Ģimenes studija

Cik daudz mīļuma var un vajag saglabāt?

Ģimenes studija

Spēlēm viņu ģimenes ikdienā atvēlēta nozīmīga vieta. Tiekamies ar Elīnu un Jāni Gruntēm

Ar bērna piedzimšanu izčākst vecāku iepriekšējās draudzības. Vai tā ir neizbēgamība?

Ar bērna piedzimšanu izčākst vecāku iepriekšējās draudzības. Neizbēgamība vai pārbaudījums?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jaunajiem vecākiem ir draudzības, kas dzimst, pateicoties bērniem, bet ir arī tādas, kas, bērniņam atnākot, ar laiku pazūd. Lai tā nenotiktu, draugiem savā starpā jābūt atklātiem un jārunā par savām vēlmēm un iespējām, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" vērtēja ārste – rezidente psihoterapijā, jauno vecāku atbalsta grupas psihoterapeite Aleksandra Gromova un Latvijas Universitātes doktorante, mātišķības pētniece Elza Lāma.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Šķiet, draugi, kuri iegūti izglītojoties vai spodrinot savus talantus, līdzās būs vienmēr. Tomēr tā nav, un viens no pārbaudījumiem draudzībai ir brīdis, kad kāds vai kāda kļūst par māmiņu vai tēti. Daudzas draudzības diemžēl tad vienkārši izčākst.

Vai tas ir neizbēgami, ka brīdī, kad piedzimst bērns, draugu loks jaunajiem vecākiem sarūk, vai tas ir kārtējais draudzības pārbaudījums?

"Es varu noteikti teikt, ka bērna piedzimšana ir saistīta ar ļoti lielām izmaiņām un arī izmaiņām draudzībās un draugu lokā. Bet tas nav neizbēgami, ka visas draudzības ar cilvēkiem, kuriem, piemēram, bērnu nav, pavisam pazudīs," vērtēja Gromova.

"Es arī varu teikt, ka stāsti ļoti atšķiras, ka ir draudzības, kas dzimst tikai tāpēc, ka ir bērni, un ir draudzības, kas varbūt uz mirkli izčākst un tad atkal uzrodas no jauna. Ir arī tādas draudzības, kas paliek tikai stiprākas un pilnveidojas. Mana personīgā pieredze ir tāda, ka varbūt tās draudzības, kas tiešām bija jēgpilnas un ciešas, tās vienkārši izturēja to laika un mātišķības slogu un tiešām kļuva vēl labākas," pauda Lāma.

Bieži vien draudzība izzūd tieši tā iemesla dēļ, ka draugi, kuriem bērnu nav, neizprot jaunos vecākus, viņu vajadzības un problēmas, līdz ar to attālinās. 

"Es personīgi savā pieredzē saskaros gan tad, kad manai draudzenei piedzima bērns, gan pēc tam, kad man piedzima bērns, ar to, ka cilvēki, kuriem pagaidām nav bērnu, viņi bieži vien, it īpaši sievietes, viņas nesaprot, kādā veidā es varu savu draudzeni neatbalstīt, vai kādā veidā palīdzēt, jo no malas šķiet tik ļoti nesaprotami, kas tur notiek.

Un daudzas sievietes, arī es savulaik, ko es joprojām nožēloju, secina, ka labāk es turēšos attālināti, distancēti, lai netraucētu – viņa tur kaut kā pati tiks galā," atzina Gromova.

Vienlaikus risinājums šai neizpratnei ir pavisam vienkāršs – vienkārši pajautāt, ko jaunā māmiņa vai jaunais tētis vēlas, kas tieši viņiem šobrīd no draugiem ir nepieciešams. Bieži vien izrādās, ka tas nav nekas grandiozs un no draugiem neprasa daudz. 

"Kad man piedzima bērns, es īstenībā sapratu, ko tieši vajadzēja tajā brīdī. Nav runa par kaut kādām īpašām dāvanām vai palikšanu pa nakti, bet es atceros, ka mana draudzene pajautāja – Aleksandra, ko tev uzdāvināt, kad iešu pie tevis ciemos pirmajā nedēļā? Es viņai teicu – zini, vienkārši pagatavo man šķīvi ar kotletēm, jo man nav ne laika, ne spēka to pašai sagatavot. Viņa man uztaisīja kotletes, un īstenībā tā bija vislabākā dāvana no draudzenes," pieredzē dalījās Gromova. 

Tāpat psihoterapeite uzsvēra, ka lielākais atbalsts no draugiem jaunajiem vecākiem visbiežāk nav vajadzīgs tūlīt pēc bērniņa piedzimšanas, bet drīzāk kādu laiku pēc tam, kad ikdienas dzīve ieiet rutīnā. 

"Visizteiktākā vientulības sajūta parādās tieši pēc kādiem diviem mēnešiem,

jo pirmajā mēnesī cilvēks ir tik ļoti iedziļinājies jaunajā dzīvībā un jaunajos pienākumos, ka varētu nebūt ne laika, ne spēka domāt par draugiem. Bet, kad jau viss ir uz sliedēm, tu pēkšņi skaties apkārt un saproti, ka īstenībā neviena nav," atzina Gromova. 

"Diemžēl vientulība ir viena no vadošajām emocijām un sajūtām jaunās māmiņas dzīvē, un es domāju, ka tas ir kaut kas no mūsu laikmeta, jo agrāk tomēr cilvēki dzīvoja viens ar otru [vairākās paaudzēs] kopā un nebija tā, ka sieviete paliek pilnīgi viena pati dzīvoklī ar mazuli. Un tā tas ir ne jau nedēļu vai divas, te iet runa par mēnešiem," viņa skaidroja. 

Jaunajiem vecākiem, it īpaši māmiņām, šajā laikā raksturīga arī izteikta ievainojamība. Emocijas, atnākot mazulim, kļūst izteiktākas, reakcijas asākas. Līdz ar to tiem, kas vēlas saglabāt draudzību, vislabākais ieteikums, ko ņemt vērā, ir atklāti jautāt jaunajiem vecākiem – kad būt klāt, cik bieži zvanīt, vai viņi sagaida kādu palīdzību, vai varbūt, tieši pretēji, vēlas laiku vienatnē. 

Vienlaikus draugiem jāņem vērā, ka jaunās māmiņas iespējas pat tad, ja satikšanos viņa ļoti vēlas, var būt ārkārtīgi ierobežotas – bērnam ir konkrēti barošanas laiki, arī ne visas kafejnīcas iespējams apmeklēt vai līdz tām nokļūt ar ratiņiem, ne visas draugu kompānijai ļoti mīļas satikšanās un izklaides vietas ir piemērotas bērniem. Tāpat jāsaprot, ka tikšanās, visticamāk, būs jāieplāno kādu laiku pirms tam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti