Digitālās brokastis

Tehnoloģiju topā: kosmosa saules paneļi un maksājumu pieņemšana telefonā

Digitālās brokastis

Ko par Tevi var atrast internetā? Skaidro Nika Aleksejeva #DigitālāsBrokastis intervijā

Tehnoloģiju topā: kriptovalūtu rakšanas aizliegums Eiropā, robolaivas un Spotify kareoke

Rosina Eiropā aizliegt kriptovalūtu «rakšanu», testē robotlaivas un «Spotify» piedāvā karaoki. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Zviedrijas amatpersonas rosina aizliegt kriptovalūtu “rakšanu” Eiropas līmenī

Zviedrijas Finanšu uzraudzības iestādes pārstāvji Ēriks Tedēns un Bjorns Raizingers rosinājuši Eiropas līmenī ierobežot kriptovalūtas veidošanu, jo valstī novērojamais kriptovalūtas “rakšanas” apjoma kāpums korelē ar enerģijas patēriņa pieaugumu. Tas, viņuprāt, apdraud Parīzes klimata vienošanās dokumentā uzstādīto mērķu sasniegšanu, raksta techspot.com

Speciālisti rekomendē aizliegt kriptovalūtu iegūšanu Eiropā, Zviedrijā aizliegt jaunu kriptovalūtu organizāciju veidošanu, ka arī liegt kriptovalūtas radīšanas uzņēmumiem iespēju sevi raksturot kā videi draudzīgus. Tieši Zviedrijas salīdzinoši zemās elektrības cenas, kuras iespējamas pateicoties atjaunojamajiem enerģijas resursiem, ir piesaistījušas kriptovalūtu racējus. Problēma paspilgtinājusies pēc tam, kad Ķīna pirms pāris mēnešiem pasludināja kriptovalūtas par nelegālām. Problēmas nopietnību gan citi neuzskata par tik lielu, izsakot, ka šie izteiktie apgalvojumi par noslodzi uz elektrotīklu nav līdz galam patiesi.

2. Nīderlandē testē autonomi vadāmu laivu risinājumu

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Nīderlandes galvaspilsētā Amsterdamā tiek testētas pilnībā autonomas elektriskās laivas “Roboats”, kuras var pārvadāt kā cilvēkus, tā kravu. Vīzija ir laivas komerciālo risinājumu piedāvāt līdzīgi kā elektroskūteri uz ielām, viedtālrunī norādot, kur vēlaties nonākt un pēc tam jau atliek tikai iesēsties laivā un izbaudīt ceļojumu.

Izstrādātāji no “MIT Senseable City Lab” laivas prototipus izveidojuši kā modulārus risinājumus — laivas pamatne ir vienāda, taču tai virsū stundas laikā var uzlikt gan pasažieru, gan kravas pārvadāšanas iekārtojumu. Laivas pamatne sevī ietver visas būtiskās sastāvdaļas – bateriju, piestiprināšanas sistēmu, dzinēju, vadības sistēmu un pat ūdens testēšanas sistēmu, kas var analizēt ūdens kvalitāti reāllaikā. Lielāka vezuma gadījumā laivas var arī savienot kopā, ziņo cnet.com.

3. “Spotify” karaoke

Mūzikas straumēšanas platforma “Spotify” atklājusi tās jaunāko funkciju – dziesmu tekstus reāllaikā, lai turpmāk cilvēki varētu dziedāt līdzi pareizos dziesmu vārdus. Jauno funkciju “Spotify” sākotnēji ir atklājis 26 valstīs, tostarp, Latvijā.

Lai ieraudzītu tekstus, jāsāk atskaņot dziesmu un apakšā jānospiež uz “Lyrics” jeb dziesmu vārdu podziņas. Papildu tam varēs arī dalīties ar dziesmu vārdiem sociālajos tīklos, raksta techspot.com

“Spotify” jauno servisu piedāvā sadarbībā ar “Musixmatch”, kuriem jau bija programmatūra, kas atrada vairumam “Spotify” pieejamajām dziesmām vārdus. Funkcija būs pieejama kā bezmaksas, tā maksas lietotājiem gan datora lietotnē, gan iOS, “Android”, kā arī TV un citās konsolēs.

4. Horvātijā kokus stāda ar dronu palīdzību

Horvātijā popularitāti guvis vēl viens pielietojums droniem — koku stādīšana no gaisa grūti sasniedzamās vidēs, kuras skarušas mežu ugunsgrēki. Uzņēmums “Magic Forest” šo koku stādīšanas metodi, kas jau nav vairs pilnībā unikāla, uzlabojuši, palielinot stādu sēklu lādiņus līdz pat golfa bumbiņas izmēram. Tos ievīsta barības vielās, kurām vajadzētu veicināt sākotnēju stāda attīstību, raksta ziņu aģentūra Reuters

Astoņu stundu laikā, izmantojot četrus piecus dronus, var noklāt aptuveni 10 hektārus zemes. Uzņēmuma pārstāvis Gorans Ladisičs atklāja: “Koka sēkla tiek papildināta ar smiltīm, zāli, mālu un čilī garšvielu. Būtiski, ka šim pievienojam tieši čili, jo šādā veidā savvaļas dzīvnieki, it īpaši kuiļi, šīs sēklas neapēdīs.” Šis projekts jau ilgst divus gadus, un statistika liecina, ka aptuveni 40% no sēklām, kas iestādītas šādā veidā ir spējušas iesakņoties.

5. Lielbritānijā pie stūres aizliegs jebkādu viedtālruņa izmantošanu

Lielbritānijā no nākamā gada jebkāda veida darbības ar viedtālruni, atrodoties pie automašīnas stūres, būs aizliegtas, ziņo kursors.lv. Līdz ar to tādas darbības kā foto un video uzņemšana, spēļu spēlēšana vai sociālo saziņas lietotņu pārskatīšana būs aizliegta.

Iespējams mums Latvijā tas varētu jau šķist savādi, ņemot vērā, ka Latvijas ceļu satiksmes likumā ir noteikts, ka “transportlīdzekļa vadītājam ir aizliegts: 1) lietot tālruni, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā, izņemot gadījumus, kad tālruņa aparāts tiek izmantots brīvroku režīmā; 2) lietot piezīmjdatorus, planšetdatorus un viedierīces, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā [..]”. Lielbritānijā gan turpmāk viedtālruni pie stūres nevarēs lietot arī tad, kad mašīna stāvēs un nekur nekustēsies. Ierīces drīkstēs lietot brīvroku režīmā, izmantojot navigācijas lietotnes, bet tām jābūt novietotām drošā statīvā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti