Rīta Panorāma

Polijas televīzijā priekšvēlēšanu debates

Rīta Panorāma

Latvijas "FinTech" forums pulcēs finanšu tehnoloģiju speciālistus

Kāda situācija ir bērnu paliatīvajā aprūpē Latvijā?

Bērnu paliatīvajai aprūpei Latvijā 25. gadadiena; pieredzi izvērtēs starptautiskās konferencēs

Šī gada noslēgumā 25. pastāvēšanas gadadiena apritēs Bērnu paliatīvās aprūpes biedrībai,  šonedēļ atzīmēs Pasaules hospisa un paliatīvās aprūpes dienu, kurai veltītās konferencēs ar devīzi "Empātiska sabiedrība – kopā par paliatīvo aprūpi" pašmāju un ārzemju speciālisti dalīsies pieredzē.

Bērna paliatīvajai aprūpei no pieaugušo paliatīvās aprūpes ir atšķirības gan pakalpojuma organizēšanā, gan tāpēc, ka bērns aug un attīstās un kopā ar bērnu jābūt dažādos dzīves posmos. "25 gados esam attīstījuši un izveidojuši Baltijā pirmo bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumu sniedzēju tīklu. Mums ir gan mācību programmas izstrādātas, ir klīniskās vadlīnijas, strādājam ar politiķiem, pārstāvot mūsu aprūpētās ģimenes, lai runātu, ka šis pakalpojums nepieciešams arī pieaugušajiem," Latvijas televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības valdes priekšsēdētāja Anda Jansone.

Jansone uzsver, ka gandarījums ir par padarīto darbu, ka šis darbs ģimeņu atsauksmēs tiek augstu novērtēts, arī tas, ka bērns pakalpojumu var saņemt mājās, vienmēr var saņemt palīdzību no paliatīvās aprūpes speciālistiem.

Ja būtu politiskā griba, atsaucība no likuma veidotājiem un pieņēmējiem, šo nozari varētu sakārtot daudz ātrāk. Grozījumi ārstniecības un sociālās palīdzības un pakalpojumu likumā ir pirmais solis jomas sakārtošanā, pauda Jansone.

Biedrības kapelāne Sindije Bergmane akcentēja, ka paliatīvo aprūpi labi raksturo teiciens, ka "mūsu uzdevums nav nogaidīt, kad negaiss pāries, bet mūsu uzdevums ir iemācīties dejot lietū". No šāda skatpunkta paliatīvā aprūpe ir dziļš, svētīgs un skaists darbs, kad redzi transformāciju no cilvēka, kas nav redzējis cerību, bet kādā brīdī spēj saskatīt perspektīvu.

Oktobris visā pasaulē ir Paliatīvās aprūpes mēnesis, šogad 14. oktobrī, dienu pirms tam Starptautiskā Paliatīvo biedrību asociācija jau desmito gadu rīko akciju, kurā ikviens var paust atbalstu paliatīvajā aprūpē iesaistītajiem un darbiniekiem, uzliekot galvā cepuri, nofotogrāfējoties, ieliekot attēlu soctīklos, tā paužot atbalstu.

Piektdien 13. oktobrī Baltijas rehabilitācijas centrā būs konference, veltīta Pasaules hospisa dienai, runājot par agresiju, pašagresiju un seksualitāti bērnu paliatīvajā aprūpē. Nākošajā konferencē runās par aktualitātēm bērnu paliatīvajā aprūpē, piedalīsies Latvijas un ārvalstu speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti