Ģimenes studija

Vai būs kas dzied pēc 50 gadiem, jeb kāda būs Dziesmu svētku kustība nākotnē

Ģimenes studija

Skaitāmpanti ir daļa no mūsu folkloras bagātības. Vai tos zinām un lietojam?

Vecāki piedalās svētkos: kā mazu bērnu vecāki rod laiku saviem vaļaspriekiem

Dziesmu svētki. Kā mazu bērnu vecāki (ne)savieno laiku bērniem ar dalību kolektīvos

Arī mazu bērnu vecāki ir Dziesmu un deju svētku kustības dalībnieki, rod laiku dejošanai, dziedāšanai un saviem vaļaspriekiem. Ir arī vecāki, kuri atsakās no darbošanās kādā no kolektīviem, izvēloties laiku veltīt bērnu audzināšai. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" vecāki – dažādu kolektīvu esošie vai bijušie dalībnieki – skaidro, ka galvenais, lai darbošanās kādā kolektīvā dotu gandarījumu un neradītu vainas apziņu par bērniem neatvēlēto laiku mēģinājumu dēļ.

Seko līdzi Dziesmu un deju svētkiem!

Sabiedriskie mediji no 30. jūnija līdz 9. jūlijam pārraidīs XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku norises.

Viss saturs par Dziesmu un deju svētkiem saplūdīs sabiedrisko mediju portālā LSM, kur rādīs Dziesmu un deju svētku norišu tiešraides. Portālā pieejams svētku pārraižu kalendārs un plašs oriģinālsaturs.

 "Kad mēs nolēmām beigt dejošanu, jaunākajam bija 8, vidējam 13 un  vecākajam 14," par lēmumu pārtraukt dejošanu stāsta kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, bērnu un jauniešu shēmas terapijas speciāliste apmācībā, trīs bērnu mamma Gunita Kleinberga. Cik daudz deja prasa no dejotāja? Gunita Kleinberga skaidro, ka tie ir vēli vakari, kad vecāku nav mājās, otrā rītā bērniem jāiet uz skolu. "Jā, tas ietekmē ģimeni, palīdzot pieņemt lēmumu neturpināt dejošanu. Primārās emocijas ir fantastiskas, bet vēlāk var saprast, ko tas prasa un nozīmē."

TV3 raidījuma "Bez tabu" žurnālists Artūrs Špaks dalās ar savas ģimenes pieredzi. Artūra sieva no bērnības piedalās svētkos kā koriste un dejotāja, Artūra kontā ir divi svētki. Viņi nolēma atteikties no dejošanas ģimenes dēļ, vismaz uz laiku. "Es esmu pārliecināts, ka mēs vēlamies būt atpakaļ dejošanā," pauž Artūrs.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Trīs bērnu mamma, tautas deju ansambļa "Dancis" vidējās paaudzes kolektīva dejotāja Dace Vintere kopā ar vīru sadejojās. Kad pieteicās pirmā meitiņa, bija jāpārtrauc dejošana, pēc pusgada atgriezās dejošanā, jo saprata, ka nepieciešams laiks arī sev. Vīrs pieskatīja bērnus, kamēr Dace dejoja. Visu piecu gadu garumā dejotājiem ir pamatīga slodze mēģinājumos un koncertos, bet "es neteiktu, ka mani bērni slikti jūtas, šajā (svētku) periodā gan biežāk dzird jautājumu: "Mammīt, kad tu būsi mājās?"

Dace Vintere, komentējot aizliegumu par bērnu klātbūtni svētkos, skaidro, ka vienīgais mīnuss ir bērnu barošana – varētu atrast iespēju dejojošām mammām barot bērnu. Vai bērnam ir vieta uz laukuma? Protams, nē. Gājienā var redzēt, kas notiek ar bērniem ilgajā gaidīšanā. "Jā, es mīlu savus bērnus, gribu, lai viņi redz svētkus, bet ir jānošķir – ja mēs katrs ratiņus vai jebkāda vecuma bērnus ņemsim līdzi, tā būs liela nasta organizatoriem. Arī uz mēģinājumiem es bērnus neņemu līdzi, mēģinājumi ir līdz 11 vakarā, kāpēc lai bērni ciestu no mana hobija?" pauž Dace.

Četru bērnu tētis Andrejs Veitners, kurš dzied korī "Domino" un vokālajā grupā "Vokālika", skaidro, ka savus hobijus pielāgo bērniem; ģimenei par hobijiem būtu jāvienojas.

Kad otrs izbauda savu hobiju, svarīgi, lai patiesi izbaudītu un veltītu laiku sev, atnesot prieku uz mājām. Pārnākot mājās bez vainas apziņas.

KONTEKSTS:

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esoša valsts iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti