Rīta Panorāma

Čārlzs III teicis pirmo oficiālo karaļa runu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ar kosmosa tehnoloģiju palīdzību māca eksaktās zinības

Cēsīs ar kosmosa tehnoloģiju palīdzību māca eksaktās zinības

Ar mērķi radīt interesi par dabaszinībām, matemātiku, fiziku un ķīmiju Cēsīs durvis vēris Kosmosa izziņas  centrs, parādot, cik daudz mūsu ikdienas procesi, zinātnes sasniegumi un izgudrojumi ir saistīti ar kosmosa izpēti.

"Kosmoss ir virziens, kurā šie visi priekšmeti būs eksistenciāli nozīmīgi. Un Latvijai jau ir pirmās iestrādes, ko tur darīt. Katrs, kurš šobrīd ir dārziņā, pirmajā klasē, ir tieši tie jaunieši, kuri būs nākamie, kas lidos uz Marsu,"

skaidroja Kosmosa izziņas centra izglītības programmas vadītājs Jānis Urtāns.

Centrā ir iespēja uzzināt, kā pasaule ir nonākusi līdz kosmosa industrijai un kāda tā ir tagad.

"Man aiz muguras ir redzama Latvijas pirmā orbitālā stacija, kurā mūsu bērni mācīsies, trenēsies un strādās. Šajā stacijā būs iespējams uzzināt, kāda ir mūsu ikdiena kosmosā un vēl vairāk, – kosmosa stacijas trešajā stāvā jauniešiem un vecākiem kopā ir iespēja izspēlēt misijas, pieredzēt, kā ir vadīt astronautu no zemes. Šeit ir iespēja gan jauniešiem, gan arī ģimenēm iejusties astronauta lomā, kā tas ir – būt misijas vadītājam uz zemes, kā tas ir – saprast visu nepieciešamo informāciju, dot visas komandas un uzdevumus, ko astronautam orbitālajā stacijā ir nepieciešams paveikt," pauda Urtāns.

Starptautiskā kosmosa stacija "Auseklis" uzbūvēta kā kopija īstajai stacijai, kas šobrīd atrodas kosmosā. Ekspozīcija veidota tā, lai, veicot dažādus uzdevumus, ļoti daudz ko vienlaikus arī varētu iemācīties.

Urtāns: "Katrs eksponāts patiesībā ir sasaistīts ar mācību standartu. Visu to, ko mēs mācāmies skolā, mēs varam arī šeit mācīties – tikai caur kosmosa tematiku un caur speciāla veida eksponātiem."

Centrā ir iespēja pārbaudīt, kā tiek saražota enerģija, uzzināt, kā notiek Marsa kolonizācija, iegūstot derīgos izrakteņus un pašiem savām rokām ar pulti vadot Marsa roveri.

Aktīvākie centrā varēs patrenēties un uzzināt, kādi fiziski vingrinājumi ikdienā jāveic, lai sevi sagatavotu  kosmosa misijai.

Apmeklētāju interese par jaunatklāto centru šobrīd liela.

Kosmosa izziņas  centrā izvietotas arī dažādas mācību telpas un aplūkojami dažādi ar kosmosu saistīti objektu modeļi, sākot no raķetēm un robotiem un beidzot ar satelītiem un raķešu dzinējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti