Lielie lasīšanas svētki klāt. «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023» noslēgumu varēs vērot tiešraidē

2024. gada 23. martā no plkst. 12.00 līdz 15.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023" svinīgs noslēguma pasākums – ikgadējie Lielie lasīšanas svētki, ko apmeklēs grāmatu vērtētāji no visas Latvijas, tiks sumināti lasītāko grāmatu autori, tulkotāji un izdevēji, paziņojumā presei informēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Svētkus vadīs TV personība Māris Grigalis, muzicēs tautas mūzikas apvienība "Raxtu Raxti". Pasākumu tiešraidē varēs vērot  lnb.lv, LNB YouTube kanālāLSM.lv un TV4 Latvija.

Šogad pasākums notiek sabiedrības iesaistes kustības "Restarts lasīšanai" un Eiropas Autoru dienas ietvaros.

Eiropas Autoru diena ir ikgadēja Eiropas līmenī rosināta iniciatīva, lai godinātu Eiropas autoru radīto literatūru, interesi par grāmatām un rosinātu to lasīšanu, kā arī iedvesmotu lasītājus, īpaši jauno paaudzi, iepazīt Eiropas literatūras un valodu daudzveidību.

2023. gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" kolekciju veidoja 24 grāmatas no 5 izdevniecībām. Tie bija 8 oriģinālliteratūras darbi, 15 tulkojumi un viens folkloras krājums. Tulkojumi – no poļu (1), katalāņu (1), lietuviešu (3), franču (4), igauņu (3), zviedru (1), vācu (1) un slovāku (1) valodām, ko izdevuši apgāds "Zvaigzne ABC", "Liels un mazs", "Jāņa Rozes apgāds", "Dienas Grāmata", "Pētergailis" un "Latvijas Mediji".  Atzītāko grāmatu vidū ir pieci aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi un desmit tulkojumi.

Lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši pazīstami latviešu rakstnieki, bet no tulkojumiem visaugstāk vērtēti lietuviešu,  igauņu un franču rakstnieku darbi. Programmas galvenais uzdevums ir veicināt lasītprieku, tādēļ vienmēr ir padomāts jau par jaunākajiem lasītājiem, vecumgrupā 5+ bija iekļautas lieliskas bilžu grāmatas, dzejoļi un mazi stāstiņi ar bagātīgām ilustrācijām. Pateicamies bibliotekāriem un vecākiem, kuri pratuši ieinteresēt pirmsskolas vecuma bērnus piedalīties, klausīties un vērtēt! Apmēram 50% no visiem programmas dalībniekiem, kuri šogad ir kopumā 20 548, ir tieši no pirmsskolas un sākumskolas grupas.

Savukārt, lai lasīšana būtu aizraujoša ikvienam no pusaudžu vecuma līdz dalībai vecāku žūrijā, grāmatu tematika bija daudzveidīga – gan veltīta mūsdienu aktuāliem jautājumiem, gan ļāva ielūkoties pagātnē, gan piedāvāja pasakainu fantāzijas lidojumu. Varēja lasīt dzeju, aplūkot un izpētīt komiksus, skaitīt skaitāmpantus, izvēlēties un vienā naktī izlasīt romānus, lēnām baudīt stāstu krājumus un priecāties par lielisko ilustratoru devumu.

Programmas rezultātus paturam noslēpumā līdz Lielajiem lasīšanas svētkiem, lai sagādātu dalībniekiem līdzdalības prieku apbalvošanas pasākumā, bet varam atklāt, ka lasītāji, kā allaž, izvēlējušies līdzjūtības pilnu, dziļu literatūru, kā arī jautras un notikumiem bagātas grāmatas ar ilustrācijām un teicamu dizainu.

Programmas uzdevums visus šos daudzos gadus kopš 2001. gada ir bijis nemainīgs – palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošinot piekļuvi nesen izdotai, daudzveidīgai literatūrai, rosinot lasītāju kopienas veidošanos un komunicēšanu par lasīto ne vien Latvijā 779 bibliotēkās un skolās, bet arī 73 latviešu diasporas centros 28 pasaules valstīs. Tāds ir bijis programmas aptvērums 2023. gadā.

Kopumā programmā, pateicoties radītajiem labvēlīgajiem apstākļiem, finansējumam un pamudinājumiem lasīt, iesaistījušies vairāk nekā 20 000 lasītāji vecumā no pieciem gadiem līdz pat sirmam vecumam. Viņi sniedza rakstisku vērtējumu par izlasīto, ko jau saņēmuši autori un citi grāmatu tapšanā iesaistītie.

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" īstenošanu un Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija un programmā iesaistītās izdevniecības.  Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs kopā ar reģionālajām bibliotēkām un citiem atbalstītājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti