Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Jauniešu kora "Kamēr.." koncertuzvedums "Viļņu jaunie atspulgi"

Marta Pujāta skolas sajūtas dzejoļu grāmatā "Zenīts"

«Zenīts» – iznākuši atmiņu dzejoļi bērniem par mācībām Rīgas Doma kora skolā 90.gados

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" laiž klajā Marta Pujāta dzejoļu krājumu "Zenīts" ar Rūtas Briedes ilustrācijām. Grāmata adresēta pamatskolas vecuma bērniem, informēja izdevniecības "Liels un mazs" direktore Alīse Nīgale.

Dzejnieks Marts Pujāts reiz mācījās Rīgas Doma kora skolā un dziedāja slavenajā zēnu korī, bet ilustratore Rūta Briede tolaik bija audzēkne Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Dzīvo skolas sajūtu dzejniekam un māksliniecei izdevies saķert aiz astes un nepazaudēt. Marta klasesbiedrs Jānis Šipkēvics dzejoļus pārvērta muzikālā izrādē "Zenīts". Grāmatā nodrukāts arī kvadrātkods, kas aizved uz platformu spotify.com, lai lasītāji varētu arī noklausīties uzveduma "Zenīts" ieskaņojumu.

Marta Pujāta dzejoļu krājums ir emocionāls vēstījums par skolas gados pieredzēto, atgriešanās 90. gadu Rīgas Doma kora skolas mācību klasēs un gaiteņos, kur zēni brauc liftā, raksta diktātus, spēlē "Super Mario" un sapņo par jaunām botām.

Leģendārā zēnu kora puikas, kuru ikdiena cieši savijusies ar mūziku, kuriem diktāts nozīmē ne tikai latviešu valodas, bet arī solfedžo stundas, gluži tāpat kā citi viņu vienaudži, ir augoši, dauzonīgi un jūtīgi bērni, un šo dzīvo skolas sajūtu izdevies precīzi un emocionāli fiksēt dzejniekam. Dzejoļos savijas 90. gadu reālijas, saglabātas subjektīvas bērnības iztēles ainas, arī ārpus klases un brīvdienu piedzīvojumi, neatkārtojamās skolas gadu draudzības klātbūtne un, protams, pieaugušā dzejnieka prasme to visu ietvert dzejas tēlos. Marta Pujāta dzejoļiem piemīt īpaša muzikalitāte, muzikāli argumentēta brīvība un neparedzamība.

Marts Pujāts (1982), kurš jau ilgāku laiku pazīstams un augsti novērtēts kā oriģināls dzejnieks ar individuālu, pārsteidzošu stilu, bērnu literatūrā debitēja ar dzejoļu krājumu "Ej nu ej" (2020) un par to 2021. gadā saņēma gan Latvijas literatūras gada balvu bērnu literatūras nominācijā, gan Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu.

Dzejoļu cikls "Zenīts" tapis sadarbībā ar viņa Doma kora skolas klasesbiedru Jāni Šipkēvicu, kurš komponējis dziesmu ciklu un veidojis muzikālu izrādi bērniem sadarbībā ar LNSO (režisors Viesturs Meikšāns, scenogrāfe Rūta Briede). Tajā skolaszēnu lomās iejutās pašreizējie Doma kora skolas audzēkņi. Izrāde lika smaidīt, izjust pārgalvīgu prieku un dāvināja spilgta piedzīvojuma sajūtu. "Zenīts" tika nominēts balvai "Kilograms kultūras" kategorijā "Gada pārsteigums" un Lielajai mūzikas balvai 2017 kā "Gada uzvedums". Rūta Briede grāmatas ilustrācijas veidojusi, balstoties uz kopīgo pieredzi izrādes "Zenīts" scenogrāfijas tapšanā, savienojot to ar savu izcilo profesionalitāti grāmatu ilustrācijā un dizainā un atrodot tieši grāmatai kā medijam atbilstošu mākslas valodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti