V.I.P.

"V.I.P." 26. septembris. Pirmais pusfināls. Latvijas Sirdsdziesma dalībnieki

V.I.P.

"V.I.P." 3. oktobris. Otrais pusfināls. Kantrimūziķi

"V.I.P." 26. septembris. Pirmais pusfināls. Latvijas Sirdsdziesma dalībnieki

«Baltie lāči» dziesmotajā «V.I.P.» pusfinālā: Kopā varam ne tikai muzicēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šis svētdienas pusdienlaiks LTV ēkas pirmajā stāvā, sanākot erudīcijas projekta "V.I.P." dalībniekiem, ir krietni dzirkstošāks un priecīgāks nekā citkārt. Faktiski ikvienam, kas tāpat kā mēs, atnācis uz darbu svētdienā, šķiet, ka tūlīt notiks raidījuma "Latvijas sirdsdziesma" ieraksts, jo pie grimētavas drūzmējas "Zelta kniedes", "Balto lāču", "Rumbas kvarteta" un "Klaidoņa" mūziķi.

"Jā, tā bija mana ideja, ka kopā varam ne tikai muzicēt, bet arī uzspēlēt "V.I.P.", atzīstas "Balto lāču" līderis Andris Baltacis. Viņš jau jūnijā "Sirdsdziesmas" finālpasākumā Lielvārdē bija uzrunājis "V.I.P." izpildproducenti Janu Priednieci, sakot, ka "PārNovadnieki" ir gatavi nākt uz jautājumu krustugunīm pie Uģa Joksta.

"Visu vasaru tik pa koncertiem, pasākumiem; jāpārbauda vai visa gudrība nav iztrallināta, mums tak pirmdienas ir vienīgā brīvdiena nedēļā, nu tad varēsim sasēst pie televizoriem un kritiski no malas uz sevi paskatīties," turpina Andris.

Projekts "PārNovadnieki" radies, pateicoties Latvijas Televīzijai un konkrēti – raidījuma "Latvijas sirdsdziesma" režisora Arvīda Babra idejai par šādas apvienības izveidošanu, un četrinieka pirmā uzstāšanās notika, sagaidot 2015. gadu Latvijas Televīzijas raidījumā "Reiz Rīgā 2015". Skatītāji ieraudzīja vokālo kvartetu no četriem Latvijas novadiem – Artis Šimpermanis no Kurzemes, Māris Sloka no Zemgales, Andris Baltacis no Latgales un Harijs Joniškāns no Vidzemes. Šī uzstāšanās guva lielu atsaucību, un ikreiz, muzikantiem satiekoties, tika pārrunāts: "Vajadzētu atkārtot!"

Projekta “PārNovadnieki” dalībnieki "V.I.P."
Projekta “PārNovadnieki” dalībnieki "V.I.P."

Ir pagājuši septiņi gadi, un kvartets jau koncertē: Zemgali pārstāv Māris Sloka no grupas "Klaidonis", Kurzemi – Artis Šimpermanis no "Rumbas kvarteta", Latgali – Andris Baltacis no grupas "Baltie lāči", un "PārNovadniekiem" pievienojas jauna balss – Silvestrs Lorencs no grupas "Zelta kniede", kas pārstāvēs Vidzemi.

"PārNovadnieku" savstarpējā vilkme ir tik spēcīga, ka viņi bez garām pārdomām piekrituši Andra idejai, un nu katrs kopā ar saviem mājas kolektīviem – grupām, kuras pārstāv –, ir sanākuši uz vipiņu.

Tiek lemts, ka komandas pusfinālos dalīsies pēc Daugavas krastu principa: pirmajā pusfinālā Daugavas labais krasts, tātad Vidzemes komanda jeb "Zelta kniede" ar kapteini Silvestru Lorencu un Latgales komanda jeb "Baltie lāči" ar kapteini Andri Baltaci.

Nākamajai pirmdienai paliek kreisais krasts – Kurzeme, Zemgale.

Šādas savējo sanākšanas pie Uģa Joksta ir ļoti baudāmas gan kadrā, gan aiz kadra. Šie "V.I.P." cikli apliecina, ka erudīcija nav izredzēto nodarbošanās, kas mērķtiecīgi cenšas izzināt notikumus, faktus, lai tos prastu atcerēties daudzās erudīcijas spēlēs, konkursos un viktorīnās. Erudīcijai, prāta spēlēm var ļauties ikviens, kas gatavs domāt, analizēt, atcerēties un secināt, arī atverot daudzās "V.I.P." spēles papildiespējas. Raidījuma veidotāji cenšas pielāgot jautājumu bāzi dalībniekiem, un arī šoreiz datorprogramma sagatavota ar jautājumiem, kas skar mūzikas, pasauli, kultūru, tekošus notikumus un hrestomātiskas lietas.

Raidījuma vadītājs Uģis Joksts uzņem bildi ar "V.I.P." dalībniekiem
Raidījuma vadītājs Uģis Joksts uzņem bildi ar "V.I.P." dalībniekiem

Vidzemes komandas trijnieks ir trīs mūziķi no "Zelta kniedes" – kapteinis Silvestrs Lorences ir grupas solists un basģitārists, kurš grupā ir no tās dibināšanas laika pirms 10 gadiem, viņam pievienojies arī brālis Bruno Lorencs – bundzinieks, trešais dalībnieks Edgars Roļskijs – ģitārists, ikdienu pavada pie skaņu pults, jo ir sava mājas ierakstu studija.

Silvestrs, Bruno un Edgars sevi pozicionē kā ironiskus, jokus saprotošus, bet nopietnus mūsdienīgus mūziķus, ko vēlas pārbaudīt Uģis, provocējot trijnieku.

Īpaši tiek Silvestram, kurš, kolēģuprāt, varētu būt izvēlējies aktiera profesiju. Spēles vadītājs lasa izdomātu meiteņu vēstules Silvestram, uzdod jautājumus un vēro kapteiņa reakciju. Pagaidām nemulst!

– "Kāpēc jūs esat "Zelta kniede?" vaicā Uģis.

– "Ir visādas kniedes, bet tā viena mūsu – no zelta, ļoti vienkārši!" apgalvo kapteinis.

Silvestra brālis teic, ka ir nopietnākais komandā, tomēr tieši viņš, – iespējams, kā bundzinieks, – ir ļoti ekspresīvs, žestikulē, it kā pie rokas būtu bungu komplekts. Vēl kāds fakts: viņš arī nodarbojas ar cīņas mākslu.

Trijnieks nekad nav piedalījies erudīcijas spēlē un šis pārbaudījums visiem šķiet ļoti vērtīgs. Jautājumi par festivāliem Latvijā, rokgrupām, Nacionālo basketbola līgu (NBA), arī valodniecību, izrādās, ir ņemami!

Jautājumā par Brēmenes muzikantiem rodas apjukums, un kapteinis Silvestrs brālim Bruno saka: "Tu brauksi mājās ar autobusu!"

Pieņemot, ka šīs komandas nav arī pastāvīgas TV spēles skatītājas, Uģis Joksts ik pa laikam ārpus kadra atgādina spēles noteikumus: "30 sekunžu pogu mīliet kā savu tuvāko, neizlaidiet to no rokām!"

"Balto lāču" kapteinis Andris Baltacis ir laimīgs, kad atbild pareizi, un laiku pa laikam ar kolēģiem jautājumu pārrunā latgaliski. Viņš visās spēlēs pozīcijās atrod joku un humoru. Kad pirms foto jautājuma komanda saņem planšetes, Andris saka: "Redz, jau nes balvas! Lobs ir!", bet kad noiet greizi un kāds saka: "Netrāpīji!", Andrim sava versija par trāpīšanu: "Jātrāpa ir unisonā un uņitazā, citur – nav tik būtiski!"

"V.I.P." muzikālais duelis
"V.I.P." muzikālais duelis

Andris, arī apturot laika skaitīšanas pogu pie 5,3 sekundēm, atceras, ka reiz bijis tāds grādīgais pa 5 rubļiem un 30 kapeikām... Viņš vienkārši ir cilvēks, kam pēc vārda kabatā nav jālien, un lietu sakarības dzīvo viņā nepārtraukti.

Andrim komandā pie labās rokas ir Aldis Kise – cilvēks orķestris, jo spēlē gan akordeonu, gan fagotu, saksofonu, klavieres, ģitāru un arī dzied. Akordeona spēli šobrīd apgūst Mūzikas akadēmijā.

Andris saka: "Ja Aldi pie zemes neturētu akordeons, viņš koncertu laikā pārlēktu Porziņģi!"

Trešais komandā ir Deniss Smirnovs – arī multiinstrumentālists. Cilvēks, kurš bez priekšzināšanām cenšas apgūt un izzināt jaunas prasmes, piemēram, sadraudzēties ar būvniecības lietām, darīt pats.

Visi trīs Latgales mūziķi sevi uzskata par lieliem praktiķiem, paši būvē, paši rada mājas studijā, bauda mežu, iet sēnēs, un Andris piezīmē, ka dzen jokus un lasa dzeju.

Starp citu, Andris Baltacis jau 2017. gadā spēlēja vipiņu, toreiz tālāk par pusfinālu netika, bet sajūtas esot labas un bez rūgtuma, tieši tāpēc ļoti gribējies šos pieredzi atkārtot. Rudens ienesis izmaiņas mūziķu ikdienā, nedēļas vairs nav tik aizpildītas kā vasarā. "Klusums, ko atnesa pandēmija, lika daudz ko pārdomāt; nevar spēlēt, labi – tad var būvēt. Kad beidzās pandēmija, sākās karš, atkal krenķi, bet, manuprāt, mums jāatrod veids, kā uzmundrināt savējos, sniegt pozitīvu vēstījumu, iepriecināt, tāpēc koncertprojekts  "PārNovadnieki" šovasar apceļoja visu Latviju, bet rudenī ir pie vipiņa!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti