Ģimenes studija

Bērniem arvien jaunākā vecumā konstatē tuvredzību: kā labāk saglabāt redzi

Ģimenes studija

Vecāki gādā par aktīvām dienām saviem puišiem. Tiekamies ar Filipovu ģimeni

Kāpēc jāpalielina vecuma cenzs, no kura var iegādāties alkoholiskos dzērienus

Narkoloģe: Aizliegums pirkt alkoholu līdz 21 gada vecumam nemazinās pusaudžu atkarību problēmu

Drīzumā Saeimas deputātiem būs jālemj par grozījumiem Alkohola aprites likumā. Citstarp arī jālemj par to, vai nepieciešams palielināt vecuma cenzu, no kura ir atļauts iegādāties alkoholu. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti uzsvēra, ka nekas nemainīsies jauniešu atkarību jomā, ja šai problēmai nepieies kompleksi, domājot par ģimenes, sabiedrības, speciālistu piesaisti. Ar aizliegumiem un sodiem jauniešus no alkohola lietošanas nevarēs atturēt.

Narkoloģe, kognitīvi biheiviorālā terapeite no veselības centra "Vivendi" Ilze Maksima akcentēja, ka alkohola ierobežošanas kultūra ved uz tā lietošanas normalizēšanu. Tas ir jautājums pieaugušajiem, kas ir kritēriji, kas ietekmētu jauniešu izvēles. Atbilstoši no vides, kur jaunietis dzīvo, viņa pieredzes, ir vairākas komponentes, kas nosaka jaunieša izvēli par labu alkoholam.

Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs, bērnu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs skaidroja, ka savā ziņā pamēģināt alkoholu 14 gadu vecumā ir normāli, jo tas ir tas vecums, kad jaunieši izmēģina ko jaunu, par to nav jāsatraucas, satraucoši ir – kuri turpinās to lietot. Lielākai daļai to, kas ir tikai pamēģinājuši, tas nekādas problēmas dzīvē nesagādās. Pusaudžu alkohola patēriņš visā pasaulē samazinās, tas nav saistīts ar ierobežojumiem, bet gan ar tehnoloģiju ienākšanu. Tā ir arī tendence Latvijā, tai ir lejupejošas līknes tendence, tas nenozīmē, ka par to nevajag satraukties. Šobrīd viena no lielākajām pusaudžu problēmām ir virssvara veidošanās.

Fokuss uz alkoholu jāturpina turēt. Sekojot līdzi aktualitātēm, nedrīkst pazaudēt fokusu uz to vielu, kura radījusi problemātiku daudzu gadu garumā, pauda Maksima.

Atkarību atveseļošanās centra "Sober Way" vadītājs, mentors Jānis Skrastiņš akcentēja, ka

vecāki ir ļoti būtisks moments jauniešu vidū. Lielākais haoss rodas viedokļu atšķirībās pieaugušo vidū, jo katrs saka ko citu. Ja mājās ir haoss, pieaugušie liek robežas, katrs savas, satiekot uz ielas citus pusaudžus, jaunieši jūtas droši, jo tur ir liela skaidrība un struktūra.

Arī vecāki pērk jauniešiem alkoholu. "Jāsaprot, ko mēs kā pieaugušie darām, lai pusaudži tādi nebūtu," pauda Skrastiņš.

Kāpēc jaunieši dzer? Maksima min iemeslus –

lai justos vieglāk, labāk, palīdzētu sev iemigt, nejustu sāpes – alkohola darbības potenciālu katrs var piemeklēt pēc savām vajadzībām.

"Biežāk atkarības ir kā skeleti skapī, kuri slēpjas, līdz izkrīt ar lielu blīkšķi," uzsvēra Maksima.

Konstantinovs: "Man šķiet, ka uz atkarību mazināšanu jāpaskatās no zinātniska skatu punkta – aizliegumi īsti nestrādā, uz to nevajag centrēties, tie nebūs efektīvi." Konstantīnovs arī akcentē, ka 18 gadu ierobežojums ir vēsturisks, bet mūsdienu jaunieši ir attīstītāki. Tā vēl ir padomju prakse – lietot aizliegumus, runājot par aizliegumiem, nerunājam par citām lietām.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Maksima piekrīt, ka izvēlas vienu akcentu, lai novirzītu fokusu uz citām lietām. Pieejamība, pieņemamība vai pirktsspēja, tie ir trīs izvērtējami aspekti jauniešu alkoholisma problēmas risināšanā. "Ierobežot, pacelt vecumu ir labi, bet pieejamība un cenas ir vērtējams aspekts."

Vērts uzdot jautājumu, ko ar vecuma cenzu vēlamies panākt, alkohola patēriņa ziņā tas nebūs risinājums. Šādi ierobežojumi attieksies uz kārtīgākiem jauniešiem, kuri nepieliks lielas pūles tā iegādei. Ko darīs potenciālie riska pusaudži, ja nebūs pieejams alkohols?  Meklēs citas vielas. "Jādomā, lai šādā veidā neeskalējam cita veida problēmas," pauž Konstantinovs.

Skrastiņš norāda, ka uz atkarīgiem cilvēkiem sodi nestrādās, cilvēki dzerot risina savas iekšējās problēmas. Sodot viņi var sākt dzert vēl vairāk, jo jūtas aizvien sliktāk, un atkarība tikai aug. Caur sodiem liekam robežas, rādot, ko nevar darīt sabiedrībā.

Aizliegums vairāk izskatīsies kā "kaut ko darām", bet patiesībā nekas nebūs izdarīts. Ir pierādīts, ka sociālā riska ģimenes ir lielākais risks pusaudžu alkoholismam, būtu jārisina šis jautājums, pauda Konstantinovs.

Maksima norādīja vēl uz kādu problēmu:

"Mums nav pat ieviesti kompensējamie medikamenti atkarības ārstēšanai."

Ir Eiropas atkarību prevencijas aģentūra, kura iesaka, ka jādod līdzvērtīgas un labas iespējas, tas samazina atkarības. Augsta riska gadījumos jāstrādā uzreiz ar ģimeni. Valstī nav vietas, kur izņemt pusaudžus no ģimenes un ārstēt, nepieciešams ieviest mūsdienīgu rehabilitācijas iestādi. Mums jāsaprot – kādu sabiedrību veidojam – ir vai nav pieejams alkohols. Jādod jauniešiem priekšstats par to, ko sabiedrība no viņiem sagaida tad, kad jaunieši pieaugs, dodot priekšstatu par to, kā alkoholu var dzert un izbaudīt.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti