Ģimenes studija

Kādā vecumā piedzimst agresija bērnā un kā ar to tikt galā?

Ģimenes studija

Kas ir augsta riska grūtniecība?

Zēnu higiēnas jautājumi: vai tā arvien ir tabu tēma

Kas jāzina vecākiem par zēnu intīmo higiēnu. Speciālistu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Mazu zēnu higiēna ir jautājums, par kuru mediķiem vecāki bieži jautā. Ne tikai higiēnas, bet arī zēnu dzimumlocekļu uzbūves un attīstības jautājumi būtu jāpārrunā ar vecākiem jau pirmajā vizītē pie ģimenes ārsta, jo ne visi vecāki ir pietiekami informēti. Speciālisti Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidro, ka par intīmām lietām zēnam vieglāk runāt ar tēvu, tāpēc ir jāuztur ciešas attiecības abu starpā.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģe Natālija Bozotova  skaidro, ka par mazu zēnu higiēnu jautā bieži,

jautātājas ir sievietes, nav jautājis neviens tēvs. Mammas bieži nezina, kā kopt zēna dzimumlocekli.

Bērnu ķirurga Olafa Volrāta  praksē ir vecāki, kuri ir labi informēti un daudz lasījuši. Nezināšanas gadījumos labāk apmeklēt ārstu.

Ģimenes ārsts Reinis Siliņš skaidro, ka ģimenes ārsta praksē bērns nonāk zīdaiņa periodā, nepieciešamo informācijas minimumu vecākiem ārsts dod uzreiz pirmajā tikšanās reizē. Praksē gadās, ka vecāki jautā par zēnu intīmo higiēnu. "Ģimenes ārsts ir tas, kuram pirmajam jāizstāsta vecākiem nepieciešamais," uzskata ārsts.

Bozotova uzskata, ka jautājumi, ja vecākiem tādi ir, būtu jāuzdod dzemdību namā. Ārstes praksē ir gadījumi, kad vecāka gadagājuma ārsti nevar atbildēt uz vecāku jautājumiem, tas varētu būt tāpēc, ka rekomendācijas mainās.

Vecākiem vispirms jāizzina zēna dzimumlocekļa uzbūve, lai saprastu, kā dzimumlocekli kopt.

Ja bērns var normāli urinēt, nav sūdzību, tad jāmazgājas dušā, dzimumlocekļu ādiņa jāatvelk nedaudz, bet tas jādara uzmanīgi. Jādomā, ar ko mazgā bērna apakšveļu, lai nav alerģisku kairinājumu, skaidroja Volrāts.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Priekšādas staipīšana ir novecojis ieteikums, jo var radīt mikroplaisas, var izveidoties pataloģiskā fimoza, tad ir tikai viens risinājums – ķirurģiska iejaukšanās.

Siliņš iesaka ziepes vai speciālus mazgāšanas līdzekļus izmantot reizi nedēļā, apmazgāties ar tīru ūdeni.

Vecākiem jāskatās, kā bērns nolaiž urīnu, ja priekšāda urinēšanas laikā "uzpūšas", tad vajadzētu doties vizītē pie ārsta. Pie ārsta jāvēršas, ja ir iekaisums, tad labi doties uz konsultāciju, iesaka Volrāts.

Uz klausītājas jautājumu par priekšādiņas apgraizīšanu Bozotova atbild, ka priekšādiņas apgraizīšana var būt pēc medicīniskām indikācijām, ko nosaka ārsts. Apgraizīšanu var veikt arī citu iemeslu dēļ – reliģiozas tradīcijas vai preventīvā apgraizīšana, jo apgraizītus vīriešus mazāk saista ar dažādām saslimšanām. No 14 gadu vecuma pacients pats var par šo runāt ar ārstu.

Volrāts uzsver, ka par apgraizīšanu jārunā, kad tā nepieciešama medicīnisku indikāciju dēļ. Tāpat jārespektē tautu tradīcijas. Ieteikums šādu operāciju neveikt pirmajā dzīves gadā.

"Reti saskaramies ar šo problēmu, ģimenes praksē apgraizīšanas problēmas nav ikdiena," pauda Siliņš.

"Mazgājoties zēnam ir jāaptausta savi sēklinieki, ja parādās kādi lieki bumbuļi, par to ir jāziņo. Ja parādās sāpes sēklinieku maisā, jāved nekavējoties uz slimnīcu pie speciālista," skaidroja Bozotova. Ārste arī iesaka tēviem uzturēt labas attiecības ar dēliem, lai tie varētu uzdot interesējošos jautājumus, jo par intīmām lietām zēniem vieglāk runāt ar tēvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti