Rīta Panorāma

Milānā ar īpašu izstādi atzīmē impresionisma 150 gadus

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Papildina valsts piedāvāto pakalpojumu klāstu grūtniecēm

Papildināts valsts apmaksāto pakalpojumu klāsts grūtniecēm un jaunajām māmiņām

Šajā gadā ieviesti vairāki jaunumi valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā saistībā ar grūtniecības novērošanu un pēcdzemdību periodu, kas ļaus topošajām un jaunajām māmiņām pie speciālistiem tikt paātrinātā kārtībā. No šī gada pieejama arī valsts apmaksāta kontracepcija riska grupu sievietēm.

Nacionālā veselība dienesta pārstāve Evija Štālberga skaidro, ka "pakalpojumi saistībā ar grūtniecības novērošanu un pēcdzemdību periodu ir jānodrošina desmit dienu laikā, tātad, prioritāri ārpus kopējās rindas."

Tas nozīmē, ka dažādu speciālistu konsultācijas, piemēram, par gestācijas diabētu, sirds ritma traucējumiem, aizdomām par trombofiliju, aizdomām par onkoloģiskām un citām slimībām, kā arī diagnostiskos izmeklējumus, piemēram, ultrasonogrāfiju, elektrokardiogrammu un citus izmeklējumus, varēs saņemt ļoti laicīgi. Saņemot medicīnisko palīdzību, grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā nav jāmaksā valstī noteiktie pacienta līdzmaksājumi.

Gandarījumu par paātrināto kārtību neslēpj Rīgas Dzemdību namā. "Dažkārt šīs rindas bija ļoti, ļoti garas, jo, piemēram, pie kardiologa, pie neirologa māmiņai nebija iespējams piekļūt ļoti ilgu laiku. Grūtniecība nav tas brīdis, kad mēs varam 700 dienas gaidīt rindā, kā tiek dzirdēts par dažiem pakalpojumiem. Tas ir nepieciešams ātri, dažkārt pat ļoti ātri. No mūsu viedokļa vispieprasītākais speciālists ir tieši endokrinologs. Ir daudz sieviešu gan ar sākotnēji diagnosticētu diabētu, gan arī gestācijas diabēts tiek atklāts grūtniecības laikā," pauda  Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

Nosūtījumu var izsniegt ginekologs, vecmāte, ģimenes ārsts vai ārsts speciālists. No šī gada pieejama arī valsts apmaksāta kontracepcija riska grupu sievietēm.

"Tās ir sievietes, kurām ir vai nu psihiskās attīstības traucējumi, vai nu ir alkohola, narkotisko vielu atkarības diagnozes, un arī jaunām sievietēm, kurām ir bijušas dzemdības līdz 19 gadu vecumam," stāstīja Štālberga.

Sievietēm no riska grupām, kuru loku, cerams, nākotnē valsts paplašinās, pieejama valsts apmaksāta spirāle, kontraceptīvais augšdelma implants vai ķirurģiskā sterilizācija.

"Mēs visi zinām, cik daudz mums ir bērnu, kuri šobrīd dzīvo ārpusģimenes aprūpes sistēmā. Viens no iemesliem ir tieši tas, ka ir bijusi nevēlamā grūtniecība, kā rezultātā māmiņa nav varējusi parūpēties par tiem bērniem – vienu vai vairākiem bērniem. Ļoti bieži sieviete arī tādēļ, ka, piemēram, nav bijušas finansiālas iespējas un nav arī sociālās prasmes, nav spējusi atrisināt šo situāciju tā, lai neiestātos grūtniecība. Pat ja ir bijusi doma grūtniecību pārtraukt, nav bijušas finansiālās iespējas to darīt, jo tas arī maksā naudiņu," iemeslus min Rīgas Dzemdību nama sociālā darbiniece Inguna Ziemane.

Par piemērotāko kontracepcijas veidu sieviete lems kopā ar ginekologu. Informāciju par tām ārstniecības iestādēm visā Latvijas teritorijā, kurās var pieteikt un saņemt šo pakalpojuma, var atrast Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti