Gada lasīšanas svētki noslēgušies! «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2022» rezultāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022" svinīgais noslēguma pasākums Lielie lasīšanas svētki, kurā tika suminātas 20 tūkstošu lasītāju visaugstāk vērtētās grāmatas un to autori, informē LNB pārstāji.

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" programma palīdz satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošina plašāku piekļuvi nesen izdotām grāmatām, rosina cilvēkus izteikties par lasīto un sniedz atgriezenisko saiti rakstniekiem, ilustratoriem, tulkotājiem un izdevējiem. Tā darbojas Latvijā un 67 latviešu diasporas centros 29 pasaules valstīs. Kopumā programmā pagājušajā gadā iesaistījās 852 skolas un bibliotēkas, radot labvēlīgus apstākļus lasīšanai un sarunām par grāmatām. 20 100 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza rakstisku atsauksmi par izlasīto, autori ir no sirds aizkustināti par grāmatu vērtējumiem.

Lielie lasīšanas svētki šogad notika jau 20. reizi, arī LNB Bērnu literatūras centram ir apaļa jubileja – 30 gadi kopš izveidošanas 1993. gadā. Lasīšanas veicināšanas programmu īstenošana, kas tika uzsākta 2001. gadā, ir viens no svarīgākajiem centra darbības virzieniem.

2022. gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" kolekciju veidoja 33 grāmatas no 10 izdevniecībām – "Zvaigzne ABC", "Liels un mazs", "Latvijas Mediji", "Jāņa Rozes apgāds", "Mansards", "Iddea", "Orbīta", "Omnia mea", "Aminori" un "Pētergailis". Atzītāko grāmatu vidū ir seši aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi un deviņi tulkojumi.

Rezultāti:

5+ grupā

 • 1. vieta – Rebeka Lukošus "Nepaklausīgais vectēvs" (il. Rebeka Lukošus. Liels un mazs, 2021)
 • 2. vieta – Amēlija Žavo "Mana negantā diena" (tulk. Laura Romanovska. Latvijas Mediji, 2022)
 • 3. vieta – Juris Zvirgzdiņš "Rijīgā čūska un gudrā pele" (il. Vivianna Maria Stanislavska. Pētergailis, 2021)

9+ grupā

 • 1. vieta – Marks Uve Klings "Diena, kad ome salauza internetu" ( tulk. Signe Viška. Jāņa Rozes apgāds, 2021)
 • 2. vieta – Laura Vinogradova "Tētis un suns" (il. Ieva Maurīte. Zvaigzne ABC, 2021)
 • 3. vieta – Toms Dirgēla "Gustavs Salmiņš liek no augšas" (tulk. Dace Meiere. Latvijas Mediji, 2021)

11+ grupā

 • 1. vieta – Žaks Frīnss "Sestklasnieki neraud" (tulk. Inese Paklone, il. Edmunds Jansons. Liels un mazs, 2021)
 • 2. vieta – "Kurbads" (Guntara Godiņa apdare, il. Sindija Anča, Marika Eglīte. Zvaigzne ABC, 2022)
 • 3. vieta – Marija Parra "Glimmerdāles Tonje" (tulk. Jolanta Pētersone, il. Reinis Pētersons. Liels un mazs, 2021)

15+ grupā

 • 1. vieta – Čārlijs Makesijs "Puika, kurmis, lapsa un zirgs" (tulk. Silvija Brice. Zvaigzne ABC, 2021)
 • 2. vieta – Jennija Jēgerfelde "Stendapa karaliene" (tulk. Vizma Zaķe. Latvijas Mediji, 2021)
 • 3. vieta – Delfīne de Vigāna "No un es" (tulk. Inta Šmite. Jāņa Rozes apgāds, 2021)

Vecāku žūrija

 • 1. vieta – Tara Vestovera "Izglītotā" (tulk. Silvija Brice. Zvaigzne ABC, 2020)
 • 2. vieta – Andris Kalnozols "Kalendārs mani sauc" (Orbīta, 2020)
 • 3. vieta – Iveta Troalika "Tūlīt paliks labāk" (Mansards, 2021)

Autori bija aizkustināti, jo bija jau izlasījuši atsauksmes, ko programmas dalībnieki raksta par viņu darbiem. Rebeka Lukošus, kuras grāmata "Nepaklausīgais vectēvs" saņēma vairāk nekā 2600 sajūsminātu lasītāju vērtējumu, teica, ka grāmatas galvenā tēla prototips ir viņas vectēvs, daļa notikumu, protams, ir mākslinieciskā jaunrade.

Rakstnieks Juris Zvirgzdiņš svētku dalībniekiem atsūtītā vēstulē pauda prieku, ka viņa grāmata "Rijīgā čūska un gudrā pele" mudinājusi bērnus kārtīgi izspēlēties. Lasītāju grupa 5+ ir skaitliski vislielākā, tas priecē programmas veidotājus un dod cerību, ka daiļliteratūras lasītāju nekad netrūks.

Šogad svētkos piedalījās arī divi ārzemju rakstnieki – lietuvietis Toms Dirgēla un nīderlandietis Žaks Frīns. Toma Dirgēlas grāmata "Gustavs Salmiņš liek no augšas" aizkustināja daudzus puikas, jo galvenais tēls bija mazs zēns un viņa "sacensības" basketbola laukumā. Žaks Frīns jau otro reizi "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" pastāvēšanas vēsturē iegūst visaugstāk vērtētās grāmatas autora titulu. Grāmata "Sestklasnieki neraud", skaudrā meitenes cīņa ar slimību, raisīja līdzjūtību vairākos simtos lasītāju, kuri grāmatai piešķīra 1. vietu 11+ grupā. Autors varēja pastāstīt patieso stāstu, jo bija skolotājs klasē, par ko rakstīts grāmatā.

Grāmata "Kurbads. Latvju varoņstāsts", multimediāls darbs ar iespēju klausīties un skatīties mūziku "Skyforger" priekšnesumā, guvis patiesu atzinību lasītāju vidū kā moderna forma varoņeposam. Guntars Godiņš, pasakas pārstāsta autors, pieminēja katrai nācijai svarīgos pamattekstus, kuros reālais laiks neeksistē, bet mītiskais laiks ietver pagātni, tagadni, nākotni, un izteica atzinību grāmatas vērtētājiem, kas bija uztvēruši šo vēstījumu.

Programmas kolekcija jauniešu vecumgrupā piedāvāja Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas laureātes, franču rakstnieces Delfīnes de Vigānas grāmatu "No un es", kuras tulkotāja Inta Šmite pauda gandarījumu, ka grāmata ar tik sarežģītu problemātiku precīzi rezonējusi daudzu lasītāju sirdīs, novērtējot to, ka pasaulē vairumam cilvēku rūp citu dzīves, lai visiem būtu jumts virs galvas, sava gulta, brīvi pieejama pārtika, ūdens un siltums.

Vecāku žūrijas lielākā atzinība diviem oriģinālliteratūras autoriem. Andris Kalnozols 2. vietu ieguva par grāmatu "Kalendārs mani sauc", viņš priecājās, ka tieši Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, ceremonijas notikuma vietā, tapusi šī grāmata. Viņš pauda atbalstu grāmatām, lasīšanai un bibliotēkām, uzsverot savas dzimtās pilsētas Talsu nozīmi, romāna lappusēs vietu var skaidri atpazīt. Otra vecāku žūrijas visaugstāk vērtētā ir grāmata "Tūlīt paliks labāk", kuras autore debitante Iveta Troalika atzina, ka visu gadu ir bijusi laimīga, redzot savu grāmatu kampaņas plakātā, bet vēl vairāk viņa priecājās par lasītāju atsauksmēm.

LR Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks Uldis Zariņš pasniedza atzinības rakstu LNB Bērnu literatūras centram par daudzu gadu ieguldījumu lasīšanas veicināšanā, atzīmējot centra 30 gadu jubileju. Vislielākā pateicība tika izteikta arī Lasīšanas vēstnešiem, atzinības rakstus un grāmatu dāvinājumu saņēma aktīvākie vecāki un skolotāji, bez kuru palīdzības Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija nebūtu tik veiksmīga. Sveicām piecu vēsturisko novadu bibliotekāru nosauktos palīgus – Agnesi Vanagu no Ādažiem, Ivetu Slavīti no Bauskas, Eviju Dzvinko no Valmieras, Ingu Kaļvu-Miņinu no Rēzeknes, Tamāru Juzupu no Jaunpils. Atzinības raksti aizceļoja arī pie lasīšanas vēstnešiem ārpus Latvijas: Adrianam Kontrerasam Levantē (Spānijā), Baibai Kalniņai Vīnē (Austrijā), Aijai Zeltiņai-Kalniņai Losandželosā (ASV). Par video sveiciena sagatavošanu un atbalstu Lielajiem lasīšanas svētkiem sirsnīgs paldies Jaunzēlandes latviešiem, ko Baltā mākoņa bibliotēkā apvieno Evija Trofimova.

Svētkus atraktīvi vadīja TV personība Māris Grigalis, kurš bija iejuties lasīšanas kuģa kapteiņa lomā, muzikālo sveicienu svētku dalībniekiem bija sagatavojuši "Brāļi Grīnbergi", dažādus sitamos instrumentus virtuozi spēlēja trīs brāļi – Miķelis (12 gadi), Ansis (17 gadi) un Kārlis (20 gadi), izpildot populāru skaņdarbu pašu veidotās aranžijas.

Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs kopā ar reģionālajām bibliotēkām un citiem atbalstītājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti