Rīta Panorāma

Aktieru streika dēļ atliek "Neiespējamās misijas" iznākšanu

Rīta Panorāma

ES līderi apspriedīs situāciju Tuvajos Austrumos un Ukrainā

Jauno fiziķu skolā raisa interesi par fiziku

Vislabākā profesija un interesantākais mācību priekšmets. Jauno fiziķu skolā raisa interesi par fiziku

Lai raisītu interesi bērnos par fiziku, jau daudzus gadus Latvijā darbojas Jauno fiziķu skola, kurā studenti un universitāšu profesori stāsta un rāda, cik patiesībā fizika ir interesanta.

Atceraties savas fizikas stundas skolā? Ne visiem tās savulaik ir gājušas pie sirds. Ludmila Belogrudova ir fizikas skolotāja Rīgas 40. vidusskolā. Viņasprāt, tā esot vislabākā profesija un interesantākais mācību priekšmets. Ludmilai parasti izdodas bērnos raisīt interesi par fiziku. Noslēpums slēpjas apstāklī, ka mūsdienās skolotājs vairāk ir procesa menedžeris, kura uzdevums ir ne tik daudz pasniegt informāciju, jo pasaule ir pārblīvēta ar to, bet gan organizēt mācības tā, lai bērnos attīstītu prasmes, kuras ir nepieciešamas.

"Kā tas notiek praktiski? Uzdodot problēmjautājumus, piedāvāju skolēniem spriest par kaut kādām lietām. Uzdodu jautājumus, kuri balstās uz kaut kādiem maldīgiem priekšstatiem un saistīti ar skolēnu pieredzi, lai skolēns, stāstot par savu pieredzi, spriestu par kaut kādām fizikālajām parādībām, salīdzinātu dažādu skolēnu pieredzi un nāktu pie kaut kādām atziņām, kas ir zinātniskas," stāsta Rīgas 40. vidusskolas fizikas skolotāja Ludmila Belogrudova.

Tiem skolēniem, kuriem tomēr fizika nešķiet aizraujoša, – vai arī tieši otrādi, šis mācību priekšmets ļoti patīk, – reizi mēnesī ir iespēja pulcēties Latvijas universitātē uz jauno Fiziķu skolu. Tajā studenti un arī Latvijā labi zināmi fiziķi apmāca bērnus, demonstrējot un stāstot, cik patiesībā aizraujošs var būt šis mācību priekšmets.

Latvijas Universitātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs: "Fizika Latvijā ir kā dzīvs organisms, un Jauno fiziķu skola šajos gados ir kļuvis vitāli svarīgs orgāns, jo tieši tādā veidā, –  ka Jauno fiziķu skola ar vienu kāju ir sakņota universitātē, ka uz tās padziļinātajām lekcijām nāk labākie zinātnieki Latvijā, ka katru parādību mēs varam izskaidrot un sekot līdzi jaunākajiem zinātnes sasniegumiem, – var to aiznest tiem, kas sper savus pirmos soļus, kas vēl nezina, ka fizika viņus aizrauj."
 
Fiziķu skolā iespējams gan klausīties un izprast teoriju, gan redzēt visdažādākos praktiskos eksperimentus un piedalīties tajos.

"Kad mūs uzaicina, mēs dodamies uz citām skolām. Mums ir bijusi sadarbība ar Valmieru, Kuldīgu, Daugavpili. Tās skolas variē. Tāpat arī uz pilsētu svētkiem cenšamies braukt un rādīt, ka fizika var būt interesanta, forša un tai ir dažādi pielietojumi," pauž Jauno fiziķu skolas vadītāja Agnese Spustaka.

Lielu daļu nodarbību vada studenti, kuri paši savulaik ir apmeklējuši Jauno fiziķu skolu un tādā veidā ierauti aizraujošajā fizikas pasaulē.

"Kas ir fizika? No vienas puses, tā ir zinātne, tad ir tas, kas rakstīts enciklopēdijā, kas ir grāmatu plauktos, zinātniskajos rakstos. Bet tas būs vienmēr miris, ja vien nav dzīvu smaidošu, gudru cilvēku, kas šīs zināšanas nestu tālāk un pielāgotu tieši tām vajadzībām, kas ir konkrētajā laikmetā, konkrētajā sabiedrībā," skaidroja Kaščejevs.

"Vairāki no mūsu mūsu organizācijas dalībniekiem pēc tam kļūst par fizikas skolotājiem. Mēs parādām, dodam jauniešiem iespēja redzēt, ka arī mācīt fiziku var būt forši, un to var darīt dažādos veidos," teica Spustaka.

Jauno fiziķu skolas lekcijas ir bez maksas. Skola tiek organizēta jau četrpadsmito sezonu, un ik gadu tajā zināšanas smeļas vairāki simti pamatskolas un vidusskolas  vecuma bērni.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti