Rīta Panorāma

Intervija ar LU Senāta priekšsēdētāju Mārci Auziņu

Rīta Panorāma

A hepatīta skartajā vidusskolā mēnesi jāievēro īpaši piesardzības pasākumi

Latvijā notiks Eiropas zinātnieku nakts pasākumi

Zinātnieku naktī durvis vērs 40 institūti, augstskolas un citas iestādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Piektdien, 27. septembrī, 17 Latvijas pilsētās un novados notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne nākotnei”. Lai sniegtu iespēju iepazīties ar zinātnes sasniegumiem un zinātnieku darbu, durvis apmeklētājiem vērs zinātniskie institūti, augstskolas un citas iestādes vairāk nekā 40 norises vietās visā Latvijā, informēja Valsts izglītības attīstības aģentūra.

Valsts izglītības attīstības aģentūras Pētniecības starptautisko programmu nodaļas vadītāja Maija Bundule
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi Latvijā notiks 14. gadu pēc kārtas un būs pieejami Rīgā, Salaspilī, Daugavpilī, Liepājā, Jelgavā, Rēzeknē, Valmierā, Cēsīs, Ventspilī, Dobelē, Baldonē, Ķegumā, Skrīveros, Priekuļos, Pūrē, Papē un Dižstendē. Apmeklētāji varēs ielūkoties laboratorijās, vērot un iesaistīties eksperimentos, diskutēt ar zinātniekiem, piedalīties pētnieciskajās darbnīcās un citās izzinošās aktivitātēs.

Pasākumu programmā īpaša uzmanība šogad vērsta uz zinātnes sasniegumiem, kuri ietekmēs cilvēku dzīvi nākotnē. Piemēram, Latvijas Universitātes Zinātņu mājā ikviens varēs iepazīties ar cilvēkveidīgo robotu Popiju un programmēšanas darbnīcā izmēģināt, kā kontrolēt šo robotu un iesaistīt to mākslinieciskās aktivitātēs. Popijs radīts vienā no Francijas izcilākajiem zinātniskajiem centriem informātikas un robotikas jomā INRIA.

Latvijas Universitātes Dabas mājā būs apskatāmi eksperimenti ar elekromagnētisko lauku un radiāciju, kā arī būs iespēja noskaidrot savu lībiešu alter ego – kas esi un kāds esi lībiešu valodā. Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā varēs izpētīt cilvēka ķermeni ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību un pārbaudīt savu spēku ar airēšanas, slēpošanas un velo ergometriem. Savukārt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra izveidotajā “Mikrobioma labirintā” varēs izzināt cilvēka un vides mikroorganismu mijiedarbību, kā arī piedalīties spēlē “Ielaušanās šūnā”.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā Rīgā, Teikas rajonā, būs iespēja noskaidrot, kā notiek jaunu zāļu meklējumi un vērot ķīmijas eksperimentus. Kaimiņos esošajā Elektronikas un datorzinātņu institūtā zinātnieki interesentus iepazīstinās ar jaunumiem viedo automašīnu un dzelzceļu jomā, bet Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā varēs iepazīt koksnes pētīšanas metodes un izmantošanas veidus.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” šogad apmeklētājus gaidīs Tomes zivju audzētavā Ķeguma novadā, kur varēs iepazīt jaunākās tehnoloģijas zivju audzēšanā, kā arī atklāt baktēriju daudzveidību dabā. Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā varēs uzzināt par kiberbitēm kiberstropā jeb medus ieguves perspektīvām nākotnē, savukārt Daugavpils Universitātē būs iespēja iepazīt zvaigžņu pasauli, apmeklējot observatoriju.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas katru gadu septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi notiek vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās, lai saistošā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus, ļaujot ikvienam interesentam ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti