Kāpēc krūtis aug lielākas? Bērni jautā, speciālisti atbild

Speciālisti atbild uz bērnu jautājumiem par veselību un ķermeni.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem – Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.

Kāpēc krūtis aug lielākas?

Atbild ginekoloģe un dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka

Tad, kad meitenei sākas pārmaiņu periods, pubertātē palielinās arī krūtis. Parasti tas sākas ap 11–12 gadu vecumu, bet var notikt jau agrāk – arī deviņu un astoņu gadu vecumā. Krūtis aug tādēļ, ka galvas smadzenes sūta signālus olnīcām, lai tās sāktu audzēt un nobriedināt olšūnas. Tas ir nepieciešams, lai meitenei vēlāk varētu būt bērniņi. Olnīcās veidojas arī hormoni – estrogēni – tie veicina krūšu augšanu. Krūtis sastāv no daiviņām, kurās ir taukaudi un dziedzerīši, kas vēlāk – pēc bērniņa piedzimšanas – radīs pienu, ar ko bērniņu barot.

To, cik lielas ir krūtis, nosaka iedzimtība. Ar krēmiem, vingrinājumiem krūšu izmēru ietekmēt nevar. Tāpat kā abas mūsu acis un ausis nav pilnīgi vienādas, arī krūtis var būt atšķirīgas formas un izmēra. Tās var augt lielākas pamīšus – viena, tad otra.

Noteikti saki mammai/tētim vai citam pieaugušajam, ja:

  • krūtis sāk augt, pirms tev palikuši 8 gadi;
  • krūtis vēl nav sākušas augt līdz 13 gadu vecumam;
  • krūtīs ir kāds bumbulis, apsārtums, izteikts sāpīgums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti