Ģimenes studija

Audio saturs mūsu bērnu ikdienā

Ģimenes studija

Latvijas Radio jubilejas nedēļā tiekamies ar ģimeni, kuras stāsts šeit sācies

Normāla ģimene: dažādie attiecību un ģimenes modeļi

Veselīgas attiecības starp partneriem un spēja sarunāties jeb kāda ir normāla ģimene?

Latvijas Radio jau kopš septembra vidus skan raidieraksts "Normāla ģimene". Reizi nedēļā viens pāris stāsta par savām attiecībām. Šī raidieraksta iecere bija sarunu veidā parādīt  dažādus ģimeņu modeļus un savstarpējās attiecības. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti uzsvēra, ka divu cilvēku savienībā svarīgākais ir veselīgas attiecības un spēja sarunāties.

Agrai Lieģei Doležko radās ideja, ka varētu aicināt pārus savstarpēji sarunāties. Centrālais temats – savtarpējās attiecības, konfliktu risināšana, bērni, kas, ienākot ģimenē, izmaina ģimenes dinamiku. Veselīgas attiecības – cilvēki, kas spēj savstarpēji sarunāties, lai modelis, kādā cilvēki dzīvo, ir abpusēji pieņemams, ir cieņpilnas attiecības, skaidroja raidieraksta "Normāla ģimene" viena no autorēm, pasniedzēja Rīgas Stradiņa universitātē Marta Herca .

Ģimenes sistēmiskais psihoterapeits Gatis Līdums veselīgas attiecības ģimenē raksturo kā tādas, kurās viens otram apzināti nedara pāri. Tā arī ir spēja sarunāties.

Klīniskā psiholoģe Kristīne Balode veselīgas attiecības ģimenē  raksturo kā attiecības, "kas fokusētas uz labas vides radīšanu. Divu cilvēku vajadzības vienā laikā apmierināt nevaram, veidot attiecības bez sāpēm ir gandrīz neiespējami."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Raksturojot brīvas attiecības, Līdums saka, ka "šādi notiek, tas nav nekas jauns, pasaules vēsturē ir kultūras, kuras tā dzīvo, cilvēki tā mēdz dzīvot, kopdzīves formas ir bijušas dažādas pirms monogāmām attiecībām. Ja mums šķiet, ka šādi ir slikti, tad jādara tā, kā mums šodien liekas labi."

Balode, komentējot attieksmi pret brīvām attiecībām, jautā: "Vai man ir tiesības otram cilvēkam ko ļaut vai neļaut? Tas radīs domstarpības par tiesībām uz brīvību izvēlēties. Katram nākas uzņemties atbildību, kā mēs dzīvojam."

Līdums, komentējot naida runas par viendzimuma attiecībām un nepieciešamību sabiedrībā par to diskutēt, akcentēja:

"Ja protam runāt cieņpilni, inteliģenti un gudri, tad jārunā, ja ne, tad nevajag runāt. Tādā sarunā varam ieraudzīt, cik mēs esam neglīti."

"Ir bīstami bērnus turēt izolācijā un tad izlaist kā no siltumnīcas pieaugušo pasaulē," jautājumu par bērnu izglītošanu komentēja Balode. "Saskarties ar realitāti ir daudz sliktāk, nekā ar viņiem (bērniem) vecumam atbilstīgi runāt. Bērni dzīvē saskarsies ar visa veida informāciju. Es esmu par atklātību pret bērniem."

"Bērns, jo jaunāks, jo lokanāks – tīri fiziski, psiholoģiski līdzīgi – agrīnā vecumā tiek galā ar lietām, ja ir kāds tulks, kurš notiekošo izskaidro. Mazi bērni labi saprot lietas, bet slikti prot interpretēt,"

skaidroja Līdums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti