Rīta Panorāma

Ģimeņmūzikas grupa "Križevic BAND-a" radījusi animāciju dziesmai "Jāņtārpiņš"

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Inese Dudareva - fizikas olimpiāžu dvēsele

Palīdzēt skolēniem atrast dzīves aicinājumu fizikā un astronomijā. Inese Dudareva – olimpiāžu dvēsele

Brīdī, kad notiek skolēnu mācību olimpiādes, tikai retais aizdomājas, kā šādi pasākumi vispār top. Inese Dudareva ir cilvēks, kas jau vairāk nekā desmit gadus Latvijā organizē fizikas olimpiādes. Viņa arī ir pie vainas tam, ka pirms pāris gadiem Latvijas skolēni pirmo reizi piedalījās Starptautiskajā astronomijas un astrofizikas olimpiādē, no kuras jau ir pārvestas medaļas.

Lai gan skolā Inese Dudareva pabeigusi literatūras novirziena klasi, tas viņai nav traucējis nonākt fizikas aizraujošajā pasaulē. 20 gadus strādājusi par fizikas skolotāju, bet nu jau vairāk nekā desmit gadus viņa Latvijā organizē fizikas olimpiādes.

"Savākt autoru grupiņu, kuriem ir foršas idejas, kuras pārvēršas fizikas uzdevumos, kas ir izaicinājums skolēniem, lai tiktu galā. Vadīt vērtētājus. Vērtē parasti uzdevumus studentu komanda un skolotāju komanda," savu darbu raksturo Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) docente Inese Dudareva.

Latvijas Zinātņu akadēmija Inese Dudarevai piešķīrusi Artura Balklava balvu zinātnes popularizēšanā.

LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs raksturo Inesi Dudarevu:

"Inese ir fizikas olimpiāžu dvēsele. Tāds elements kā gaiss. Tu elpo, tu priecājies, tu dzīvo un nepamani, kas ir tas, kas to nodrošina."

"Es varētu viņu raksturot kā mūžīgo dzinēju. Ja fizikā tas ir tāds neiedomājams koncepts, tad, manuprāt, Inese to īstenībā ietver, jo tas, kā viņa ir spējusi ilgā laikā virzīt vienu no ļoti svarīgiem jautājumiem, kas mums ir olimpiāžu kustība, tas, manuprāt, ir  bijis diezgan apbrīnojami," pauž LU FMOF Fizikas nodaļas vadītājs Guntars Kitenbergs.

"Inesei ir unikāla spēja, no vienas puses, runāt ar labākajiem zinātniekiem un ekspertiem un tiem, kuriem fizika ir mūža aicinājums un vislielākā kaislība, un, no otras puses, šo enerģiju aiznest saprotamā veidā skolēniem un skolotājiem. Inese ir tiešām tas atslēgas elements, tas tilts universitātē, kas savieno mūs ar skolām," skaidroja Kaščejevs.

Paralēli tam Inese sagatavo jaunos pedagogus, pasniedzot fizikas un astronomijas mācību metodiku. Inese stāsta, kas pašu visvairāk aizrauj savā ikdienas darbā, organizējot olimpiādes.

"Mani katru gadu pārsteidz autoru idejas, kā viņi var ikdienas lietas ieraudzīt un pārvērst fizikas uzdevumā. Piemēram, šogad bija uzdevumus kolēģim par 3x3 basketbolu, kur mūsējie vinnēja spēli. Tas sižets grozās ap šo spēli. Skolēniem uzdevumi ir tādi, tas nav kaut kas abstrakts, tās nav kaut kādas galīgi mistiskās daļiņas kaut kur abstraktā vidē. Tie uzdevumi ir saistīti ar to, kas ir apkārt," pauda Dudareva.

Kopā ar kolēģiem viņai pirms trīs gadiem izdevies panākt Latvijas skolēnu dalību Starptautiskajā astronomijas un astrofizikas olimpiādē.

"Viņa noturēja pie dzīvības astronomiju skolās. Ne tikai noturēja pie dzīvības, bet tagad, pateicoties Ineses pūliņiem, mums, skolotājiem un skolēniem, astronomijas entuziastiem, ir speciālas padziļinātas nodarbības. Un viņa pieņem kā izaicinājumu, situāciju, ka Latvija nekad līdz pēdējiem gadiem nav piedalījusies pasaules astronomijas olimpiādēs. Un pagājušā gadā Latvijas izlase atveda savas pirmās medaļas no pasaules astronomijas olimpiādē. Bez Ineses tas absolūti nebūtu iespējams. Mēs nenoticētu, ka ir iespējams sekot ambīcijai tālāk par to, kas ir mūsu pagastā, un ka debesis ir robeža mūsu skolēniem," Dudarevas devumu raksturo Kaščejevs.

Inese kolēģi stāsta, ka viennozīmīgi – viņa savā dzīvē ir atradusi īsto vietu sava talanta pielietošanai. Caur šīm olimpiādēm bieži vien savu dzīves aicinājumu fizikā un astronomijā atrod Latvijas spēcīgākie skolēni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti