Dienas ziņas

E-cigarešu lietošana skolā pārvēršas par ikdienu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vēsturisko spogulīšu izstāde Kuldīgā

Turīgas sievietes dzīvesveida simboli – Kuldīgā skatāma vēsturisko spogulīšu izstāde

Laiks, kad pat neliels spogulītis liecināja par dāmas statusu un turību, ir pagājis. Bet tas tverts un apturēts Ilonas Jahimovičas vēsturisko spoguļu kolekcijā. Un tajā netrūkst ne spožu un krāšņu eksemplāru, ne smalku meistaru darbu. Šobrīd to visu var aplūkot izstādē "Otrā pusē", kas atklāta Kuldīgas novada muzejā.   

Tieši vēsturisko miniatūro spoguļu otra puse parāda darinātāju meistarību, izdomu un krāšņumu. Te ir pirms vairākiem gadsimtiem lasītu ziedu herbāriji un taureņi, arī smalki izšuvumi, pērlītes, porcelāns, dārgakmeņi, uzzīmētas sadzīves ainiņas.

Spogulīši simbolizēja arī turīgas sievietes dzīvesveidu. Senākie izstādē "Otrā pusē" apskatāmie eksemplāri ir no 19. gadsimta. Radio žurnāliste Ilona Jahimoviča kolekciju veidojusi aptuveni 30 gadu.

Izstādē "Otrā pusē" Kuldīgas novada muzejā.   
Izstādē "Otrā pusē" Kuldīgas novada muzejā.   

"Spogulītis bija katrā somiņā, katru dienu, teātrī, viesos ejot, muzejos, viņi zina visu mūsu dzīvi. Mani tas ļoti emocionāli iedvesmo. Man ir ļoti interesanti," atzina žurnāliste, kolekcionāre Ilona Jahimoviča.

Spogulīšu kolekciju papildina arī porcelāna figūriņas, pastkartes, žurnāli, litogrāfijas un grafikas ar dāmas un spoguļa atveidiem. Izstāde Kuldīgas novada muzejā ierīkota divās telpās.

"Es gribēju radīt tādu istabu, kur ir sievietes sajūta, ka tas ir viņas buduārs. Tā telpa ir vairāk tāda, izceļot to greznumu, to spožo, metālisko. Un dimantus, kas ir tā laika statuss, un parādīt, cik ļoti tas viss ir grezni," stāstīja Kuldīgas novada muzeja māksliniece Ilva Auziņa.

Izstāde papildināta arī ar vēsturiskiem faktiem. Piemēram, ka stikla spoguļus izgudroja senie romieši ap 1. gadsimtu. Varam tikai minēt, cik naudas 16. gadsimtā par savām spoguļu kolekcijām izdeva Francijas un Anglijas karaļi, jo tas maksāja tikpat, cik līdzīga izmēra labāko tā laika meistaru, tādu kā Rafaels, glezna.

"Man ļoti patīk arī spogulītis ar vēdeklīti, – dāma izmantoja šo vēdeklīti un tajā pašā laikā varēja redzēt, kas viņai ir aiz muguras, lai situāciju varētu pārvaldīt. Katrā ziņā ļoti sievišķīga, ļoti interesanta izstāde," sprieda izstādes apmeklētāja no Liepājas Inese Leitāne.

"Cik ļoti rūpīgam bija jābūt nēsātājam, teiksim, paskatoties uz man pazīstamu kolēģu vai ģimenes locekļu sadauzītajiem telefonu stikliem… Tāds izliekts trauslums, tas stikls ir ļoti, ļoti plāns, tika nēsāts, somiņā saglabāts," vērtēja izstādes apmeklētājs Aigars Blūms.

Izstādē "Otrā pusē" Kuldīgas novada muzejā.   
Izstādē "Otrā pusē" Kuldīgas novada muzejā.   

Jautāta, vai arī pašai kolekcionārei somiņā ir spogulītis, Ilona atzina – jā.

"Neliels spogulītis no Tallinas muzejā Kadriorgā. Tāds dāmas spogulītis baroka stilā. Es viņu mīlu. Tas ir suvenīrs," atklāja Ilona.

Izstāde Kuldīgas novada muzejā apskatāma līdz 26. maijam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti