Panorāma

"Bior" notekūdeņu pētījums atklāj arī alkohola un narkotiku lietošanu

Panorāma

Panorāma

Rīgā notiek retro videospēļu festivāls

«Atpakaļ pagātnē!» Rīgā notiek retro videospēļu festivāls

Tanciņi, "Kontra", protams, "Mario" un vēl simtiem vai pat tūkstošiem citu veco videospēlīšu, kā arī dažādas iepriekšējo vēsturiskas spēļu iekārtas jeb konsoles. Tas viss sestdien, 6. aprīlī, bija paspēlējams un aplūkojams Latvijas pirmajā Retro videospēļu festivālā.

Jau pirmās notis no 8 bitu mūzikas uzreiz liek justies kā bērnībā – nav mājasdarbu, ir sestdiena, priekšā vēl viena brīvdiena un vienīgā problēma būs cīnīties ar brāļiem par to, kurš vairāk kontrolēs pulti.

Šo ceļojumu pagātnē ikvienam interesentam sestdien ļāva izbaudīt vēsturisko videospēļu un tehnoloģijas komūna "Retro istaba". Tā ir entuziastu grupa, kas kolekcionē bērnības videospēles un to konsoles. 

"Šīs lietas ir mūsu kolekcijās, bet nav pieejamas publiski. Šis ir tas piemērs, kad mūsu komūnas biedri ir atveduši savas kolekcijas. Mēs tās visas saslēdzām un pilnīgi bez maksas ikvienam apmeklētājam ļaujam nākt, paspēlēt, atgriezties pagātnē, paspēlēt 80.–90.gadu videospēles, papļāpāt un atcerēties, kā tas bija," stāstīja "Retro minifest" festivāla organizators, blogeris Artūrs.

Festivāla apmeklētāji Arnis un Staņislavs atzina, ka pasākums "pavelk uz nostalģiju", "ir forši, forši".

Vecās konsoļu spēles ikviens ar nelielām zināšanām var ar emulatoru palīdzību palaist arī uz datora. Bet šī ir unikāla iespēja paspēlēt tās oriģinālā formā – uz vēsturiskajām iekārtām. Aiz katras no tām ir vesels stāsts.

Retro spēļu kolekcionārs Paulis stāstīja, ka no savas kolekcijas uz festivālu paņēma ap 5 konsolēm – ""Sega Dreamcast", firmas "Sega" pēdējā konsole, kura tehniski bija ļoti laba, bet neveiksmīga marketinga un biznesa lēmumu dēļ izgāzās un bija pēdējā, bet joprojām interesentu iecienīta konsole." Vēl ir "Neo Geo," kas ir arī diezgan unikāla konsole, kas patiesība nav konsole, bet aparāts no spēļu zālēm, kurš pielāgots spēlēšanai mājās".

""Sony PlayStation 1", kas daudziem droši vien pazīstams, pirmā ļoti populārā konsole ar 3D grafiku, "Nintendo Super Entertainment" sistēma – šī gan japāņu versija. Viena no spēcīgākajām 16 bitu konsolēm.  Kas ļoti konkurēja ar "Sega Genesis". Par to joprojām ļaudis strīdas, kura bija labāka. Pie mums šodien var izmēģināt abas," stāstīja Paulis.

"Un droši vien pie mums Latvijā viszināmākā konsole – "Nintendo Entertainment System" jeb "Famicom", kā bija zināms Latvijā. Mums gan bija kloni – "Dandy", "Zhiliton" un "UFO"," atcerējās Paulis.

Nu jau izaugušie spēlētāji nāca ne vien paši atcerēties bērnību, bet arī saviem bērniem parādīt, ar ko viņu vecumā nodarbojušies.

Festivāla apmeklētāji Kristaps atzina, ka atveda meitu parādīt, kādas spēles mēs bērnībā spēlējām, "tas ir daudz savādāk, un tas "Nintendo", kas viņai šobrīd ir, ir pavisam savādāk".   

Viņa meita Gabriela atzina, ka "ir interesanti arī šo spēlēt, bet te viss ir 2D formātā, mums tagad viss ir 3D".

Retro spēļu kolekcionārs Lauris pauda, ka "īpašs prieks ir par to, ka cilvēki nāk nevis vienkārši apskatīties iekārtas, bet reāli uzspēlē. Tas ir tik patīkami. Jo tās iekārtas mums mājās stāv un krāj putekļus. Šeit beidzot kāds viņas spēlē!"

Iepriecināti par lielo spēlētāju interesi "Retro istabas" biedri plāno nākamo festivālu rīkot jau lielākās plašākās telpās ar vēl plašāku konsoļu klāstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti