Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību finālā piedalīsies 30 reģionālie čempioni

2023. gada 30. septembrī plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisināsies Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināls, kurā piedalīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni no visas Latvijas, lai sacenstos par nacionālā lasīšanas čempiona titulu. Līdz pat sacensību dienai LNB Facebook lapā publicēsim finālistu vizītkartes, kurās šie lieliskie lasītāji raksturo sevi un arī lasīšanas aktualitāti mūsdienās.

Lasītprieka sacensības LNB rīko kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau kopš 2017. gada, aicinot 5. un 6. klašu skolēnus piedalīties aizraujošā programmā, drosmīgi uzstāties publikas priekšā un iesaistīt skolas biedrus grāmatu lasīšanā.

"Skaļā lasīšana" norisinās visā Latvijā – vispirms klasē, tad skolā vai bibliotēkā, reģionā un noslēgumā valsts finālā. Šogad Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīs līdzjutēji – klasesbiedri, bet video tiešraidi LNB YouTube kanālā un mājaslapā varēs vērot visi interesenti.

"Skaļās lasīšanas" tiešraidi varēs vērot arī LSM.lv un "Bērnistabas" Facebook  lapā

Šogad Skaļās lasīšanas sacensībās visā Latvijā ir piedalījušies vairāk nekā četri tūkstoši 5. un 6. klašu skolēnu, kuri ir vēlējušies iemācīties lasīt tā, lai tas būtu aizraujoši pašiem un pārējiem būtu interesanti klausīties. Labākos no labākajiem sastapsim nacionālajā finālā Gaismas pilī.  

Puse no čempioniem ir zēni. To uzsveram, jo lasītprasmes pētījumi liecina, ka, salīdzinot ar meitenēm, viņi krietni atpaliek. Taču ir paņēmieni, ar kuriem varam viņus aizraut. Šo sacensību ideju esam aizņēmušies no Nīderlandes, kur sacensības notiek jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot miljonu skolēnu šajā kustībā. Sadarbojamies ar Vācijas kolēģiem, kuru sacensības šogad ir notikušas radiostudijā "Radio Berlin Brandenburg", sižetu (vācu valodā) varat vērot šeit. Plānojam sadarbību arī ar Francijas lasīšanas veicināšanas aktīvistiem, lai 2025. gadā, kad svinēsim latviešu grāmatas 500 gadus, Rīgā varētu satikties Eiropas lasīšanas čempioni.

Skaļās lasīšanas sacensības ir brīvas no didaktikas, jo bērni izvēlas sev tīkamus un aizraujošus tekstus: humoristiskus, traģiskus, romantiskus… Grāmatu izvēle savam lasījumam ir ļoti daudzveidīga, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Astrida Lindgrēne "Ronja – laupītāja meita", Eleonora E. H. Portere "Pollianna nu jau liela", Gerhards Holcs-Baumerts "Alfons Trīcvaidziņš", Imants Ziedonis "Krāsainās pasakas", līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džoanna K. Roulinga "Harijs Poters un Filozofu akmens", Džefs Kinnijs "Grega dienasgrāmata", Īans Vaibravs "Mazā Vilka nelietību grāmata" un citas. Aktīvi lasīti tiek arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Dzintars Tilaks "Šausmiņa", "Papus Tru", "Čomiņš", Ilze Skrastiņa "Kā iet pa skolu? Normāli", Māra Zālīte "Tango un Tūtiņa ciemos", Luīze Pastore "Laimes bērni" un citi. Sacensību svarīgākais likums ir izrādīt cieņu bērna izvēlei, lai veicinātu lasītprieku un pozitīvas emocijas.

Sacensības vērtēs tiesnešu komanda – LNB Atbalsta biedrības direktore Kārina Pētersone, rakstniece Luīze Pastore, LMT prezidents Juris Binde, mūziķe Marta Grigale un skolotājs Lauris Bokišs no biedrības "Tēvi".

Fināla sacensībās ar saviem iespaidiem dalīsies 2022. gada Latvijas čempions lasīšanā Gustavs Liepājnieks no Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas. Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs uz gadu kļūs par LNB Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī – dāvanu kartes grāmatu iegādei. Bērnu direktors piedalās ne vien dažādos reprezentācijas pasākumos, bet arī vērtē bērnu literatūru un bibliotēku pakalpojumus, pauž savu viedokli medijiem, kā arī iegūst pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" 2023./2024. gada posmam. 2. un 3. vietas ieguvējus gaida vērtīgu grāmatu dāvinājums un citi pārsteigumi.

2021./2022. mācību gada sacensību nacionālā fināla VIDEO IERAKSTS 1. daļa:

 

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi kā valstiski nozīmīgu kultūras pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, LNB, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošina SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC". Sacensībām palīdz notikt skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori, bērnu vecāki un pašvaldību atbalsts.

Fināla sacensības notiek pasākumu cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros. Ciklu atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti