Realizē jaunu pakalpojumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

Biedrība "Latvijas Autisma apvienība" realizē jaunu psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem. Aktivitātes īstenošanu veido trīs posmi – pakalpojuma apraksta izveide, tā pielietošana izmēģinājumprojekta īstenošanas laikā un rezultātu novērtēšana, kā arī izstrādātā apraksta pilnveide atbilstoši rezultātiem, informēja Labklājības ministrijas pārstāvji.

Kopš 2022. gada 1. oktobra notiek aktīvs darbs aktivitātes otrajā posmā – izmēģinājumprojekta īstenošanā. Tā laikā notiek dažāda veida aktivitātes, no kurām lielu atsaucību iemantojušas radošās darbnīcas reģionos.

Šobrīd izmēģinājumprojekta ietvaros notiek radošā darbnīca bērniem "Superspējas", kurās pieredzējušu speciālistu vadībā vecākiem un bērniem ar autismu ir iespējas izgatavot vizuālā atbalsta materiālus par dažādām tēmām – pašaprūpei ikdienas aktivitātēm, laika plānošanai un citām, vienlaikus saņemot konsultācijas no speciālistiem un pedagogiem par ikdienas dzīves organizēšanu. Pasākuma formāts ļauj neformālā vidē grupas dalībniekiem savstarpēji iepazīties un sniegt atbalstu viens otram.

Jūlijā plānots ar superspēju darbnīcām apbraukāt Latvijas austrumu reģionu. Radošās darbnīcas 15. jūlijā notiks Balvos, 22. jūlijā – Daugavpilī un 23. jūlijā – Rēzeknē. Aicina visus interesentus "Superspēju darbnīcām" pieteikties šeit.

Radošajās darbnīcās var piedalīties bērni vecumā no 8 līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuriem ir autiskā spektra traucējumi un invaliditāte.

Šīs darbnīcas ir orientētas gan uz praktiska un psiholoģiska atbalsta sniegšanu vecākiem, gan arī bērnu spēju un talantu izzināšanu, karjeras prasmju izpēti un attīstīšanu, jo darbnīcu ietvaros bērni kopā ar vecākiem plāno, griež, līmē, laminē, šķiro utt. Ikvienam bērnam un jaunietim tiek piemeklēts darbiņš, kas atbilst viņa spējām, prasmēm un interesēm. Vecākiem un bērniem ir iespējas satikt lietišķās uzvedības (ABA) speciālistus un pedagogus Annu Morozovu, Neliju Repinu un Raiti Zepu un saņemt atbildes uz viņiem interesējošiem jautājumiem.

Sertificēts uzvedības analītiķis Raitis Zeps:  "Pēc sarunām ar vecākiem darbnīcās var secināt, ka Latvijas reģionos var novērot akūtu speciālistu trūkumu, kas rada tālejošas sekas bērnu un viņu ģimeņu nākotnes perspektīvai, nesaņemot savlaicīgu un kvalitatīvu rehabilitāciju. Vecākiem nākas uzņemties lielu slogu, gan pašiem kļūstot par speciālistiem saviem bērniem, gan mērojot lielus attālumus uz vietām, kur bērnam var atrast piemērotas nodarbes vai rehabilitāciju. Vecāki ļoti vēlas palīdzēt saviem bērniem, ļoti vēlas uzzināt kaut ko jaunu vai noslīpēt jau esošo zināšanu bagāžu, un priecājamies, ka varam palīdzēt šādā veidā."

Izmēģinājumprojekta ietvaros notiek arī klātienes atbalsta grupas vecākiem, kuru bērniem ir funkcionālie traucējumi (t.i., autiskā spektra traucējumi) un invaliditāte. Šobrīd šādas atbalsta grupas notiek Kuldīgā, Liepājā, Rīgā, Ikšķilē, Ādažos, Valmierā un Līvānos. Tuvākajā laikā plānota vecāku atbalsta grupa Madonā, Siguldā un viena attālinātā grupa vecākiem, kuru bērni drīz sasniegs pilngadību. Atbalsta grupām vēl ir iespējams pieteikties šeit

Pašlaik vēl viena no esošām aktivitātēm ir specializētās atbalsta grupas tiešsaistē par dažādām tēmām – sensoro uzvedību, stomatoloģiju, komunikāciju u.c. Šobrīd sākusies grupa, kas apskata tēmu "autisms un seksualitāte", kā arī praktiskās nodarbības Stomatoloģijas institūtā, kur vecāks var kopā ar bērnu mierīgā, bērnam pieņemamā tempā iepazīties ar speciālistiem, kabinetu un tā aprīkojumu.

Plašāku informāciju par īstenoto projektu var uzzināt Latvijas Autisma apvienības tīmekļvietnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti