu jau ir kļuvusi pilnīgi nevaldāma. Lai gan abi mani bērni ir auguši pie vienāda grāmatu plaukta, un es abiem esmu lasījusi grāmatas no agra vecuma, un abi ir redzējuši, ka mājās grāmatas tiek lasītas un ir vērtība, laikam jau katrs piedzimst ar savu raksturu." Iveta stāsta, ka meita Stella iemīlējusi burtus no pirmās dienas, kad saprata, ka tos iespējams izlasīt un stabili lasījusi jau četru gadu vecumā, savukārt dēlam vairāk patīk cipari, visu ko izjaukt un reizēm arī salikt kopā. "Lasīšanu viņš vislabprātāk atstāj man – guļ blakus kā runcītis un klausās, jo stāsti viņam patīk," tā Iveta. 

Ivetas Dzērves ģimenes lasītprieka veicināšanas likums nr.1 – likumu nav, drīkst lasīt to, kas pašam patīk.

Ivetas padoms visiem vecākiem: "Kas lasa, tas negrēko. Tas nozīmē, ja kāds lasa, es viņam nepiesiešos ar trauku mazgāšanu, istabas kārtošanu vai putekļu slaucīšanu." Vēl Iveta atzīst, ka pēc meitas lūguma ģimenes grāmatu plauktā nonākušas arī grāmatas ar visai šausminošiem nosaukumiem, piemēram, "Good Girls Guide to Murder", tiesa gan – pirms lasāmviela nonākusi meitas rokās, mamma ar to esot iepazinusies.

Iveta Dzērve
Iveta Dzērve

Ivetas Dzērves ģimenes grāmatu ieteikumi

Iveta Dzērve izlasāmo grāmatu kaudzīti papildinājusi ar Dainas Tabūnas jaunāko grāmatu "Raganas", salīdzinoši nesen izlasījusi Medlinas Milleres aizraujošo romānu "Kirke", bet miegam stundas zagusi ar Margaretas Atvudas romānu "Sirds mirst pēdējā".

Par bērnu grāmatu ieteikumiem Iveta stāsta tā: "Toms no Stellas ir dabūjis mantojumā apmēram 2 metrus komiksu (tas ir, ja mēra plauktu, cik tas aizņem), izskatās, ka viņam patīk, un es ļoti ceru, ka tas būs ceļš uz grāmatām tālāk." Trīspadsmit gadus vecās Stellas grāmatu plauktā šobrīd aktuālākais – "Madeline Miller  "The Song of Achilles",  m.l.rio  "If We Were Villains" un Entonija Volfa "Es klausītu savus vecākus, ja viņi aizvērtos". Kā atzīst Iveta, pēdējā grāmata tika paņemta no mammas plaukta, lai pārbaudītu, vai tur nav sarakstītas muļķības par pusaudžiem.

Sanda Dejus un vientuļais lasītprieks

Sanda Dejus, "Radio SWH" personība, pamanāma arī dažādos televīzijas un reklāmas projektos, kur nereti redzama kopā ar astoņus gadus veco meitu Dārtu.

Sandas Dejus ģimenes lasītprieka temperatūra – 3 balles

Tik skarbs ģimenes vērtējums izvērties, veicot vienkāršu matemātiku, jo, Sandas vārdiem runājot – pašas lasītprieks vērtējams ar 9 ballēm, taču pārējo ģimenes locekļu grāmatu mīlestība ir tuvu nullei. "Es nezinu, no kurienes man ir šis lielais lasītprieks, jo man arī neviens bērnībā nespieda lasīt. Drīzāk tas veidojās izklaižu trūkuma dēļ. Es ar grāmatām ļoti labi pavadu laiku, man vienmēr ir interesanti. Meitai un vīram labāk patīk izklaidējoši un izzinoši video, bet lasīšana diemžēl vispār nesaista. Man, protams, par to žēl, bet esmu bezspēcīga. Ticu, ka meita lasītprieku vēl iepazīs. Es vienmēr esmu centusies viņai gādāt grāmatas un ar tām iepazīstināt, bet visai nesekmīgi." Tā savus un ģimenes lasīšanas paradumus komentē Sanda.

Sanda Dejus
Sanda Dejus

Sandas Dejus grāmatu ieteikumi

Godīgi atzīstot, ka meitas Dārtas mīļākā izklaide nav lasīšana, Sanda ar prieku stāsta par grāmatām, kuras šobrīd lasa pati: "Tūdaļ pabeigšu Māras Zālītes sarunas ar Imantu Ziedoni "To mēs nezinām", paralēli esmu iesākusi "Mēs. XX gadsimts" divpadsmit latviešu rakstnieču stāstu krājumu. Tad vēl ik pa brīdim savu pašapziņu grūtos brīžos stiprinu pārlasot fragmentus no Robina Norvudas grāmatas "Sievietes, kas mīl par daudz". Tajā esmu atzīmējusi vietas, kas mani uzrunā, un padomus, ko cenšos ieviest savā dzīvē." Sanda atzīst, ka regulāri mētājas no pašizziņas literatūras uz daiļliteratūru, gan vienā, gan otrā atrodot ko vērtīgu un dziedinošu.

Noderīgas idejas un informācija:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti