Rīta Panorāma

ASV izstrādā peldošas vēja turbīnas

Rīta Panorāma

Intervija ar Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas vadītāju Aigaru Nordu

Aicina iepazīt jūrniecību un tā saistību ar fiziku

Izstādē «Tavs kompass rāda uz jūru» aicina iepazīt jūrniecību un tās saistību ar fiziku un ķīmiju

Zinātkāres centrā "Futurimo Rīga" apskatāma izstāde "Tavs kompass rāda uz jūru", kurā gan bērni, gan pieaugušie var iepazīties ar jūrniecības daudzpusību un tās saistību ar fiziku un ķīmiju.

Izstādes veidotāja Iveta Motta skaidro, ka šī izstāde parāda jūrniecības daudzpusību un arī tās saistību ar dažādām inženierzinātņu disciplīnām, tai skaitā fiziku un ķīmiju. "Pie katra eksponāta mums ir arī uzdevumi. Piemēram, pie beramkravu fragmentiem mēs varam vai nu vizuāli novērtēt šīs kravas un noteikt, kuras ir smagākās vai vieglākās, vai arī uz virtuves svariem ņemt pa vienai un nosvērt."

Izstādē interesenti var mēģināt vadīt kuģi vējā un viļņos, plānot kuģu satiksmi, uzvilkt hidrotērpu un glābšanas vestes, kā arī daudz ko citu. Motta: "Varam izspēlēt situāciju, kur kuģītim jāizbrauc no ostas. Mazāki bērni šeit mācās, ka dzeltenā krāsa ir sauszeme un zilā ir ūdens, un mēģina mazos kuģīšus, laiviņas kaut kā ietilpināt ostās. Tāda vienkārša izklaide, bet tajā pašā laikā ir jāizvairās no dažādiem šķēršļiem, bojām, citiem kuģiem." 

Ja paveiksies, tad izstādē varēs šad un tad sastapt arī īstu kapteini. Kapteinis Imants Nartišs par savu  darbu saka, ka brauc pa pasauli, pārvadā dažādas kravas, šķidrās kravas, ķīmiskā vielas, degvielas, eļļas.

Kapteinis var palīdzēt, piemēram, saprast, kā izmantot navigācijas kartes. "Pēc šīs kartes ir stipri vieglāk braukt nekā pa Rīgas ielām, vadoties pēc ceļazīmēm. Šīm kartēm var ticēt," pauž Nartišs.

Kapteinis arī iemācīs, kā sasiet īstus jūrnieku mezglus:  "Ja mēs viņu sienam šeit, mēs uzsienam cilpiņu, un ar šādu cilpiņu mēs varam vilkt automašīnu ārā no grāvja. Lai kādu slodzi mēs tai nedotu, lai kā nepievilktu, šī cilpa ir ļoti viegli atsienama, viņa nekad nesavelkas."

Tomēr vislielāko interesi bērnos un, iespējams, arī pieaugušajos izraisa kāds mezgls: " Šādu mezglu reizēm uz kuģiem izmanto kā rokudzelžus, kaut gan kapteinim ir kajītē rokudzelži. Tad, kad rokudzelžu nav, ar šādu mezglu var cilvēku sagūstīt un nomierināt."

Izstādes apmeklētāji ar redzēto un iepazīto ir ļoti apmierināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti