Panorāma

Uzlabo HIV ārstēšanas kārtību

Panorāma

"KVV Liepājas metalurgs" ražotni pārdos pa daļām

RTU zinātnieki izstrādā jaunu pārklājumu atkritumu poligoniem

RTU zinātnieki izstrādā jaunu pārklājumu atkritumu poligoniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, izmantojot vietējos resursus, izstrādājuši pārklājumu, ar ko apsmidzināt atkritumus poligonos, lai neizplatītos smakas un vējš neaiznestu mazāka izmēra atkritumus. Materiāla izmaksas ir daudz mazākas nekā tirgū pieejamajiem ārvalstu analogiem.

Skaidas, sasmalcināta celulozes masa, polimērs, dažādi biezinātāji un pats galvenais - Latvijas māli. Top speciāls maisījums. "Šis materiāls ir jāuzklāj katras darba dienas beigās atkritumu poligonos uz atvestajiem atkritumiem. Lai vējš neaiznestu atkritumus pa gaisu, lai atbaidītu putnus, samazinātos smakas," stāsta RTU Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Olita Medne.

Kad mitrums iztvaiko, masa sacietē un veido pārklājumu, kas apņem atkritumus. "Tas vidē sadalīsies pēc kāda laika. Mēs esam testējuši mēnesi āra apstākļos, tad tas saglabā savas īpašības. Testējām ziemas apstākļos, kad ir sniegs, lietus, lai redzētu, vai nebūs tā, ka mēs uzklājam un nākošajā dienā ir aizskalojies; bet strādā," teica pētniece.

Valsts pētījumu programmas uzdevumā institūta zinātnieki meklēja iespējas, kā tautsaimniecībā vairāk izmantot vietējos dabas resursus.  Latvijas dzīlēs māla ir daudz, un tā ir lēta izejviela.

Šobrīd atkritumu apsaimniekotāji šādus izsmidzināmus pārklājumus vai to sastāvdaļas importē. "Mēs sākām papētīt komerciāli pieejamos, un nonācām pie tā, ka varam radīt kaut ko ļoti līdzīgu. (..) Laba pievienotā vērtība tam, ka tas ir mūsu māls un mūsu resursi," piebilst Medne.

Vienā no lielākajiem atkritumu apsaimniekotājiem "Getliņi" gadā nogādā vairāk nekā 300 000 tonnu sadzīves atkritumu. Katru dienu vakarā, kad beidzas atkritumu plūsma no Rīgas un šķirošanas rūpnīcas, pie jaunās atkritumu kaudzes piebrauc traktors, un atkritumi tiek apsmidzināti ar pārklājumu. 

"Zilā krāsa arī ir speciāli pievienota, lai cilvēki, kas dara šo darbu, pūšot redz, kur viņi jau ir noklājuši un kur vēl prasās noklāt. Gāzu izplatīšanās tiek samazināta. Novēršam to, ka piesārņojam apkārtni ar vēja nestiem papīriem, plēvēm. Materiāls tiek saturēts kopā. Putekļu, smaku izplatīšanās tiek ierobežota (..)," stāsta SIA "Getliņi EKO" Atkritumu apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Rūdolfs Kalējs.

To, ka atkritumi šādi jāapstrādā, nosaka Eiropas Savienības regulas un nacionālie normatīvie akti. Tur izmanto pārklājumu, kura sastāvdaļas ieved no ASV, un tās ir dārgas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc "Getliņos" ir ieinteresējušies par RTU zinātnieku radīto pārklājumu.

"Būsim priecīgi, ja kāds iedos patestēt. Kāpēc ne? Varbūt lētāk, varbūt labāk. Šobrīd šis materiāls apmierina, bet vienmēr var gribēt lētāk," saka Kalējs.

RTU zinātniekiem ir piedāvāts izstrādāt komerciālu produktu, pielāgojot to jau specifiskām atkritumu apsaimniekotāju vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti