Ar ko riskē vecāki, publicējot savu bērnu foto un video internetā. Skaidro speciāliste

Sociālajos plašsaziņas tīklos diezgan izplatīta ir vecāku dalīšanās ar savu bērnu fotogrāfijām un video. Lai gan visbiežāk vecāku mērķis ir iemūžināt skaistus mirkļus un notikumus bērna un ģimenes dzīvē, pastāstīt un dalīties ar draugiem un paziņām, šāda rīcība var radīt bērnam un ģimenei nevajadzīgus riskus un apdraudējumus, skaidro Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska.

Bērns nav prece, kura jāreklamē, lai iegūtu sev sekotājus, pozitīvas atzīmes "patīk", uzmanības apliecinājumus, komplimentus, uzsver Katkovska.

Ar ko riskējam, publicējot bērnu foto vai video?

Katkovska vērš uzmanību uz to, ka bērna dzīves atspoguļošana ir saistīta ar risku vairāku iemeslu dēļ.

Svarīgi zināt:

  • Tiklīdz foto tiek publicēts sociālajos tīklos, vecākiem zūd jebkāda kontrole pār bērna foto vai video izplatību – nav iespējams uzzināt, cik daudzi un kādi cilvēki to apskatīs, kopēs, saglabās savās ierīcēs, dalīsies ar to vai publicēs citur.
  • Tos attēlus, kurus var seksualizēt, piemēram, ar kailu bērnu vannā vai pludmalē, kāds var izmantot savām amorālajām un nelikumīgajām vajadzībām. Ļaunākajā gadījumā publicētie foto var nonākt arī "darknet" jeb "tumšajā internetā", kurā pamatā uzturas pedofili un citas personas ar ļaunprātīgiem nolūkiem.
  • Vecāku publicētie bērna foto var tikt izmantoti pret bērnu, ja vienaudži viņu vēlēsies ietekmēt, pazemot, izsmiet u. tml. Tāpēc pastāv iespēja, ka bērns agrāk vai vēlāk izteiks jums pretenzijas par viņa privātuma pārkāpumiem.
  • Publicējot savu atvašu foto un video, tiek pievērsa nevajadzīga svešu cilvēku uzmanība jūsu ģimenes dzīvei – labu gribot, jūs neapzināti atverat savas mājas durvis svešiniekiem.

Kas jāņem vērā, publicējot foto un video?

Katkovskas ieteikumi vecākiem, kā parūpēties par bērna privātumu, drošību un labklājību, vecākiem publicējot foto un video internetā.

"Nekad nepublicējiet bērna kailfoto – pie jūras vai pludmalē, pirtī, dārzā, uz podiņa, vannā u. tml. Pedofili un cilvēki, kas izmanto šādus attēlus, lai nopelnītu, to vien gaida, ka jūs viņiem tos pasniegsiet "uz paplātes"," pauž speciāliste.

Tāpat svarīgi atturēties publicēt foto, kuros bērns ir slims vai emocionāli satraukts, piemēram, raud vai ir dusmīgs. Ir vērts apdomāt, kā bērns jutīsies par šādām fotogrāfijām pēc gadiem, kad būs izaudzis.

Lai nenonāktu pretrunā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, jāatceras, ka nav ieteicams publicēt foto vai video, kas attēlo brīžus, kad bērns tiek iesaistīts nedrošās aktivitātēs.

Katkovska aicina vecākus pārliecinieties par to, ka foto vai video redzamā informācija nerada bērnam draudus – nav noprotama mājas adrese, skolas nosaukums, personas dati, atrašanās vieta, tas ir svarīgi bērna drošībai.

Būtisks atgādinājums – "izvairieties publicēt foto vai video, ja tajā redzami arī citi bērni – draugi, grupas, klases, pulciņu biedri. Jums nav tiesību publiskot citu privātumu!"

Katkovskas ieteikums vecākiem:

"Ja tomēr nolemjat publicēt fotogrāfiju, pārliecinieties, ka zināt, kurš redzēs bērna foto. To var izdarīt, lietojot atbilstošos privātuma iestatījumus savos sociālo mediju profilos, tādējādi sašaurinot skatītāju loku."

Speciāliste aicina cienīt bērna privātumu tieši tāpat, kā mēs paši cienām savu privātumu, uzsverot, – "kam un ko bērns vēlēsies internetā atklāt par sevi, ir jābūt viņa lēmumam. Ja viņš šobrīd ir par mazu, lai pieņemtu šādus lēmumus, tad ir jāatturas publicēt viņa foto vai video."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti