Rīta Panorāma

Lielajām pandām "bambusu diēta" jau 6 miljonus gadu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

No industriāliem atkritumiem rada būvmateriālus

RTU zinātniece pētī iespējas no industriāliem atkritumiem radīt būvmateriālus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniece Laura Vītola nupat saņēmusi "L'Oreal-UNESCO" balvu sievietēm zinātnē. Viņa pēta veidus, kā radīt būvmateriālus, kas veidoti no industriāliem atkritumiem vai blakusproduktiem. Lai gan Vītola par saviem pētījumiem jau saņēmusi apbalvojumu, zinātnē viņa nonāca nejaušu apstākļu sakritības rezultātā.

Laurai Vītolai skolā padevušies gandrīz visi priekšmeti, tādēļ sākumā viņa īsti nav zinājusi, ko dosies studēt. "Mums pie mājas bija ceļu remonts, un viņi bija kaut ko ne tā izdarījuši. Tētis teica: "Iedomājies, tu ietu par būvinženieri un varētu ieviest kārtību"," viņa atminējās.

Lai gan tas bija tikai joks, galu galā Vītola nonāca RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātē, kur pirmā kursa laikā pavisam nejauši pievērsās zinātnei.

"Biju blakus kursabiedram, kurš jautāja profesorei, vai varētu nākt strādāt laboratorijā. Profesore pagriezās pret mani un jautāja: "Varbūt tu arī vēlies?" Es piekritu. Un tā netīšām nācām kopā ar manu tagadējo kolēģi, jaucām pulverīšus. Sākumā nebija nekādas izpratnes, kas ir zinātne, ko mēs īsti tur darām."

Tomēr, iedziļinoties procesos un pētot arvien dziļāk, radās interese un Vītola sapratusi, ka tas ir tieši tas, ar ko vēlas nodarboties.

Šobrīd viņa izstrādā ilgtspējīgus zema blīvuma ģeopolimēru bāzes būvmateriālus.

"Ikdienā mēs izmantojam būvmateriālus, kas tiek ražoti no māla, no cementa, tātad no neatjaunojamiem dabas resursiem. Mēs kopā ar kolēģiem mēģinām rast risinājumus, kā mēs varam izveidot būvmateriālus, izmantojot industriālos atkritumus, blakusproduktus, tādējādi neizmantojot neatjaunojamos resursus," viņa skaidroja.

Viens no šādiem materiāliem ir termoelektrostaciju pelni, kas radušies no ogļu kurināšanas. 

Zinātniece norādīja: "Vai šim ir nākotne Latvijā? Es teiktu, ka nav. Mūsu sasniegums ir, ka mums ir veiksmīga sadarbība ar ārzemju kolēģiem. Mēs šos materiālus esam atklājuši ne tikai kā būvmateriālus. Esam pētījuši absorbcijas spējas, varam izmantot tos ūdens attīrīšanai."

Kopā ar kolēģiem Vītola pēta daudz un dažādus materiālus, apzinot katra īpašības un tādā veidā dodot savu pienesumu zinātniekiem un industrijai visā pasaulē.

Par saviem pētījumiem Laura nupat saņēmusi "L'Oreal-UNESCO" balvu sievietēm zinātnē.

RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes dekāns Mārtiņš Vilnītis par Vītolu sacīja: "Viņai ir dzīvesprieks. Viņa ir optimistiska, un tas diezgan lielā mērā nosaka viņas panākumus. Optimisti vienmēr skatās pozitīvi uz dzīvi. Novēlētu Laurai arī turpmāk palikt optimistiskai, dzīvespriecīgai un darbīgai. Un panākumi viņai sekos."

Savukārt RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes pētnieks Pauls Pāvils Ārgalis teica: "Viņa ir ļoti darbīgs cilvēks. Ļoti apņēmīga, komunikabla. Dara visu, kā vajag. Ja kāds kaut ko palūdz, viņa vienmēr izdarīs. Vienmēr ir pozitīva, atbildīga. Labākā kolēģe, kāda varētu būt."

Ikdienas darbā Vītolu aizrauj tā daudzveidība. Viņa stāsta, ka zinātnē visu laiku ir interesanti, jo nekad nebeidzas jautājumi, uz kuriem nemitīgi ir jāmeklē atbildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti