Digitālās brokastis

Skaļruņa Sonos ONE SL apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

Top 2022. gada tehnoloģiju notikumi Latvijā un Baltijā ar Ievu Treiju un Andu Aseri

Ziņu topā: Google meklējumi 2022, Rīgas elektroautobusi un ūdenraža lidmašīnas

Rīgas elektroautobusi un «Google» meklējumu tops 2022. gadā. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Google" aktuālākie meklējumi Latvijā šogad: Covid-19 sertifikāts, Ukraina un "manavakcina"

Tehnoloģiju uzņēmums "Google" publicējis pārskatu "Year in Search", kas apkopo aktuālākos jeb trending meklēšanas pieprasījumus, kuriem 2022. gadā bijis ievērojams apjoma pieaugums, salīdzinot ar 2020. gadu. Balstoties uz Latvijā veiktajiem "Google" meklējumiem, var secināt, ka pandēmija vēl aizvien bija iedzīvotāju redzeslokā, vienlaikus mainoties uzsvariem, jo šogad izteiktākā interese bija tieši par Covid-19 sertifikātiem un vakcinācijas iespējām. Savukārt ģeopolitiskie notikumi krasi palielināja Latvijas iedzīvotāju interesi par Ukrainu, ierindojot meklējumus par šo valsti otrajā vietā.

"Google" ikgadējais apkopojums lielā mērā atspoguļo tēmas, norises un aktualitātes, kas ir nonākušas sabiedrības redzeslokā un pelnījušas tās uzmanību. Piemēram, šogad tādi nozīmīgi sporta notikumi kā Pasaules kauss futbolā, hokeja čempionāts un Olimpiskās spēles interesēja iedzīvotājus daudz vairāk nekā "Positivus" festivāls vai Saeimas vēlēšanas, liecina apkopotie dati.

Starp zīmoliem, kurus šogad biežāk sākuši meklēt "Google" lietotāji Latvijā, ir ārzemju ziņu avoti CNN un "BBC News", kā arī tirdzniecības tīkls "Lidl", kas nesen ienāca vietējā tirgū. Pēc pandēmijas ierobežojumiem aktualitāti atguvuši kinoteātri – populārāko pieprasījumu sarakstā ir parādījušies "Apollo Kino" un "Forum Cinemas".

Savukārt no kinofilmām Latvijas iedzīvotāju uzmanību piesaistījuši seriāli ar mistikas elementiem – "Stranger things" un "Djatlova pāreja" seriālu meklējumu biežums apsteidza pusaudžu drāmu "Eiforija" un muzikālo animācijas filmu "Enkanto".

Latvijas iedzīvotājus interesējusi Lielbritānijas karalienes Elizabetes II un Krievijas politiķa Vladimira Žirinovska nāve.

Cilvēki sērojuši par šefpavāra Mārtiņa Rītiņa un leģendārā aktiera Arņa Līcīša došanos mūžībā.

Padomu pieprasījumu topā, kas sākas ar jautājumu "kā", līderpozīcijā izvirzījies jautājums par pieteikšanos malkas, kā arī apkures pabalstam, kas nenoliedzami lielai daļai iedzīvotāju ir viens no aktuālākiem jautājumiem šogad. Tāpat cilvēki jau ierasti interesējas par veselības tēmām, meklējot informāciju, kā pieteikties uz Covid-19 testu, ārstēt koronavīrusu, samazināt holesterīnu vai iesniegt slimības lapu elektroniski. Turklāt šogad aktuāls bija jautājums, kā balsot Saeimas vēlēšanās.

2. Rīgā plānoti jauni sabiedriskā transporta elektroautobusi

Uzņēmuma "Rīgas satiksme" konkursā par elektroautobusu un to rezerves daļu piegādi par uzvarētāju atzīts Polijas "Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.". Tas paredz 35 elektroautobusu un rezerves daļu piegādi. Savukārt vēl tiks lemts par papildu 17 elektroautobusu iegādi, kas kopumā Rīgā nodrošinātu 52 jaunus elektroautobusus.

Iegādājoties elektroautobusus, tiks būtiski mazināta transporta radītā negatīvā ietekme uz vidi Rīgas pilsētā, kā arī uzlabota pārvietošanās kvalitāte un komforts, kas veicinātu iedzīvotāju paradumu maiņu, priekšroku dodot sabiedriskajam transportam, veicinot sabiedriskā transporta pasažieru skaita pieaugumu, uzskata uzņēmumā. Paredzams, ka jaunie elektroautobusi nomainīs novecojušos aptuveni 20 gadus nokalpojušos autobusus.

Kā "Digitālajām brokastīm" pastāstīja "Rīgas satiksmes" pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane, pamanāmākā atšķirība būs atšķirīgā krāsa, proti, autobuss būs zaļš, tādējādi simbolizējot videi draudzīgu transporta līdzekli. Tāpat gaitas īpašības – autobuss būs klusāks, dinamiskāks, vadītājam būs paredzēta ergonomiska un pārdomāta darba vieta. Ar izmaiņām no tehnoloģiskā viedokļa visvairāk saskarsies tehniskais personāls, jo šis "Rīgas satiksmei" būs pirmais elektroautobuss.

3. "Elektroniskie sakari" aicina izvērtēt radioiekārtu atbilstību Latvijai

Radiofrekvenču pārvaldītājs Latvijā valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" aicina Latvijas iedzīvotājus, izvēloties Ziemassvētku dāvanās radioiekārtas, piemēram, rācijas, bezvadu videonovērošanas sistēmas un citas bezvadu ierīces, pārliecināties par to atbilstību normatīvo aktu prasībām un iepazīties ar lietošanas ierobežojumiem. Neatbilstošu radioiekārtu lietošana var izraisīt kaitīgus radiotraucējumus radiosakaru sistēmām, kas iedzīvotājiem var apgrūtināt saziņu ar veselībai un dzīvībai svarīgiem dienestiem.

Patērētāji par radioiekārtu atbilstību prasībām var pārliecināties, izvērtējot divas pazīmes: pirmkārt, iekārtai ir CE marķējums, kas apliecina, ka ražotājs ir pārliecinājies, ka prece atbilst būtiskajām prasībām un tā paredzēta izplatīšanai Eiropas Savienībā. Ja minētā marķējuma nav, tad tādas iekārtas Latvijā piedāvāt un lietot aizliegts. Otra pazīme ir precei pievienotā atbilstības deklarācija ("Declaration of Conformity"), kas apliecina tās atbilstību direktīvai 2014/53/ES (RED). Vienlaikus radioiekārtai ir jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai, kurā norādīti tās lietošanas nosacījumi un ierobežojumi.

Radiofrekvenču sadalījums dažādos pasaules reģionos ir atšķirīgs, tādēļ mēdz būt, ka frekvenču josla, kas Ķīnā vai ASV iedalīta vienam radiosakaru dienestam, Eiropas reģionā ir paredzēta pavisam citam nolūkam. To, vai radioiekārta ir paredzēta lietošanai Latvijā, var noteikt iepazīstoties ar tehnisko informāciju un lietošanas ierobežojumiem pirms iekārtas iegādes, savukārt iekārtu izplatītāju pienākums ir sniegt patērētājiem visu vajadzīgo informāciju par iekārtu.

"Elektroniskie sakari", reaģējot uz saņemto informāciju par radiotraucējumiem, ik gadu izskata vairāk nekā 200 radiotraucējumu pieteikumus. Teju lielākā daļa no atklātajiem traucējumiem radušies neatbilstošu radioiekārtu lietošanas dēļ. Vērtējot radiotraucējumu gadījumus pēdējo četru gadu griezumā, "Elektroniskie sakari" konstatējuši, ka viens no galvenajiem radiotraucējumu iemesliem ir bezvadu iekārtas, kas nav paredzētas lietošanai Latvijā (vidēji 20% gadījumu). Populārākās iekārtas, kuru neatļauta vai nepareiza izmantošana ir cēlonis radiosakaru traucējumiem mobilo sakaru tīklos ir 2,4 GHz bezvadu videonovērošanas sistēmas un 2,4 GHz automašīnu bezvadu atpakaļskata kameras.

4. "Airbus" izstrādā ūdeņraža degvielas šūnu sistēmu lidmašīnām

Viens no pasaulē lielākajiem lidmašīnu ražotājiem "Airbus" oficiāli paziņojis, ka uzņēmums strādā pie ūdeņraža degvielas šūnu sistēmu lidmašīnām. Tāpat kā citiem transporta sektoriem, arī aviācijas nozare strādā pie savu izmešu samazināšanas un ūdeņradis ir viens no veidiem, kas tiek testēts, kā vēstīja vietne "Kursors".

"Airbus" plāns paredz pielietot ūdeņraža mašīnām līdzīgu sistēmu. Ūdeņradis ir kā energoavots, kas tiek pārvērsts elektrībā un mašīnu uz priekšu dzen elektromotors. Šādu sistēmu "Airbus" vēlas izveidot komerciālo lidojumu vajadzībām. Uzņēmums cer, ka laika gaitā to varētu izmantot lidmašīnās, kas spēj pārvadāt ap 100 pasažieriem 1800 kilometru attālumā jeb lidmašīnas, kas paredzētas reģionālo aviopārvadājumu veikšanai. Uzņēmums plāno, ka jau šīs desmitgades vidū varētu notikt pirmie reālie izmēģinājumi. Šobrīd notiek izstrādes darbs, lai lidmašīnu pielāgotu un tajā varētu ievietot sašķidrināta ūdeņraža tvertnes.

5. "Apple" Eiropā atklāj ierīču remontēšanas programmu

Tehnoloģiju uzņēmums "Apple" Eiropā beidzot ir palaidis ierīču remontēšanas programmu, kas ļauj patērētājiem pašiem labot "iPhone" viedtālruņus un "MacBook" portatīvos datorus. Eiropas valstu saraksts, kurās pieejama remontēšanas programma, gan pagaidām neietver Latviju. Kopumā tā ir būtiska uzņēmuma politikas maiņa, iepriekš neļaujot ierīces remontēt plašākam speciālistu lokam – tikai autorizētiem servisiem.

Rezerves daļas būs pieejamas "Apple" remontdaļu veikalā. Piemēram, baterijas, ekrāni u.tml. detaļas – kopumā 200 dažādas vienības. Rīki remontu veikšanai būs pieejami arī nomai, tādēļ patērētājiem nebūs tie uzreiz jāpērk. "Apple" arī nodrošinās atlaides tiem, kuri nolietotās detaļas nosūtīs atpakaļ "Apple" pārstrādei. Ierīču loks, kuras var šādā veidā remontēt, ir ierobežots – "iPhone" 12. un 13. paaudze, kā arī "iPhone" SE 3. paaudze un "MacBook" datori ar "Apple silicon" procesoru, ziņoja vietne "The Verge".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti